Domov Novinky Nové čínske lietadlo vzniklo vďaka ukradnutým informáciám

Nové čínske lietadlo vzniklo vďaka ukradnutým informáciám

Zdielať

Za výrobou čínskeho dopravného lietadla C919 od štátneho leteckého výrobcu Comac sa skrýva niekoľko spravodajských operácií. Podieľali sa na nich dôstojníci ministerstva štátnej bezpečnosti (MŠB), čínski hackeri, výskumníci v oblasti bezpečnosti a jednotlivci z rôznych firiem na celom svete.

Vo svojej správe o tom informovala bezpečnostná agentúra CrowdStrike, ktorá k svojmu výskumu čínskej špionáže chystá ďalšie dva blogy. Očakáva sa, že útoky na zahraničné letecké spoločnosti budú pokračovať aj v budúcnosti. Cieľom kampaní, ktoré podľa CrowdStrike riadilo oddelenie MŠB v provincii Ťiang-su, bolo získať technické vedomosti, vďaka ktorým by Čína zmenšila zaostávanie v leteckom priemysle. Comac chcel naprojektovať lietadlo, ktoré by dokázalo konkurovať rivalom, ako sú Airbus a Boeing. Lietadlo C919 je však závislé na množstve komponentov vyrobených v zahraničí. V snahe dotiahnuť sa na konkurenciu si Čína najala skupinu miestnych hackerov, známu ako Turbine Panda. Úlohou tejto skupiny bolo preniknúť do podnikových sietí svojich obetí a nainštalovať do nich malvéry ako Sakula, PlugX a Winnti na vyhľadávanie a exfiltráciu informácií.

Hackeri útočili na dodávateľské spoločnosti pre C919 medzi rokmi 2010 až 2015. Úspešne sa dostali k dátam od dodávateľov ako Ametek, Honeywell, Safran, Capstone Turbine, GE a ďalších. Napríklad firma Safran vyrába motory, ktoré sa stali vzorom pre čínsky motor CJ-1000AX. Ten má podobnú konštrukciu i rozmery ako výrobok Safranu LEAP. Podľa portálu ZDnet však lietadlo C919 nesplnilo očakávania čínskej vlády, ktorá v súčasnosti spolupracuje s Ruskom na vývoji väčšieho modelu C929. Očakáva sa preto, že útoky na zahraničné letecké spoločnosti budú pokračovať aj v budúcnosti. Okrem leteckého priemyslu sa Peking aktívne zaujíma aj o ďalšie odvetvia, vrátane stavby lodí či biotechnológií.

Zdroj: Cybersec

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno