Domov Periférie Recenzia: ZyXEL NAS542

Recenzia: ZyXEL NAS542

Zdielať

Domáce úložiská, domáce servery alebo jednotky NAS. Nech je už názov akýkoľvek, popularita týchto zariadení enormne stúpla a dostala sa do veľkého množstva technicky vyspelých domácností. Jedno takéto zariadenie ponúka spoločnosť ZyXEL – ide o model NAS542.

ZyXEL NAS542 01

Balenie je nevýrazné, ale to sa dalo čakať. V kartónovej krabici nájdete len samotnú jednotku a v plastovom uzatváracom vrecúšku aj rôzne manuály a letáčiky, krytky pre pevné disky navyše (ak by sa staré zlomili), skrutky, LAN kábel a napájací kábel.

ZyXEL NAS542 02

Samotná NAS vyzerá jednoducho, ale zato elegantne. Predná strana vyzerá kovovo, čo evokuje pocit zariadenia vyššej cenovej kategórie, Iné časti NAS sú pokryté obyčajným čiernym plastom. Na zadnej strane nájdeme iba výduch ventilátora a väčšinou hlavných portov, či pripojení – dvoma LAN (RJ-45), dvoma USB 3.0 a jedným napájacím. A okrem portov tam nájdeme aj dierku na reset.

ZyXEL NAS542 03

Pravý bok je úplne prázdny, teda vlastne až na vyryté logo firmy ZyXEL. A čo všetko je na prednej strane? Okrem tlačidla napájania aj 5 LED indikátorov na zobrazenie stavu NAS jednotky a každej zo šácht na disky, tlačidlo na synchronizáciu s rôznymi službami, či funkciami a na kopírovanie na externé médiá a v poslednom rade aj za krytkou schovaný USB 3.0 port spolu so slotom na pamäťové karty SDXC, čo znamená, že podporovaných druhov zariadení nie je vôbec málo. Táto krytka je ale trochu ťažšie dostupná a jej vytiahnutie vyžaduje trochu námahy.

ZyXEL NAS542 04

Dôležitý komponent sa schováva aj za magnetickou krytkou s vonkajším spracovaním brúseného kovu – ide o 4 šachty na disky. Tie sú šedej farby (oproti NAS540, ktorá síce vyzerá rovnako, ale šachty má oranžové) a podporujú tzv. „hot swap“, čo znamená, že je ich možné vymeniť počas toho, ako je NAS zapnutá. A menenie diskov je tiež jednoduché, pretože jednotlivé šachty sú držané jednoducho odistiteľnými poistkami. To znamená, že na vyťahovanie netreba veľa sily a je to celkom estetické.

ZyXEL NAS542 05

Pri osadzovaní diskov do šácht sme sa spočiatku možno trochu natrápili, avšak kto v tom má cvik, tomu to vadiť nebude. V NAS sme použili 2 zapožičané disky Western Digital Red 1TB (WD10EFRX-68FYTN0) v konfigurácii RAID 1, ale ak chcete, môžete použiť aj RAID 0, 5, 6, alebo 10, či akékoľvek disky do kapacity 6TB na šachtu. Dokopy je tak možné z NAS dostať maximálnu kapacitu až 24TB. A ak vyberáte disky od Western Digital, odporúčame modely „Red“ alebo „Re“ určené na nonstop prevádzku a teda práve na použitie v NAS jednotkách.

ZyXEL NAS542 06

A čo sa výkonu týka, pohonnou jednotkou celej NAS542 je dvojjadrový procesor Mindspeed Comcerto 2000 EVM s taktom 1,2GHz. Síce ide o divný názov, ale výkon je už o niečo menej divný. Tomuto ARMv7 procesoru sekunduje operačná pamäť veľkosti 1 GB, čo je na kancelárske použitie možno až žalostne málo, ale na použitie v domácnostiach to podľa nás postačuje. A operačným systémom, ktorý tieto špecifikácie využíva, je NSM (NAS Station Manager), v čase písania recenzie vo verzii 5.11 (ABAG.2), avšak povráva sa, že ZyXEL pracuje na softvéri, ktorý je vylepšený asi vo všetkom.

ZyXEL NAS542 07

Dizajn softvéru je podobný Linuxu a aj keď nie je úplne „flat“, teda najmodernejší možný, rozhodne nejde o vykopávku. Všetko je prehľadné a dobre usporiadané. Oceňujeme aj možnosť prispôsobiť si spodný panel hlavného menu, pričom je možné vybrať z niekoľkých widgetov, ktoré ukazujú stav rôznych častí NAS, ako napríklad počet pripojených používateľov, vyťaženie systému alebo stav diskov, či internetu. Čo sa lokalizácie týka, tá nám príde ako meč s dvomi čepeľami.

ZyXEL NAS542 rozhranie 01ZyXEL NAS542 rozhranie 02ZyXEL NAS542 rozhranie 03

ZyXEL NAS542 rozhranie 04ZyXEL NAS542 rozhranie 05ZyXEL NAS542 rozhranie 06

Kliknite na náhľad pre zobrazenie v plnom rozlíšení

Na jednu stranu je dostupná plná česká lokalizácia, ale na druhú tu nenájdeme slovenčinu a my sme používali anglickú verziu rozhrania aj kvôli tomu, že prakticky ide o prednastavený jazyk. Keď nad lokalizáciu povzhliadneme, uvidíme všetky funkcie NAS jednotky. A tých je pomerne dosť. Milovníkov cloudových služieb (teda asi nadmernú väčšinu používateľov tejto jednotky, keďže prakticky ide o domáci cloud) poteší synchronizácia so službami Google Drive, Memopal, ownCloud, Dropbox alebo zCloud od ZyXELu.

ZyXEL NAS542 rozhranie 07ZyXEL NAS542 rozhranie 08ZyXEL NAS542 rozhranie 09

ZyXEL NAS542 rozhranie 10ZyXEL NAS542 rozhranie 11ZyXEL NAS542 rozhranie 12

Kliknite na náhľad pre zobrazenie v plnom rozlíšení

Medzi ďalšie funkcie patria FTP, DLNA, iTunes, phpMyAdmin, WordPress a piráti sa zas môžu radovať zo vstavaného klienta Transmission, ktorý dokáže sťahovať P2P cez torrent súbory alebo magnet odkazy. Sťahovať je možné aj mimo P2P služieb vďaka funkcii „Download Service“ a NAS542 podporuje aj nahrávanie súborov na služby Flickr, YouTube, alebo akýkoľvek FTP server. Jedným problémom, na ktorý sme pri nahrávaní na YouTube narazili, je absencia podpory dvojfaktorového overenia. Pomocou NAS je možné aj tlačiť súbory, a to vďaka funkcii „Print Server“.

ZyXEL NAS542 rozhranie 13ZyXEL NAS542 rozhranie 14ZyXEL NAS542 rozhranie 15

ZyXEL NAS542 rozhranie 16ZyXEL NAS542 rozhranie 17ZyXEL NAS542 rozhranie 18

Kliknite na náhľad pre zobrazenie v plnom rozlíšení

Čo sa týka iných aplikácii, tretie strany ich vôbec nevyvíjajú tak veľa, ako by možno človek čakal. Teda presnejšie, okrem hore menovaných nejestvujú skoro žiadne. Toto považujeme oproti konkurenčným operačným systémom za nevýhodu. A čo sa dizajnu týka, aj napriek tomu, že hlavné používateľské rozhranie je štýlové, to sa už nedá povedať o administrátorských nastaveniach, ktorých starodobý dizajn sa k novému jednoducho nehodí.

ZyXEL NAS542 admin rozhranie 01ZyXEL NAS542 admin rozhranie 02ZyXEL NAS542 admin rozhranie 04

ZyXEL NAS542 admin rozhranie 05ZyXEL NAS542 admin rozhranie 19ZyXEL NAS542 admin rozhranie 21

Kliknite na náhľad pre zobrazenie v plnom rozlíšení

Spravovať dáta na NAS542 je možné pomocou mobilných aplikácii, ktoré sú dostupné len pre iOS a Android, podporu Windows Phone tu teda nenájdeme, ale aj tak je pokrytá drvivá väčšina používateľov. Windowsáci teda asi ostanú smutní. Okrem toho je k dátam možné pristupovať aj cez internetové rozhranie NSM, avšak tu nám Chrome oznámil, že správca súborov používa nepodporovaný plugin. Fungovalo to ale aj napriek tomu. A zdieľanie dát je flexibilnejšie, vďaka podpore používateľov, ich radeniu do skupín a prideľovaniu práv jednotlivým používateľom.

ZyXEL NAS542 admin rozhranie 26ZyXEL NAS542 admin rozhranie 27ZyXEL NAS542 myZyXELcloud

ZyXEL NAS542 Starter Utility 01ZyXEL NAS542 Starter Utility 02ZyXEL NAS542 Starter Utility 03

Kliknite na náhľad pre zobrazenie v plnom rozlíšení

A teraz na každodenné používanie NAS jednotky. Čo sa hlučnosti týka, tu musíme ZyXEL pochváliť, ventilátor je totiž tichý a hlučnejším komponentom môžu byť skôr pevné disky. Spotreba je pomerne nízka, bez zaťaženia ide o zhruba 14W a pod zaťažením spotrebuje NAS542 asi len o 12W viac. Rýchlosť zápisu a čítania je takisto veľmi dobrá. Dva gigabitové porty sú využívané naplno, o čom svedčí maximum zápisu aj čítania na hodnotách 110 až 140MB/s. Rýchlosť internetového rozhrania je ale niečo úplne iné. Reakcie sú totiž aj napriek dvojjadrovému procesoru a 1GB RAM pomerne pomalé, a čakali by sme možno väčšiu svižnosť systému.

ZyXEL NAS542 08

Problémom sú aj dlhé časy vytvorenia RAID konfigurácie, podľa niektorých iných používateľov trvalo vytvorenie RAID 6 aj niekoľko hodín. Naša RAID 1 nám trvala len niekoľko minút, to teda problémom nie je, čo sme ale zažili, je divný proces aktualizácie firmvéru. NAS542 sme totiž z verzie 5.11 (ABAG.0) chceli aktualizovať na 5.11 (ABAG.2), avšak aktualizačný proces zobrazoval chybu. O niekoľko minút sme sa nedokázali na NAS jednotku pripojiť, a keď sa nám to podarilo, privítala nás hláška oznamujúca úspešnú aktualizáciu. Toto je prinajmenšom divné.

ZyXEL NAS542 09

Cena je ale zato veľmi príjemná. 180 eur za osobný server je celkom málo, hlavne berúc do úvahy, že ide o štvoršachtovú jednotku. Samozrejme, k celkovej cene treba pripočítať aj pevné disky, ale tak či onak ide o veľmi prijateľnú cenu.

ZyXEL NAS542 10

A ZyXEL NAS542 je teda celkovo dosť dobrou NAS jednotkou. Veľmi rýchle čítanie a zápis, pekný dizajn, ale hlavne prijateľná cena z neho robia dobrú voľbu pre domácnosti či menšie kancelárie. Má síce aj nevýhody, ako dlhé vytváranie RAID konfigurácie, či pomalú internetovú nadstavbu, avšak tie sú jednorázové, alebo sa im dá vyhnúť. Preto NAS542 odporúčame kamkoľvek, kde nie je potrebné rýchle nastavenie a kde sú použité iné spôsoby prenosu dát, ako cez prehliadač.Parametre a špecifikácie:

Procesor: dvojjadrový, Mindspeed Comcerto 2000 EVM, 1,2GHz
Operačná pamäť: 1 GB DDR3
Pevný disk: max. 4× 6TB (nie sú súčasťou balenia, treba si ich dokúpiť zvlášť)
Rozmery: 190 x 225 x 160 mm (h/š/v)
Hmotnosť: 2000 gramov
Operačný systém: ZyXEL NSM 5.11 (ABAG.2)
Konektivita: 2× 10/100/1000 Mbps RJ45, 3× USB 3.0, 1× SDHC, 1× napájací konektor
Spotreba: 36W – aktívne, 14W – spánok
Systém súborov: EXT4 pre interné disky NAS; EXT3, FAT a NTFS iba pre externé disky pripojené cez USB
Diskové funkcie: JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10
Podporovaní klienti: Windows XP a novší, OS X 10.3 a novší, Ubuntu 9.04 a novší
Podporované prehliadače: Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer 7 a novší, Safari 4 a novší

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Elegantný dizajn
+ Štyri diskové šachty
+ Pomerne veľká konektivita
+ Jednoduché menenie diskov, tzv. „hot swap“
+ Pekne usporiadané používateľské rozhranie
+ Mnoho vstavaných funkcii softvéru
+ Tichý a úsporný beh
+ Rýchly zápis a čítanie
+ Nízka cena

Mínusy
– Menej svižný systém
– Málo aplikácii tretej strany
– Chýba aplikácia pre Windows Phone
– Problémový aktualizačný proces
– Dlhé vytvorenie RAID konfigurácie

Vývoj ceny na heureka.sk:
Graf ceny produktu ZyXEL NAS542 NAS542-EU0101F poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ZyXEL

1 komentár

 1. Ahoj Matej,
  precital som si komentar k NAS542, ktory vlastnim a mam s nim problemy. Odkedy skoncila platnost certifikatu nedokazem sa nan dostat cez Inicializaciu.
  Pise mi: K tomuto webu sa nedá pripojiť
  Web 192.168.1.24 príliš dlho neodpovedal.
  Vyhľadajte na Googli výraz r50984 desktop log
  ERR_CONNECTION_TIMED_OUT
  Neviem sa dopatrat k platnemu certifikatu, budem rad ak mi vies pomoct, inak budem nuteny siahnut po kupe ineho uloziska napr. od Synology.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno