Po dobre známom vodeodolnom smartfóne prichádza japonská spoločnosť Sony na trh so svojím tabletom zo série Xperia Z. Svojimi vlastnosťami sa veľmi podobá a ponáša na jeho súrodenca z tejto série. Aký je a ako sa spoločnosti podaril, sa dozviete v našej recenzii.
Na prvý pohľad, hneď po vybalení z krabice nás upútal hranatý štýl novinky. Tento dizajn nazýva Sony ako Omnibalance. V ruke sa pohodlne drží a na prvý moment pôsobí exkluzívnym dojmom. Azda jedinou chybičkou krásy je sklenený povrch na prednej i zadnej strane, vďaka čomu sa už po chvíli stane z neho daktyloskopické pole. Stačí však jednoduché opláchnutie a tento dojem je preč.
Rozmiestnenie jednotlivých prvkov je nasledovné: konektor na slúchadlá, vypínač, dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, konektor na dokovaciu stanicu a reproduktor sú na ľavej hrane. Pravá hrana obsahuje iba reproduktor, horná hrana je úplne prázdna. Na spodnej hrane nájdeme ďalší reproduktor, microUSB konektor na nabíjanie alebo komunikáciu s počítačom a sloty na microSIM a microSD karty. Sloty microSIM a microSD karty sú pod jedným krytom, čo je zaujímavé riešenie. Predná hrana obsahuje nápis „SONY“ a v strede sa nachádza predná webkamera. Na zadnej hrane nájdeme fotoaparát a nápis Xperia. Keďže sa jedná o vodeodolný tablet, všetky konektory okrem dokovacieho konektora sú pod krytkami.
Na testovanom tablete nás najviac zaujala jeho vodeodolnosť. Pre túto vlastnosť existuje medzinárodná norma, ktorá uvádza stupeň krytia jednotlivých zariadení. V označení takýchto zariadení prvá hodnota znamená krytie pred prachom a tá druhá pred vodou, pričom anglická skratka IP pred číslicami značí International Protection. Označenie pre Sony Xperia Tablet Z je IP 57, čo znamená, že čiastočne je aj prachuodolný. Rozsah krytia pred prachom (teda prvé číslo) je dané v rozmedzí 0 ÷ 6. Krytie 5 znamená zariadenie, ktoré je chránené čiastočne pred prachom. Druhé označenie, ktoré hovorí o tom, aká je odolnosť tabletu pred vodou je dané v rozmedzí 0 ÷ 8. Tu udávané krytie 7 znamená dočasné ponorenie. Výrobcom udávané vlastnosti sme sa rozhodli otestovať.
Výrobcom deklarovaná hodnota 30 minútového ponoru do hĺbky max. jeden meter sa ukázala pri pokuse ako reálna a tablet v tomto teste obstál veľmi dobre. My sme skúsili ponor do vody po dobu pol hodiny v cca. 0,5 m vody, vo vani, pričom sme simulovali aj skutočné podmienky, keď okrem samotnej vody sa vo vani nachádzali zmesi šampónu, či mydla. Taktiež sme tablet skúšali v umývadle pri striekajúcej alebo kvapkajúcej vode, čo rovnako zvládol veľmi dobre. Vydržal samozrejme aj dlhšie ponorenie na samotný spodok umývadla s vodou napustenou až po samý okraj. Pri ponorení vo vode sme zistili výpadky Wi-Fi pripojenia a problém je ovládať tablet mokrými prstami. Pod vodou je displej prakticky neovládateľný a na dotyky vôbec nereaguje, no po vybratí stačí tablet trochu otriasť od vody a potom sa už dá ovládať. I napriek tomuto nedostatku sme boli z tohto kúpania nadšení. So Sony Xperia Tablet Z Vám už nič nestojí v ceste a experimenty sa môžu začať…
Badateľnou nevýhodou tabletu je však dlhé nabíjanie. Za tri hodiny sa nabil iba na 45%, pričom na 90% to trvalo až šesť hodín. Posledné dve percentá batérie trvali neuveriteľných 40 minút nabíjania. Pri nabíjaní bola použitá dodávaná nabíjačka k tabletu, ktorá prekvapivo niesla ešte logo a nápis Sony Ericsson. Výdrž batérie je dostatočná, k dobrým výsledkom pomôže i dobre fungujúci STAMINA režim. Ten sa dá prispôsobiť podľa vlastných potrieb, možnostiam sa medze nekladú. Nepoteší nepresnosť notifikačnej diódy indikujúcej stav nabitia batérie, keďže hlási zelenou nabité zariadenie už od 90% stavu batérie. Stav 90% nie je ani zďaleka nabitá batéria, ak by sa objavila niekde okolo 98-99% ešte by sa to dalo akceptovať. Keďže rýchle nabíjanie nie je silná stránka tabletu, zvykli sme tablet nabíjať najmä v noci a aj vtedy, keď nebol úplne vybitý.
Bolo pre nás prekvapením ako prebiehala aktualizácia softvéru. Ak by ste čakali OTA, alebo niečo na tento spôsob, mýlite sa. Aktualizácia prebiehala jedine po prepojení káblu micoUSB-USB do počítača a po nutnej inštalácii softvéru. Prečo používa v tablete spoločnosť Sony tak archaické aktualizácie, to nevieme. Tráviť čas s hľadaním softvéru, jeho inštaláciou do počítača a prepájaním ho s tabletom je menej pohodlné ako jednoduchá a rýchla aktualizácia cez OTA. Aktualizácia bola navyše na dnešnú, modernú dobu pomerne pomalá.
