Domov Periférie Recenzia: Netgear Nighthawk XR300

Recenzia: Netgear Nighthawk XR300

Zdielať

Výkonný Wi-Fi router je nevyhnutnosťou pre domácnosti, v ktorých je vyššia potreba presúvania dát alebo väčšie množstvo zariadení.

Testované zariadenie už na prvý pohľad po vybalení z krabice vyzerá odlišne oproti priemernému typu routera, aký bežne dodávajú poskytovatelia internetu. Nami testovaný Netgear má nápadný dizajn s ostrými hranami a skloneným rámom. Po oboch bokoch sú veľké vetracie otvory na prúdenie vzduchu. Všetky tri masívne vyčnievajúce antény sú na zadnej strane. Je čoraz bežnejšie, že routere majú antény umiestnené aspoň na troch stranách zariadenia, čo môže byť v určitých prípadoch menšia nepríjemnosť. Poteší bohatá výbava LED diód, ktorých je desať. Používateľovi poskytnú informácie o stave napájania, Wi-Fi v 2,4 a 5 GHz pásme, či stave káblom pripojených zariadení.

Na zadnej strane sú štyri obvyklé gigabitové porty LAN a jeden gigabitový port WAN. Najvyššia rýchlosť, ktorú možno očakávať, je teda 1 Gbps. K dispozícii je aj USB na pripojenie externého disku či USB kľúča. Aj testovaný model má rovnaký proces nastavenia ako ostatné routere výrobcu. Má používateľské web rozhranie, do ktorého sa možno dostať cez prehliadač na pripojenom počítači cez adresu 192.168.1.1 (alebo routerlogin.com). Pri nastavení možno použiť aj aplikáciu pre iOS a Android. Pri prvom spustení sa používateľ stretne s úvodným sprievodcom nastaveniami, ktorý krok za krokom používateľa prevedie celým procesom. Pripomeňme, že internet funguje až po nastavení a odsúhlasení podmienok používania routera.

Používateľov, ktorí vsádzajú na kompaktný dizajn, milo prekvapia malé rozmery Wi-Fi routera 285×64×183 mm (Š×V×H), i keď hmotnosť je mierne vyššia, a to 719 gramov. Zariadenie funguje v dvoch pásmach naraz (teda v 2,4 GHz a 5 GHz simultánne). Wi-Fi siete v oboch pásmach majú rovnaký názov (SSID), avšak v prípade potreby ich možno zmeniť v administrátorskom rozhraní, ktoré sa volá DumaOS. Nastavuje sa tu všetko – od jazyka (pričom je podporovaná aj slovenčina), cez zobrazenie a prehľad stavu siete, geo filtra, QoS, sledovania siete až po aktualizáciu firmvéru. Ovládanie v rozhraní je veľmi jednoduché a intuitívne. Sčasti za problémové považujeme animácie, ktoré sú efektné, ale skôr na príťaž. A naopak, v niektorých funkciách sa nám rozhranie páčilo viac ako tradičné rozhrania iných výrobcov.

Prostredie DumaOS (web rozhranie), ktoré používa Wi-Fi router Netgear Nighthawk XR300

Základom zariadenia je dvojjadrový procesor s frekvenciou 1 GHz. Hoci nejde o najrýchlejší model, ponúka solídny výkon pri maximálnom zaťažení asi desiatich pripojených zariadení. Navyše, vďaka funkciám prioritizácie umožňuje nastaviť buď preferovaný spôsob používania (na hranie hier, videostreaming, kancelársku prácu,…), alebo umožňuje nastaviť vyššiu prioritu aj konkrétnemu vybranému zariadeniu. Potešia aj možnosti nastavenia hosťovských sietí, nastavenie podľa kontroly MAC adries, ale aj funkcia rodičovskej ochrany, ktorá je už vo väčšine zariadení súčasťou. Používatelia majú tiež k dispozícii základný prístup k funkciám VPN.

Podobne ako takmer všetky moderné zariadenia, aj XR300 podporuje automatické aktualizácie firmvéru. Vďaka tomu netreba tráviť čas kontrolou aktualizácií ani sa obťažovať ich inštaláciou. Zariadenie sa tak v podstate postará samé o seba. Pokiaľ ide o kvalitu a stabilitu Wi-Fi signálu, boli sme spokojní. Prenos bol stabilný a to aj pri množstve pripojených zariadení (viac notebookov a smartfónov, PC, IPTV, NAS atď). Pokrytie patrí k dobrým stránkam zariadenia, je dostatočné a počas dlhodobého testovania sme dosiahli veľmi dobré pokrytie v štvorizbovom byte. K Wi-Fi sieti tak nemáme výhrady.

Netgear Nighthawk XR300 je zaujímavý, už na prvý pohľad herný Wi-Fi router. Počas nášho dlhodobého používania sme nenašli výrazné slabiny. Rozhranie zariadenia je zaujímavé a má čo ponúknuť. Nepoteší však vyššia cena, ktorá je na úrovni 210 eur. Páči sa nám zaujímavý dizajn, ladený do čiernej farby. Hoci rozmerovo ide o veľké zariadenie, ale v tejto kategórii (herných zariadení) o stále prijateľne rozmerné modely. Wi-Fi router odporúčame náročným používateľom, ktorí ocenia všetky funkcie, avšak toto zariadenie je tiež vhodné aj do veľkých bytov či kancelárskych priestorov.

Zapožičal: Netgear