Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia 10 VI

Recenzia: Sony Xperia 10 VI

Zdielať

Otestovali sme aktualizovaný smartfón strednej triedy Xperia 10 VI pre tento rok.

Vo výbave sú aj predné stereo reproduktory a hlavný fotoaparát s rozlíšením 48 MPx. Aj keď sa príliš nelíši od svojho predchodcu, Xperia 10 VI zostáva pomerne špeciálnym zariadením s jedinečným dizajnom. Aj keď nepatrí medzi najvýkonnejšie modely, používateľom ponúka solídnu výbavu. Sú v nej hneď dva fotoaparáty, pričom chýba teleobjektív. Vo výbave je kvalitný displej, alebo zvýšená odolnosť. A to za cenu 380-410 eur.

Sony ide svojou cestou a ponúka opäť natiahnutý displej voči bežným modelom od konkurencie. Výška väčšia, šírka je naopak menšia. Vďaka tomu sa telefón pohodlne drží. Síce v tomto ohľade nemožno označiť zariadenie za kompaktné, poteší ale nízka hmotnosť 164 gramov (o 5 gramov viac ako predchodca). Za samozrejmosť považujeme zvýšenú odolnosť voči vode a prachu (IP68).

Tento ľahký, tenký a vysoký telefón má pomer strán 21:9, ktorý je v súlade so zavedenou tradíciou značky. Vďaka tomu je známa pre svoj jedinečný prístup k dizajnu, ktorý je pomerne originálny. Šasi je stále väčšinou vyrobené z plastu a displej stále ponúka iba 60 Hz obnovovaciu frekvenciu. Žiaľ, opäť v balení absentuje nabíjačka aj kábel. Takže používateľ tak dostane iba telefón s manuálmi. Ten sa líši od konkurencie, nemá ani výrez v displeji, ani výsuvný či otočný fotoaparát.

Predná a zadná strana je zo skla chránená krycím sklíčkom Corning Gorilla Glass Victus. Výzorovo pekné riešenie, treba však počítať s odtlačkami prstov a taktiež viditeľnému prachu na povrchu. Sú tu už tradičné ovládacie prvky – regulácia hlasitosti a objemnejšie tlačidlo slúžiace k odomknutiu (slúži ako čítačka odtlačkov prstov) vpravo.

Čítačka funguje dobre, ale často sme zaznamenali problémy (keď bolo treba prst prikladať opakovane). Odomykanie rozpoznaním tváre mobil neumožňuje. Chválime a oceňujeme klasický 3,5 mm audio jacku na hornej strane, pričom USB-C s mikrofónom sú štandardne na spodnej strane. Naľavo je šuplík na jednu SIM kartu a pamäťovú kartu (dual SIM možno dosiahnuť druhou eSIM kartou, ktoré zariadenie podporuje).

Už v úvode sme spomenuli natiahnutý displej. Používatelia, ktorí nechcú výrez, môžu porozmýšľať aj nad testovaným modelom. Základom je kvalitný 6,1“ OLED panel s Full HD+ rozlíšením (2520×1080 px), pomerom strán 21:9 a 449 ppi. Hoci zariadenie používa OLED panel, režim AlwaysOn chýba. Takisto je tu iba štandardný 60 Hz displej, mnohí by ocenili aspoň 90 Hz, prípadne 120 Hz.

Výbavu dopĺňa notifikačná LED dióda, ktorá upozorňuje na zmeškané udalosti. Hardvérovým základom telefónu je procesor Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1, doplnený o 8B RAM a vnútornú pamäť 128GB. Rozšíriť ju možno pamäťovými kartami. Zariadenie používa Android 14 s ľahkou nadstavbou od Sony. Optimalizácia je dobrá a väčšina aplikácii, ktoré sme skúšali, pracuje svižne. Výrobca sľubuje tri hlavné aktualizácie operačného systému a štyri roky bezpečnostných záplat.

Stretli sme sa však občas aj s pomalšími reakciami a zaváhaniami, najmä pri náročnom multitaskingu. Kvalita zvuku je mierne nadpriemerná, telefón používa už dva (stereo) reproduktory – jeden pod displejom a druhý je telefónny reproduktor nad displejom. Podanie je lepšie ako pri predchodcovi, ale na top modely sa nechytá. Zvuk je hlasitý, ale prakticky bez basovej zložky s oslabenými stredmi.

Na dlhodobejšie počúvanie odporúčame siahnuť po slúchadlách, či externých reproduktoroch. Vďaka audio jacku možno zariadenie pripojiť buď cez kábel alebo bezdrôtovo cez Bluetooth. Smartfón má 5000 mAh  batériu, pričom jej výdrž je na úrovni jedného dňa. V prípade striedmejšieho používania deň a pol. Nabitie 30W nabíjačkou pritom trvá z nuly na 100% zhruba hodinu a pol.

Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí používateľov. Hoci najnovší Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6) štandard chýba, nájdeme tu podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.2, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom. Výrobca vybavil telefón aj najnovšími 5G sieťami. Sú tu navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.

Zmena voči predchodcovi nastala pri snímačoch fotoaparátu. Namiesto troch, sú dva. Hlavný fotoaparát je v tejto generácii bez zmeny. Snímač s natívnym rozlíšením 48 MPx štandardne zachytáva 12 MPx fotografie. Hlavný snímač ponúka slušnú kvalitu snímok. Detailnosť je dobrá a oceňujeme prirodzené vykreslenie detailov. Farby pôsobia pekne a prirodzene, dynamický rozsah je dobrý.

Teleobjektív chýba. Fotografie z ultrazoomového snímača vyzerajú celkom dobre. Detaily sú slušné, celkovo to nie je zlý výkon. Dynamický rozsah je dobrý a to najmä na ultrawide fotoaparát strednej triedy. Farebné podanie je dobré a zodpovedá očakávaniam od hlavnému fotoaparátu. Xperia 10 VI podporuje najviac iba 4K Ultra HD pri 30 fps, čo je zlepšenie voči predchodcovi, ktorý podporoval najviac Full HD pri 30 fps.

Detailný pohľad na fotoaparáty smartfónu Sony Xperia 10 VI

Aj predný selfie snímač má 8 MPx rozlíšenie s f/2.0 a  podporou nahrávania Full HD videa pri 30 fps a HDR – to ostalo bez zmeny. Selfie snímky v poriadku, dokonca aj mobil využíva umelú inteligenciu na zníženie šumu bez vplyvu na ostrosť pri horšom ako ideálnom svetle. Selfie zábery vyzerajú dobre, zábery majú dostatok detailov aj farby vyzerajú prirodzene. Dynamický rozsah je primerane široký a expozícia je spoľahlivá.

Ak zhodnotíme Sony Xperia 10 VI celkovo, prináša zaujímavú výbavu strednej triedy. Ide o dobre spracovaný telefón (i keď s plastovými rámčekmi po obvode, aj na zadnej strane, čo je škoda), ktorý vyzerá v testovanej čiernej farbe veľmi elegantne. Na rozdiel od čínskych zariadení neponúka rôzne „výstrelky“ v dizajne (ako sú výrezy v displejoch, vysúvací selfie fotoaparát) ale vsádza na displej vcelku a natiahnutý na dĺžku.

Zatiaľ čo Xperia 1 VI sa tentoraz rozhodla pre štandardnejší pomer strán displeja, Xperia 10 VI sa drží svojich koreňov a stále ponúka filmový displej s pomerom strán 21:9. Čo je ťažšie akceptovať, je 60 Hz obnovovacia frekvencia.  Najviac nás mrzí, že medzigeneračné zmeny sú len kozmetické a mnohé vylepšenia sú marginálne, výbava je takmer rovnaká ako minulý rok.

Fotoaparát podáva solídne výsledky vzhľadom k cene, výbave a zaradeniu. Výsledky snímok sú na svoju triedu veľmi dobré. Poteší zvýšenie odolnosti IP68, čo už však vnímame ako samozrejmosť. Medzi lákadlá telefónu patrí rozhodne veľký OLED panel so skvelými farbami. Vďaka pomeru strán 21:9 bude vhodný aj na multimediálne využitie s externým audiom. Inovácií je málo, ale zopár predajných bodov, ktoré používateľa môžu presvedčiť, je tu. Napríklad nezvyčajný tvar na výšku, alebo výborná výdrž batérie.