Domov Novinky Autonómne autá, drony a roboty alebo ako sa učia stroje?

Autonómne autá, drony a roboty alebo ako sa učia stroje?

Zdielať

Fenoménom súčasnosti je nárast počtu pripojených smart zariadení ako autonómne vozidlá, drony alebo roboty. Základom správneho rozvoja autonómnych systémov je výkonnosť procesora, kapacita pamäte, senzory umožňujúce zber systémových dát, proces strojového učenia, konektivita a mobilita.

Autonomne auta

Jedným z najvýraznejších fenoménov súčasnej doby spojených s digitalizáciou a mobilitou je nárast počtu pripojených smart zariadení ako autonómne vozidlá, drony či roboty. Tieto zariadenia sú schopné samostatne analyzovať prostredie, konať a učiť sa na základe spätnej väzby.

Spoločnosť Ericsson sa významným spôsobom podieľa na rozvoji a aplikácii autonómnych systémov, ktorý v minulosti brzdil najmä nedostatok zodpovedajúcej výkonnosti procesorov a malá kapacita pamäte. Tieto oblasti síce zaznamenali obrovský pokrok, je však potrebné stále pracovať na vylepšení niekoľkých ďalších základných kameňov a krokov pre skutočne efektívne a funkčné autonómne zariadenia.

Drony

V dnešnej dobe je dostupných viac ako 300 druhov senzorov, umožňujúcich potenciálne nekonečné kombinácie vyhodnotenia získaných dát. ”Zlúčenie dát z takého množstva senzorov vytvorí pevnú základňu pre inteligentné spracovanie. Typický smartfón sa dnes skladá z 10 – 15 rôznych senzorov,” vysvetľuje Marián Bezák zo spoločnosti Ericsson.

Senzory teda produkujú obrovské množstvo dát. Na to nadväzuje celá vedecká disciplína, ktorá skúma tvorbu algoritmov a to, ako sa stroje môžu z týchto dát učiť. Algoritmy strojového učenia pracujú na princípe vytvorenia kontextového povedomia, založeného na analýze predikcie a rozhodovania o systémových operáciách.

Roboty

Všadeprítomná a spoľahlivá konektivita je kľúčovým faktorom pro mobilitu a fungovanie smart zariadení. S rozvojom 5G bude navyše možná ešte lepšia reakcia na splnenie novo sa formujúcich požiadaviek tohoto prostredia.

Zdroj: Ericsson