Domov Audio Tipy a triky: Reproduktory do domácnosti

Tipy a triky: Reproduktory do domácnosti

Zdielať

Otestovali sme tri zaujímavé reproduktory – dva kompaktné a prenosné, vhodné na cesty, a tiež pár reproduktorov vhodných ku počítaču.

Na fotografii JBL Flip 5

JBL Flip 5 sú pokračovateľom prechádzajúceho prenosného reproduktora, ide už o piatu generáciu. Dizajn sa od minulej verzie príliš nezmenil, výrobca tak stavia na osvedčenom koncepte. Reproduktorová zostava je pokrytá textilom so štvorčekovou textúrou. Okraje a rám sú pogumované, čo pridáva dojem väčšej odolnosti. Na bokoch sú dva basové meniče. Model je k dispozícii v čiernej, modrej, červenej, zlatej, tyrkysovej, bielej, žltej, šedej, ružovej, zelenej a maskáčovej farbe. Oceňujeme malé a kompaktné rozmery prenosného reproduktora. Používateľom tak môže poslúžiť pre notebook, či počítač doma, ale tiež pre smartfón na cestách, či v prírode. Spracovanie je príkladné.

Po umiestnení „v stoji“ doprostred veľkej miestnosti reproduktor ozvučí celý priestor kvalitnou a hlasitou reprodukciou, hoci nehrá ani na maximálnu hlasitosť. Celkový výkon reproduktora je 20W. Na ráme je 3,5 mm audio jack a USB-C konektor, ktoré prekvapivo nie sú schované pod gumovou krytkou. Výrobcu za to chválime, keďže to bolo v minulosti trochu otravné (pri nabíjaní dávať dole krytku). Ovládanie zapnutia, LED indikácia nabitia a Bluetooth tlačidlá sú na gumovom orámovaní, zvyšok tlačidiel pre reguláciu hlasitosti, párovanie a pozastavenie hudby či ovládania hovoru je na textúrovanom textile. Kvalita reprodukcie je veľmi dobrá, hoci občas badať slabšie basy. Pri maximálnej hlasitosti je už počuť potlačenie basovej zložky výraznejšie a kvalita zvuku už nie je ideálna, avšak pri úrovni hlasitosti okolo 80%, ktorá bude zďaleka vo väčšine prípadov postačovať, reproduktor hrá vcelku verne a veľmi dobre.

Na fotografii JBL Flip 5

Nech sme počúvali akúkoľvek hudbu, všetky žánre zvláda vzhľadom na svoju veľkosť  veľmi dobre. Testovaný model preto považujeme za vhodný doplnok pre všetkých. Výborné vlastnosti dopĺňa aj zvýšená vodeodolnosť. Za cenu okolo 100 eur je JBL Flip 5 zaujímavý produkt, ktorý ponúka veľmi dobrý pomer medzi cenou a výkonom. Okrem toho zaujme kompaktnými rozmermi. So zvýšenou odolnosťou voči striekajúcej vode sa môže stať zaujímavým kandidátom pre cestujúcich používateľov, ktorí sa ho rozhodnú prenášať v batohu. Považujeme ho zároveň aj za vhodný doplnok do domácnosti. Využitie môže nájsť napríklad v kuchyni, v izbe a v lete aj na balkóne, či terase.

Druhým testovaným prenosným reproduktorom je Harman/Kardon Esquire Mini 2, čo je druhá generácia malého prenosného modelu. Reproduktor nás zaujal už na prvý pohľad luxusným a zaujímavým dizajnom. Okrem toho je malý, je porovnateľný s 5,8“ smartfónom. Hmotnosť je pre časté prenášanie prijateľná a rozumná. Zatiaľ čo spredu je mriežka a logo výrobcu, za ktorými sa ukrývajú dva meniče, boky zariadenia lemuje strieborný brúsený hliník. Zadná strana je potiahnutá na dotyk príjemným materiálom, poteší prítomnosť výklopnej nožičky na opretie, ktorá má však miernu vôľu. Ovládacie prvky sú na hornej strane – je tu tlačidlo na zapnutie a vypnutie, Bluetooth na párovanie a realizáciu hovoru a dvojica tlačidiel na reguláciu hlasitosti. Na pravej strane je 3,5 mm audio jack pre vstup, USB-C pre nabíjanie a klasické USB pre využitie ako powerbanka.

Na fotografii Harman/Kardon Esquire Mini 2

Na ľavej strane je päť LED diód indikujúcich stav integrovanej batérie a mikrofón, ktorý možno použiť pre realizáciu telefónneho hovoru – Esquire Mini totiž možno použiť aj ako hands-free. Kapacita vnútornej batérie je 2200 mAh, možno ju použiť nielen na dodávanie energie pre reproduktor, ale nabíjať ňou aj mobilné zariadenia a použiť ju ako powerbanku, teda externú záložnú batériu. Esquire Mini 2 je k dispozícii v štyroch farebných prevedeniach – v čiernej, bielej, hnedej a zlatej za cenu 140 eur. Výrobca udáva desaťhodinovú výdrž na jedno nabitie, my sme dosiahli 7,5 hodiny pri polovičnej hlasitosti a bez použitia reproduktora ako powerbanky. Počas prehrávania hudby je možné nabíjať zariadenie s výstupným prúdom a zároveň použiť reproduktor ako powerbanku.

Maličké rozmery majú limity v podobe 8W meniča, ktorý má značné rezervy pri basoch. Rozsah totiž začína až od 130 Hz do 20000 Hz. Oproti predchodcovi je to síce  zlepšenie (prvá generácia Esquire Mini má frekvenčná rozsah až od 180 Hz), ale je na každom používateľovi, či upgrade z prvej generácie na druhú je nevyhnutný. Hoci, ako sme spomenuli, sú basy slabšie, zvuk vo vyššom pásme je vyvážený a dostatočne hlasný. Reproduktor je ideálny k mobilným zariadeniam, ale taktiež aj k notebookom. Hlasitosť nás prekvapila, keďže už polovičná úroveň je dostatočná na ozvučenie väčšej miestnosti. Poteší Bluetooth, ktorý je spoľahlivý – pripojenie je veľmi rýchle a počas testovania nenastali žiadne problémy s kompatibilitou ani s kvalitou či odozvou zvuku. Je však v staršej generácii – 4.2, a novší štandard 5.0, alebo najnovší 5.2 tu nie je. V praxi si používateľ rozdiel nevšimne, prenos zvuku je bezproblémový.

Na fotografii Harman/Kardon Esquire Mini 2

Inou kategóriou je tretí testovaný model, ktorý nájde použitie pri počítači, alebo notebooku na stole – JBL Quantum Duo. Pre používanie totiž vyžaduje neustále napájanie, ide totiž o tradičné 2.0 reproduktory, ktoré nemajú vstavanú batériu. Výrobca hovorí o modeli vhodnom pre hráčov, čo aj potvrdzujeme. Prvky, ktoré badať už po rozbalení, ako aj podsvietenie jasne predurčujú zameranie. Páči sa nám, že reproduktory majú automatickú detekciu vstupu. Niekoľko sekúnd potom, ako hrá hudba sa sami zapnú, po niekoľkominútovej neaktivite sa zas automaticky vypnú, čím šetria elektrickú energiu. Na hornej strane ľavej reprobedne sú tri ovládacie tlačidlá na zapnutie a zmenu farebného režimu. Na čelnej strane je okrem potenciometra na reguláciu hlasitosti vstavaného zosilňovača aj tlačidlo na prepínanie dvoch ekvalizérov.

Cena za testované reproduktory je na úrovni 160 eur. S kvalitou reprodukcie sme nemali problém, považujeme ju za zodpovedajúcu svojej cene. Základom je rozsah na úrovni 60 – 20000 Hz, možnosť pripojenia cez audio kábel, alebo cez Bluetooth v4.2. Na oboch reprobedniach sú dva meniče: 2,5“ woofer pre basy a stredy a 0,75“ tweeter pre výšky. Ich celkový výkon je pritom 20W, čo plne postačuje na ozvučenie aj väčšej miestnosti. Za zaujímavé „osvieženie“ v portfóliu výrobcu považujeme podsvietenie, ktoré pôsobí efektne a tým sa od bežných reproduktorových bední testovaný model odlišuje. Je ale pravda, že plastové spracovanie považujeme skôr za mínus a radšej by sme uvítali klasiku – drevené skrinky. Spracovanie je však veľmi dobré, navyše JBL týmto modelom cieli na hráčov a nie na audiofilov, ktorí uprednostnia podsvietenie a hráčsky dizajn. A týmito reproduktormi splnili svoj cieľ.

Na fotografii JBL Quantum Duo

Ktorý z testovaných reproduktorov si vybrať? Záleží najmä na použití. Pre hráčov, ale tiež pre používateľov, ktorý hľadajú reproduktory ku počítaču, či notebooku na stôl bez nutnosti prenášania je voľba jasná. Pre tých, ktorí cestujú a chcú používať prenosný reproduktor, odporúčame JBL Flip 5, ktorý má lepší výkon aj reprodukciu. Ak sú ale dôležité čo najmenšie rozmery, je jasnou voľbou vo výbere Harman/Kardon Esquire Mini 2 s funkciou powerbanky.

Zapožičal: DSI Slovakia