Domov Recenzie Tip na výlet: Vyhliadkové plavby po Dunaji

Tip na výlet: Vyhliadkové plavby po Dunaji

Zdielať

Dunaj je druhá najdlhšia európska rieka. Podľa britského denníka Telegraph patrí medzi 14 najkrajších riek sveta. Zároveň však bola zaradená svetovým fondom na ochranu prírody (WWF) medzi 10 najohrozenejších riek sveta. Rieka Dunaj je veľkým lákadlom pre turistov, aj my sme sa preto rozhodli pre plavbu s loďou. Vidieť brehy Dunaja aj z inej strany je zážitok, ktorý sa oplatí absolvovať.

Bratislavský hrad na hradnom vrchu (pohľad na Staré mesto)

Vyhliadkové plavby po rieke organizuje viacero spoločností. V spolupráci s LOD.sk sme zrealizovali tri plavby – Bratislava-Devín, Bratislava-Danubiana a Bratislavský okruh. Pri plavbe na Devín sme videli historickú časť Bratislavy a jej nábrežie spolu s Bratislavským hradom, míňali sme Nový most a most Lafranconi hore prúdom. Plavba bola celkom pohodlná, loď „Prešov“ ktorou sme sa plavili je stabilná, takmer vôbec necítiť „knísanie“ a na hornej palube, ktorá je otvorená, je relatívne slabý vietor. Cesta tam trvala asi 1,5 hodiny, ale pri pozorovaní panorámy nášho hlavného mesta ubehla veľmi rýchlo.

Bratislavský hrad na hradnom vrchu, Národná rada Slovenskej republiky, 30 metrový stožiar so vztýčenou vejúcou vlajkou Slovenskej republiky. Nábrežie Dunaja (pohľad na Staré mesto)

V Devíne sme mali prestávku dve hodiny. V okolí starobylého hradu je niekoľko podnikov na občerstvenie. Okolie hradu je veľmi pekné, pod Devínom je sútok riek Dunaja a Moravy. Cestu od prístavu k podhradiu lemujú viaceré pamätníky pripomínajúce uzavreté hranice počas komunistického režimu a ukazujú koľko ľudí pri pokuse o prekročenie krátkeho hraničného úseku s Rakúskom zomrelo alebo bolo zabitých. Je tu taktiež pamätník Antona Srholca. Pripomeňme, že stredoveký hrad Devín je národná kultúrna pamiatka a patrí k najvýznamnejším historickým a archeologickým lokalitám v strednej Európe.

Hrad Devín, národná kultúrna pamiatka. Hrad a pamätník obetiam komunizmu pri úteku cez hranice do Rakúska

Vďaka jeho strategickej polohe bol hradný kopec osídlený už v praveku a kontrolovali ho alebo oň bojovali mnohé národy. Sídlili tu Kelti, Rimania z neho kontrolovali svoju hranicu, Slovania tu vybudovali obávanú pevnosť a neskôr hrad po stáročia strážil západnú hranicu uhorského kráľovstva. Mnohokrát bol dobytý, ale vždy bol znovu opravený a zosilnený. Napokon nebol zničený v boji, ale bezdôvodne vyhodený do vzduchu francúzskym vojskom v roku 1809 (za vlády Napoleona Bonaparta). Hoci je na hrade archeologické múzeum, očarí tu tisíce rokov našej histórie a tiež prírodná scenéria a fantastický výhľad. Cesta naspäť do centra dole po sútoku Dunaja trvá pol hodiny.

Pamätník obetiam komunizmu pri úteku cez hranice do Rakúska, pamätník Antona Srholca. Loď Prešov, s ktorou sme sa plavili z centra Bratislavy do Devína a späť

Druhou plavbou bol výlet ku začiatku vodného diela pri Čunove, kde je galéria moderného umenia Danubiana. Po nalodení pri Fajnorovom nábreží sme vyšli na hornú palubu lode „Martin“, odkiaľ sme mali krásny výhľad na scenériu nielen Bratislavského hradu. Míňali sme Starý most, most Apollo, Prístavný most a mali sme možnosť vidieť aj výstavbu ďalšieho mosta, ktorý bude súčasťou nového obchvatu Bratislavy. Tento most bude v poradí šiesty ponad rieku Dunaj v Bratislave. Plavba viedla do Čunova, kde sme mali možnosť navštíviť galériu Danubiana, ktorá bola otvorená v septembri 2000. Toto pekné pokojné miesto sa nachádza na výbežku dunajského ostrova.

Most Apollo, za ním v pozadí Starý most a nábrežie Dunaja (pohľad na Staré mesto). Prístav s nákladom (pohľad do Ružinova)

Samotné múzeum je umiestnené v pôsobivej budove, ktorá má pripomínať tvar rímskej lode. Dopĺňajú ju presklené steny, pričom sa tu konajú výstavy rôznych  umelcov, ktoré sa striedajú vo veľkej hale na prvom poschodí. Na prízemí je múzeum súčasného umenia a v okolí budovy je park, v ktorom je veľa sochárskych diel. Kúsok od galérie je Divoká voda Čunovo. Ide o priestor, ktorý poskytuje tréningové možnosti pre vodných slalomárov, ale tiež pre amatérskych športovcov. Umelý kanál vodných športov má bohatú históriu pretekov s účasťou slovenských olympionikov aj zahraničných reprezentácii. Mali sme takmer štyri hodiny na prezretie umeleckých diel, odpočinok a prechádzku, kým sa naša loď opäť vyplavila naspäť do centra Bratislavy. Pri spiatočnej ceste sme si mohli užiť nádherný západ slnka.

Vejúca vlajka Slovenskej republiky na lodi. Pohľad na loď Martin zo zadnej strany na hornej otvorenej palube

Počas slnečnej nedele sme absolvovali plavbu popri centre Bratislavy. Ide o zaujímavú atrakciu nielen pre turistov, ktorí navštívia naše hlavné mesto, ale pre jeho samotných obyvateľov. Z úplne inej perspektívy si možno totiž pozrieť mnoho budov a priestorov, ktoré lemujú Dunaj po jeho oboch stranách a sú účasťou centra Bratislavy alebo s ním susedia. Plavba začína v osobnom prístave proti prúdu rieky. Hneď na začiatku možno obdivovať z netradičných uhlov pohľadu nábrežie so siluetou hradného kopca, kde dominuje samozrejme hradný areál. Pod ním z východnej strany ho dopĺňa majestátny dóm sv. Martina a novšia zástavba, tvoriaca súvislý pás popri nábreží, vrátane rekonštruovanej budovy SNG.

Dóm svätého Martina, Nový most a nábrežie. Dóm svätého Martina, Hotel Park Inn (bývalý Hotel Danube), luxusná loď kotví pri nábreží (pohľady na Staré mesto)

Treba uviesť, že takto ako na dlani môže návštevník vidieť vedľa seba hneď dve z najvýznamnejších pamiatok Bratislavy. Na kopci nad mestom sa podľa archeologických vykopávok začalo osídlenie dávno pred Kristom, pričom zachovali sa fragmenty sakrálnych stavieb z 9.-11. storočia. Neskoršia stavebná činnosť bola zameraná hlavne vytvorenie hradnej pevnosti, ktorá odolala aj nájazdom Tatárov. Najslávnejšie obdobie hradu v podobe, do akej bol zrekonštruovaný v druhej polovici 20. storočia, možno datovať do obdobia Márie Terézie, keď bol hrad veľkolepo dobudovaný a slúžil ako palác pre uhorského miestodržiteľa Alberta Saského a často sa tu zdržiavala aj samotná panovníčka.

Osobný prístav, Prírodovedecké múzeum a pontón pre lode. Bratislavský hrad, Dóm svätého Martina, Hotel Park Inn (bývalý Hotel Danube), kotviace lode (pohľady na Staré mesto)

V gotickom dóme zo 14.-15. storočia boli v časoch tureckého ohrozenia korunovaní mnohí uhorskí králi a kráľovné. V období rokov 1563-1830 tu bolo celkovo korunovaných 11 kráľov a 8 kráľovských manželiek. Medzi nimi aj Mária Terézia v roku 1741. Vedľa hradu je na kopci aj objekt slovenského parlamentu, pod ním prebieha výstavba novej štvrte Vydrica. Smerom ďalej možno pri plavbe pozorovať modernú výstavbu v podobe prestavby štvrte Zuckermandel alebo River Park v tesnom susedstve rieky. Plavba proti prúdu končí pod mostom Lafranconi, kde sa loď otáča do protismeru. Na pravom brehu je protipólom historických stavieb Pečenský les a za ním najväčšie slovenské sídlisko Petržalka.

Pohľad do vnútra lode na riadiacu miestnosť kde je kapitán lode

Plavba po prúde rieky zachytáva všetky bratislavské mosty a otočka opäť do protismeru je pod Prístavným mostom. V tomto úseku sa na ľavom brehu Dunaja nachádza prístav pre nákladné lode, za ktorým sa povyše vynára obchodné centrum Eurovea a nová budova SND. Všetko toto môže návštevník pozorovať počas hodinu trvajúcej plavby, ktorá končí tam, kde začínala – v osobnom prístave blízko Starého mosta. Zážitok možno spojiť s popíjaním dobrej kávy alebo iného drinku na lodi, prípadne ho predĺžiť prechádzkou v centre hlavného mesta.