Na smartfóne často ukladáme cenné dáta ako sú fotografie, videá, alebo kontakty. Väčšina z nich je síce pri väčšine používateľov zálohovaná v cloude, avšak mnohé z nich stoja za pozornosť pre ich dodatočnú ochranu (a zálohovanie). Aké spôsoby zálohy možno použiť pre smartfóny s operačným systémom Google Android?
Služby ako sú Google, alebo Dropbox umožňujú automaticky prenášať dáta z Androidu do zdieľaného cloudového úložiska. V prípade prevodu malého množstva dát je táto služba vo väčšine prípadov zdarma. Ak potrebuje používateľ viac miesta, môže si dokúpiť balíček s dodatočným priestorom zaplatením mesačného, alebo ročného predplatného. Táto možnosť zálohovania je však silne závislá od kvality pripojenia k internetu.
Existuje aj riziko, že prístup k našim súborom získajú tretej strany. Z tohto dôvodu je dobré sa uistiť, že poskytovateľ cloudových služieb ponúka možnosť šifrovania dát pred umiestnením na server. Existuje aj možnosť nezávisle šifrovať súbory a priečinky pomocou na to určených aplikácií. V prípade šifrovaných služieb je u nás k dispozícii iba jedna – MEGA. Veľkou výhodou je, že v základe ponúka 50GB priestor na súbory zadarmo.
Väčšina smartfónov s Androidom je vybavená slotom pre microSD kartu. Po vložení karty, nastavíme jednoduchým spôsobom túto katu ako predvolené umiestnenie pre ukladanie fotografií, videa a hudby. Ak však na nej chceme prenášať dáta, ako sú kontakty, SMS správy, história hovorov alebo heslá Wi-Fi, mali by sme využiť aplikácie určené na zálohovanie. Pri nákupe pamäťovej karty je vhodné voliť produkty, ktoré patria do triedy A2, ako napr. microSD Transcend 330S. Použitím pamäťovej karty možno teda nielen ukladať fotografie alebo hudbu zo smartfónu a rozšíriť tak pamäť, ale umožňuje nám to tiež urýchliť prácu zariadenia.
Kopírovanie dát na flashku je relatívne úsporný spôsob zálohovania dát zo smartfónu s Androidom, ktorý podporuje funkciu OTG (On The Go). Ak je flash disk vybavený rovnakým konektorom ako smartphone, tj. USB-C alebo microUSB, jednoducho ho zapojíme. V prípade USB typu A budete potrebovať kábel OTG USB, ktorý možno bez problémov zakúpiť v mnohých počítačových obchodoch. Niektorí výrobcovia smartfónov dodávajú tento typ kábla priamo k telefónu, ako súčasť balenia, ktoré predávajú. Zálohovanie na flash disk možno vykonávať pomocou aplikácie USB Backup, softvéru iSkysoft Toolbox alebo manuálne s pomocou správcu súborov v systéme Android.
Ideálnym riešením pre používateľov, ktorí ocenia rýchlosť synchronizácie dát, je použitie externého SSD s konektorom USB-C. Množstvo odoslaných dát počas jednej hodiny môže byť 1,5TB, čo umožní rýchle zálohovanie dát. Tento prenos je päťkrát rýchlejší ako v prípade USB flash disku a dvakrát rýchlejší ako prenos dát na pamäťovú kartu microSD. Externý disk SSD je tiež vynikajúcou voľbou pre používateľov, ktorí často cestujú a svojím smartfónom nahrávajú videá. Výhodou riešenia je fakt, že ho možno použiť ako na zálohovanie dát v telefóne, ale aj z notebooku.
Toto riešenie má tiež čo ponúknuť používateľom, ktorí dbajú najmä o bezpečnosť. Disky totiž umožňujú bezpečné šifrovanie dát pomocou AES, vďaka ktorej možno chrániť súbory pred neoprávneným prístupom. Ak chceme zabrániť náhodným stratám dôležitých súborov a fotografií zo smartfónu, je nevyhnutné vykonávať pravidelné zálohovanie. Optimálne je vytváranie zálohy aspoň raz mesačne, najlepšie však raz týždenne.
Za zváženie stojí tiež diverzifikácia: kópie SMS-iek a kontaktov ukladať v Cloude, fotky na karte microSD, a veľká videá na externom disku. V prípade zlyhania smartfónu potom možno dáta ľahko obnoviť a ušetriť si tak neistotu a náročné obnovenie dát za pomocou špecializovaných firiem. Vhodné je prípadne aj kombinovanie viacero cloudových úložísk: na zálohu fotiek a videí použiť Google Fotky, na veľké súbory napríklad MEGA a na bežné Dropbox, alebo OneDrive od Microsoftu.