Domov Periférie Tipy a triky: Príslušenstvo pre cestovateľov

Tipy a triky: Príslušenstvo pre cestovateľov

Zdielať

Otestovali sme dva zaujímavé produkty vhodné pre mobilné zariadenia a častých cestovateľov – USB rozbočovač pre ultrabooky a cestovateľskú nabíjačku pre všetky zariadenia.

Hoci v súčasnosti sa nie vždy dá plánovať zahraničné cesty s predstihom, predsa len je vhodné mať aspoň po ruke „v šuflíku“ cestovateľský, celosvetovo použiteľný adaptér pre mobilné zariadenia. Moshi World Travel Adapter je v predaji za 60 eur v bielej farbe s portami USB-C a USB-A. Medzinárodný napájací adaptér je vybavený zástrčkami US/EU/UK/AU – teda typy zásuviek, ktoré sú typické pre Ameriku, Európu, Veľkú Britániu a tiež Austráliu. Mnohé iné krajiny však používajú rovnaké štandardy – napríklad US možno použiť aj v Mexiku, Kanade, či Japonsku; AU potom aj v Číne, na Novom Zélande, či v Argentíne; UK štandard používajú aj v Írsku, na Malte, v Malajzii, Singapure a taktiež na Arabskom polostrove. Výrobca uvádza, že vďaka tejto kompatibilite možno použiť tento model vo viac než 150 krajinách sveta.

Pomocou uvedeného adaptéru možno nabíjať až šesť zariadení súčasne pomocou zásuvky striedavého prúdu, portu USB-C a štyroch portov USB. Jeden USB-C podporuje rýchle nabíjanie s výkonom 15W, štyri porty USB-A napájajú prenosnú elektroniku a zásuvka na striedavý prúd je vhodná pre ďalšie zariadenie, napríklad notebook, alebo napríklad sušič vlasov. Používanie testovaného adaptéru je veľmi jednoduché. Používateľ vysunie zástrčku, ktorú potrebuje a tá sa automaticky uzamkne na svojom mieste pre čo najľahšie pripojenie do elektrickej zásuvky. Stlačením bočného tlačidla používateľ uvoľní zástrčku pripravenú na zasunutie späť do adaptéra. Pre zapojenie viacero zariadení výrobca do adaptéru implementoval technológiu, ktorá inteligentne sníma celkový nabíjací prúd tak, aby zabezpečila optimalizované nabíjanie všetkých pripojených zariadení. Poteší, že adaptér obsahuje ochranu proti skratu, prepätiu, nadprúdu a prehriatiu, čím zabezpečí čo najväčšie bezpečie pre pripojené zariadenia. Obsahuje tiež vymeniteľnú poistku pre dodatočnú ochranu.

Druhým vhodným doplnkom, taktiež najmä pre častých cestovateľov, ale tiež používateľov ultrabookov, ktoré majú obmedzený počet USB-C (USB-A portov) padne vhod malý prenosný rozbočovač USB-C Symbus Mini 7 v 1. V pomerne nenápadnej, no dizajnovo zaujímavej „titánovo-sivej“ farbe môže byť vhodným doplnkom pre Apple MacBooky vo farbe Space Gray. Funguje aj s MS Windows. Rozbočovač je dobre spracovaný, hliníková horná strana je však veľmi náchylná na škrabance. Poskytuje plnohodnotné pripojenie k počítaču kdekoľvek, keďže je vybavený portom HDMI, ktorý podporuje rozlíšenie 4K Ultra HD pri 60 Hz aj vysoký dynamický rozsah (HDR), portom Gigabit Ethernet, slotmi SD/micro-SD a portmi USB 3.1 Gen 1. Kompatibilný je s rozhraním Thunderbolt 3 a plug&play bez potreby ovládačov s magnetickým manažmentom káblov. Častým problémom prenosných zariadení posledných rokov je konektivita a s tým spojené obmedzené množstvo portov.

Rozbočovač tiež poskytuje 70W výkonu, čím zabezpečuje dostatočnú priepustnosť pre napájanie notebooku a rýchle nabíjanie batérie aj pri vykonávaní najnáročnejších úloh. Páči sa nám podpora HDMI portu a možnosť rozšíriť obraz z notebooku na monitor, či televízor (na väčší displej), azda jedinú nevýhodu však vidíme v podpore len pre 60 Hz frekvenciu. Určite by nás potešila podpora aspoň pre 100 Hz, prípadne aj viac. Tu ale chválime podporu pre HDR, ktorý padne vhod najmä pri sledovaní video obsahu ako sú filmy a seriály z platforiem, ktoré ho podporujú (napr. YouTube, HBO Max). HDMI 2.0 dokáže prenášať aj 7.1-kanálový priestorový zvuk cez ten istý kábel HDMI, no pri rýchlych scénach je limitom práve iba 60 Hz podporovaná frekvencia. Čítačky kariet poskytujú prenosovú rýchlosť do 104 MB/s a podporujú karty SD/SDHC/SDXC, čo je postačujúce azda pre väčšinu kariet a prenášaného obsahu. Gigabit Ethernet ponúka káblový prenos dát rýchlosťou do 1000 Mbps, čo vnímame ako výhodu voči častokrát nespoľahlivým Wi-Fi sieťam.

Hoci len nedávno začalo jarné obdobie, postupné otepľovanie dáva tušiť, že sa letná sezóna blíži. Mnohí, ktorí sa chystajú do zahraničia, napríklad mimo Európy, mali by zvážiť nielen cestovateľskú SIM kartu (prípadne miestnu), ktorá umožní lacnejšie dáta aj hovory, no najmä vhodné príslušenstvo na nabíjanie množstva zariadení.

Vďaka zaujímavým a prínosným funkciám v malom šasi udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Moshi World Travel Adapter ocenenie Inovácia

Zapožičal: Moshi