Nielen vodeodolnosť je silná stránka tohto smartfónu. Okrem nej má tento kúsok od Sony aj iné prednosti. Srdcom tabletu je rýchly a svižný štvorjadrový procesor Snapdragon S4 Krait Pro od spoločnosti Qualcomm, ktorý je taktovaný na 1,5 GHz. Doplňuje ho operačná pamäť 2 GB a vnútorný úložný priestor veľkosti 16 GB (reálne 12 GB pre používateľa), ktorú možno rozšíriť pomocou microSD kariet až do veľkosti 64 GB. Spolu tu teda možno mať až 80 GB, z ktorých sa dá reálne využiť cca 76 GB. To je dosť priestoru na dáta. Komu by sa napriek tomu málilo, nezabudnem pripomenúť cloudové úložiská. Možností je veľa, no medzi najpopulárnejšie patria dropbox, box, skydrive, google drive a každé úložisko má aj svoju aplikáciu, ktorú môžete nájsť v Google Play. Operačný systém v tablete je Android vo verzii 4.1.2 Jelly Bean s nadstavbou TimeScape od Sony. Sklamaním bol slabý modul Wi-Fi, ktorý i pri dostatočnom signále často vypadával a pri slabšom signáli sieť ani nenašiel.
Medzi najpodstatnejšie výhody tabletu patrí displej. Ten má uhlopriečku 10,1 palca a rozlíšenie Full HD, pri použití pomeru strán 16:10 a teda rozlíšenie displeja je 1920×1200 pixelov. To tvorí hodnotu 224 PPI, teda počet pixelov na palec. Hoci je tu použitý zastaraný displej typu TFT, zachraňuje ho aspoň použitá technológia Sony, Bravia Engine 2. Napriek dostupnosti tejto technológie nemôžeme povedať, že by šlo o veľmi kvalitný displej a to hlavne v porovnaní s IPS a Super AMOLED displejmi, čo sa týka pozorovacích uhlov. V tomto majú jednoznačne navrch a viac by sme ocenili použitie týchto variant displejov. Fotoaparát na tablete nie je vhodný na vytváranie snímok, ich kvalita je slabá. Ideálny je jedine ako záložné riešenie, ak nemáte nič iné k dispozícii. Neberieme to však ako negatívum, keďže väčšina ľudí nepoužíva tablet na fotografie a ide skôr o výbavu do počtu.
Potešili nás rýchle odozvy. Tablet nezaváhal v žiadnych okolnostiach a takmer vôbec počas celého testovania sa nám nestalo, že by tablet spadol. Až na jediný prípad po horúcom dni, keď sa tablet nepoužíval, zmrzol a bol nutný reštart zariadenia. Okrem jedného prípadu bolo však všetko v poriadku. Na všetko možné i nemožné, či náročné bohato stačí 2 GB RAM. Takto si predstavujeme kvalitný Android tablet – odolný, rýchly a svižný! Je určený najmä pre náročných užívateľov, ktorí chcú byť stále online a ktorým nerobí problém byť s tabletom aj vo vani, či na kúpalisku a aktívnym ľuďom, ktorí si v používaní tabletu nekladú žiadne medze.
Parametre a špecifikácie:
Operačný systém: Android 4.1.2 Jelly Bean + nadstavba TimeScape
Chipset: Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro
Procesor: štvorjadrový 1,5 GHz Krait 28 nm
Grafika: Adreno 320
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 Mhz + LTE
Rozmery: 266×172×7 mm
Hmotnosť: 488 gramov
Displej: Mobile Bravia Engine 2, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1 920×1 200 px., 10,1“ (257 mm), Gorilla Glass 2
Fotoaparát: 8,1 Mpix, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1 920×1 080 px., 30 fps)
Predná kamera: 2,2 Mpix s nahrávaním Full HD videa, HDR pre fotografie i videá
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps), LTE
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack, TV-Out, 3D priestorový zvuk
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, IrDA, informačná dióda, odolnosť IP55 a IP57
Batéria: 6 000 mAh
Test vodeodolnosti:
Celkové hodnotenie: 85%
Plusy
+ Krytie IP 57
+ Vodeodolnosť
+ Sony Bravia Engine 2
+ Režim STAMINA
+ Kvalita prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Bezproblémový multitasking
+ Podpora microSD kariet
+ Dokovacia stanica
Mínusy
– Sklenený povrch nachýlný na zašpinenie
– Vypadávajúca WiFi
– Pomalé nabíjanie
– Archaická aktualizácia OS
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Sony Xperia Z SGP311E2/B poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
K tej OTA aktualizacii.. hned po vybaleni tabletu a nastaveni vyskocila pripomienka na OTA aktualizaciu na 4.2.2, ktoru som hned aj vykonal a prebehla uplne bez problemov. Takze z tych mínusov by som to odstranil 🙂 Je to super tablet, napriek TFT displeju je obraz vynikajuci. Rovnako aj WIFI je stabilne a nepada.
Tak ako vždy som mal nastavenú aktualizáciu na OTA, avšak na tomto mnou recenzovanom tablete to jednoducho nešlo. V čase testovania (júl/august 2013) bola na tablete verzia 4.1.2 a v tom čase tablet neponúkal aktualizáciu na 4.2.2. Displej môže pôsobiť dobre, ale voči iným technológiám displejov, alebo čo sa týka pozorovacích uhlov je to skrátka mínus. Wi-Fi mi padala aj v miestach, kde mala dostatočnú silu signálu pri viacerých routeroch.
OK. Ja som ho kupoval zaciatkom septembra.. asi to bude tym, s tou wifi museli nieco robit lebo skutocne nepada.
Úúúha s tabletom sa kúpať vo vani? 😀 To by bola prča 😀 Som smartfónom Z1 by to bola haluz. V jednej ruke mobil, v druhej tablet a zááááábava sa može začať 😀 😀 😀