Domov Periférie Recenzia: ZyXEL Armor Z1

Recenzia: ZyXEL Armor Z1

Zdielať

Spoločnosť ZyXEL má na trhu Armor Z1, dvojpásmový gigabitový router štandardu 802.11ac pre domácu bezdrôtovú sieť. Umožňuje streaming videí v rozlíšení 4K/Ultra HD, či hranie hier pre hráčov. Na trhu domácich sietí je ideálnym riešením pre bezproblémové hranie, streamovanie a pripojenie mnohých zariadení.

ZyXEL Armor Z1 01

Router s maximálnou priepustnosťou bezdrôtovej Wi-Fi siete 2350 Mbps je jedným z najrýchlejších Wi-Fi routerov na trhu. Spoločne s gigabitovými ethernetovými portami predstavuje Wi-Fi ac najlepšiu kombináciu pre náročných používateľov. Hoci toto zariadenie preverilo už viacero redakcii, my sme ho podrobili dlhodobému testu. Ide pritom o TOP model určený pre najnáročnejších a je to tiež najvýkonnejší domáci router od tejto spoločnosti.

ZyXEL Armor Z1 02

Napriek tomu, že sú Wi-Fi routre so štandardom ac väčšinou veľké, ZyXEL Armor Z1 nás prekvapil svojimi rozmermi – 298×208×72 mm. Toto je najväčší a najrozmernejší router aký sme kedy v redakcii videli. Napriek tomu ide však o zaujímavý a atraktívny model v čierno-žltom farebnom spracovaní, s ventilátorom na prednej strane a textúrou, podobnou uhlíkovým vláknam na hornej strane. Na prednej strane sú zhora tiež štyri LED diódy indikujúce zapnutie, internet a Wi-Fi v pásme 2,4 a 5 GHz.

ZyXEL Armor Z1 03

Testovaný model má štyri gigatové LAN porty a jeden gigabitový WAN na pripojenie internetu od providera. Na pravej strane sú za krytkou schované dva USB 3.0 porty. Routre väčšinou nemajú schované USB porty takýmto spôsobom. Nám sa však toto riešenie páči – vďaka tomu si model zachováva jednoduchý a štýlový dizajn, keď sú porty nevyužívané. USB porty možno využiť na sieťové úložisko, Armor Z1 totiž podporuje SMB, FTP a DLNA, alebo na nastavenie tlačového serveru.

ZyXEL Armor Z1 04

Na zadnej strane sú štyri odnímateľné antény, ktoré umožňujú zariadeniu fungovať v dvoch pásmach naraz (2,4 GHz a 5 GHz simultánne). Wi-Fi siete v oboch pásmach majú rovnaký názov (SSID), avšak v prípade potreby ich možno zmeniť v ľahko ovládateľnom administrátorskom rozhraní. K dispozícii je jednoduchý a pokročilý mód rozhrania a každý používateľ si môže zvoliť podľa potreby, ktorý mu vyhovuje. Zatiaľ čo v jednoduchom je iba pár nastavení pre začiatočníkov, pokročilý mód umožňuje veľa ďalších nastavení.

ZyXEL Armor Z1 rozhranie ukazka

Prostredie Wi-Fi routra. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Nastavenia obsahujú rodičovskú kontrolu či QoS, ale aj prehľad vyťaženia operačnej pamäte a procesora pre sledovanie výkonu. Ponuka Live Network Monitor ponúka možnosť sledovať zariadenia pripojené k sieti. Takisto možno nastaviť aj niekoľko hosťovských Wi-Fi sietí v prípade, ak chce používateľ umožniť návštevníkom prístup do internetu bez toho, aby im dal prístup k zvyšku siete.

ZyXEL Armor Z1 05

Každá domáca sieť je jedinečná. Najčastejšie obsahuje router a koncové zariadenia, teda počítače, tablety a smartfóny. Pokiaľ má však používateľ viac požiadaviek, chce svoju sieť vylepšiť, alebo sa kladie dôraz na rýchlosť, určite odporúčame siahnuť po kvalitnejšom Wi-Fi routri, ktorý je v sieti alfou a omegou. Práve ten totiž šíri internet po celom byte alebo dome a vďaka tomu, aký router si používateľ vyberie, môže ovplyvňovať dosah, silu a stabilitu signálu.

ZyXEL Armor Z1 06

Už keď sme pri dosahu, Armor Z1 nás v tomto smere príjemne prekvapil. V prvom rade tak treba myslieť na dostatočne silné heslo, aby sa na sieť nepripojili aj susedia z okolitých domov. Oceňujeme veľmi veľký dosah Wi-Fi siete z routra, ktorý okrem pokrytia veľkého panelákového bytu pokrýva ešte aj ďalšie tri poschodia vchodu a 100 metrov priameho výhľadu z izby, kde sa nachádzal router.

ZyXEL Armor Z1 07

Pokrytie je silnou stránkou tohto zariadenia, v porovnaní s inými modelmi sme dosiahli približne o 40% vyššie pokrytie siete v 5 GHz pásme. Počas dlhodobého testu sme dosahovali stabilné rýchlosti prenosov – router umožňuje maximálnu priepustnosť bezdrôtovej siete 2350 Mbps (v pásme 2,4 GHz je to maximálne 600 Mbps, v 5 GHz pásme 1733 Mbps). K dispozícii je tiež Beamforming na smerovanie signálu, čo sme vyskúšali v praxi – po pripojení smartfónu a tabletu na router sme získali silnejší signál ako predtým ukazoval.

ZyXEL Armor Z1 08

ZyXEL Armor Z1 je vynikajúci a špičkový Wi-Fi router po všetkých stránkach. Počas nášho dlhodobého štvormesačného denno-denného náročného používania sme na ňom nenašli chybu. Zamrzí azda len vysoká cena zariadenia a veľké rozmery, avšak to je daň za vysoký a stabilný výkon spolu s vynikajúcim dosahom siete. Páči sa nám aj dizajn, ladený do čierno-žltej farby, odnímateľné antény prídu tiež vhod najmä počas prenášania. Wi-Fi router odporúčame náročným používateľom, ktorí ocenia všetky funkcie, avšak toto zariadenie je tiež vhodné aj do veľkých bytov a domov, čím zaručia veľký dosah bez nutnosti používať extendery. Odporúčame!Parametre a špecifikácie:

Procesor: dvojjadrový 1,4 GHz
Operačná pamäť: 512 MB RAM, 4 GB eMMC
Rozmery: 298×208×72 mm
Hmotnosť: 840 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Antény: 4× MIMO všesmerové
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 2350 Mbps (600 Mbps v 2,4 GHz + 1733 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× RJ-45 (WAN, 1 GbE), 4× RJ-45 (LAN, 1 GbE), 2× USB 3.0
Ďalšie funkcie: QoS, rodičovská ochrana, 6× hosťovské siete, Beamforming

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Vynikajúci dosah Wi-Fi siete
+ Vysoký a stabilný výkon
+ Funkcie a výbava zariadenia
+ Prítomnosť dvoch USB 3.0
+ Elegantný vzhľad, nerušivé LED
+ Štyri odnímateľné antény

Mínusy
– Väčšie rozmery a vysoká cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ZyXEL NBG6816-EU0101F poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu ZyXEL NBG6816 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ZyXEL

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno