Domov Periférie Recenzia: Zyxel Armor Z2

Recenzia: Zyxel Armor Z2

Zdielať

Spoločnosť Zyxel má na trhu model Armor Z2, dvojpásmový gigabitový router štandardu 802.11ac pre domácu bezdrôtovú sieť. Umožňuje streaming videí v rozlíšení 4K/Ultra HD, či hranie hier pre hráčov. Na trhu domácich sietí je ideálnym riešením pre bezproblémové hranie, streamovanie a pripojenie mnohých zariadení.

Router s maximálnou priepustnosťou bezdrôtovej Wi-Fi siete 2533 Mbps je jedným z najrýchlejších Wi-Fi routerov na trhu. Spoločne s gigabitovými ethernetovými portami predstavuje Wi-Fi ac najlepšiu kombináciu pre náročných používateľov. Hoci toto zariadenie preverilo už viacero redakcii, my sme ho podrobili dlhodobému testu. Ide pritom o TOP model, určený pre najnáročnejších a je to tiež najvýkonnejší domáci router od tejto spoločnosti.

Napriek tomu, že sú Wi-Fi routre so štandardom ac väčšinou veľké, Zyxel Armor Z2 nás prekvapil svojimi rozmermi – 250×168×51 mm, pričom oproti predchodcovi je o tretinu menší. Považujeme ho za veľmi zaujímavý a atraktívny model v čiernom farebnom spracovaní, kde vidieť aj žlté linky. Dopĺňajú ho štyri antény a vyznačuje sa príjemným povrchom na dotyk. Na prednej strane sú štyri LED diódy indikujúce zapnutie, internet a Wi-Fi v pásme 2,4 a 5 GHz. Sú veľmi výrazné a najmä v noci rušia – ich výhodou však je, že sa dajú jedným kliknutím v nastaveniach vypnúť.

Testovaný model má štyri gigabitové LAN porty a jeden gigabitový WAN na pripojenie internetu od providera. Na pravej strane sú dva USB porty – jeden štandardu 3.0, druhý 2.0. USB porty možno využiť na sieťové úložisko – Armor Z2 totiž podporuje SMB, FTP a DLNA – alebo na nastavenie tlačového serveru. Na zadnej strane sú dve neodnímateľné antény, ďalšie dve sú po jednom kuse na ľavej a pravej strane routra.

Zariadenie funguje v dvoch pásmach naraz (teda v 2,4 GHz a 5 GHz simultánne). Wi-Fi siete v oboch pásmach majú rovnaký názov (SSID), avšak v prípade potreby ich možno zmeniť v ľahko ovládateľnom administrátorskom rozhraní. K dispozícii je jednoduchý a pokročilý mód rozhrania a každý používateľ si môže zvoliť podľa potreby, ktorý mu vyhovuje. Zatiaľ čo v jednoduchom je iba pár nastavení pre začiatočníkov, pokročilý mód umožňuje veľa ďalších nastavení.

Nastavenia obsahujú rodičovskú kontrolu či QoS, ale aj prehľad vyťaženia operačnej pamäte a procesora pre sledovanie výkonu. Live Network Monitor ponúka možnosť sledovať zariadenia pripojené k sieti. Takisto možno nastaviť aj niekoľko hosťovských Wi-Fi sietí v prípade, ak chce používateľ umožniť návštevníkom prístup do internetu bez toho, aby im dal prístup k zvyšku siete.

Každá domáca sieť je jedinečná. Najčastejšie obsahuje router a koncové zariadenia, teda počítače, tablety a smartfóny. Pokiaľ má však používateľ viac požiadaviek, chce svoju sieť vylepšiť alebo kladie dôraz na rýchlosť, určite odporúčame siahnuť po kvalitnejšom Wi-Fi routri, ktorý je v sieti alfou a omegou. Práve ten totiž šíri internet po celom byte alebo dome a vďaka tomu, aký router si používateľ vyberie, môže ovplyvňovať dosah, silu a stabilitu signálu.

Už keď sme pri dosahu, Armor Z2 nás v tomto smere príjemne prekvapil. V prvom rade tak treba myslieť na dostatočne silné heslo, aby sa na sieť nepripojili aj susedia z okolitých domov. Oceňujeme veľmi veľký dosah Wi-Fi siete z routra, ktorý okrem pokrytia veľkého panelákového bytu pokrýva ešte aj ďalšie tri poschodia vchodu a 100 metrov priameho výhľadu z izby, kde sa nachádzal router.

Pokrytie je silnou stránkou zariadenia, v porovnaní s inými modelmi sme dosiahli približne o tretinu vyššie pokrytie siete v 5 GHz pásme. Počas dlhodobého testu sme dosahovali stabilné rýchlosti prenosov – router umožňuje maximálnu priepustnosť bezdrôtovej siete 2533 Mbps (v pásme 2,4 GHz je to maximálne 800 Mbps, v 5 GHz pásme 1733 Mbps). K dispozícii je tiež Beamforming na smerovanie signálu, čo sme vyskúšali v praxi – po pripojení smartfónu a tabletu na router sme získali silnejší signál ako predtým ukazoval.

Zyxel Armor Z2 je vynikajúci a špičkový Wi-Fi router po všetkých stránkach. Počas nášho dlhodobého štvormesačného denno-denného náročného používania sme na ňom nenašli chybu. Zamrzí azda len vysoká cena zariadenia, avšak to je daň za vysoký a stabilný výkon spolu s vynikajúcim dosahom siete. Páči sa nám aj veľmi zaujímavý dizajn, ladený do čiernej farby, ako aj oveľa kompaktnejšie rozmeroch voči svojmu predchodcovi; hoci niekomu by mohli prekážať neodnímateľné antény. Wi-Fi router teda odporúčame náročným používateľom, ktorí ocenia všetky funkcie, avšak toto zariadenie je tiež vhodné aj do veľkých bytov a domov, čím zaručia veľký dosah bez nutnosti používať extendery. Odporúčame!

Vďaka nekompromisnému výkonu, dosahu a stabilite signálu udeľuje redakcia DigítalPortal.sk produktu Zyxel Armor Z2 ocenenie High-End Technológie

Parametre a špecifikácie:

Procesor: dvojjadrový 1,7 GHz (Qualcomm Atheros IPQ8065)
Operačná pamäť: 512 MB RAM, 4 GB eMMC
Rozmery: 250×168×51 mm
Hmotnosť: 570 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Antény: 4× MIMO všesmerové
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 2533 Mbps (800 Mbps v 2,4 GHz + 1733 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× RJ-45 (WAN, 1 GbE), 4× RJ-45 (LAN, 1 GbE), 2× USB 3.0
Ďalšie funkcie: QoS, rodičovská ochrana, 6× hosťovské siete, Beamforming

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Vynikajúci dosah Wi-Fi siete
+ Vysoký a stabilný výkon
+ Funkcie a výbava zariadenia
+ Prítomnosť USB 3.0 portu
+ Elegantný vzhľad, nerušivé LED
+ Kompaktné rozmery, hmotnosť

Mínusy
– Vysoko nastavená cena zariadenia
– Len jeden USB 3.0, potešili by dva

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ZyXEL NBG6817-EU0101F poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu ZyXEL NBG6817 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Zyxel

Zyxel Armor Z2

200,00 €
9.5

Celkové hodnotenie

9.5/10

Plusy

  • Vynikajúci dosah Wi-Fi siete
  • Vysoký a stabilný výkon
  • Funkcie a výbava zariadenia
  • Prítomnosť USB 3.0 portu
  • Elegantný vzhľad, nerušivé LED
  • Kompaktné rozmery, hmotnosť

Mínusy

  • Vysoko nastavená cena zariadenia
  • Len jeden USB 3.0, potešili by dva

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno