Domov Periférie Recenzia: Zeblaze Crystal

Recenzia: Zeblaze Crystal

Zdielať

Čínska spoločnosť Zeblaze vyrába smart hodinky, kamery a príslušenstvo. U nás nie je natoľko známa ako iné čínske spoločnosti, avšak postupne sa udomácňuje aj na našom trhu. V Číne je však veľmi známa a jej najnovší model smart hodiniek nesie názov Zeblaze Crystal.

Zeblaze Crystal 01

Testované zariadenie patrí medzi tzv. nositeľnú elektroniku (v angličtine nazývanú wearables). Ide o prístroj, ktorý v sebe kombinuje funkcie smart hodiniek (zobrazí čas a dátum) a notifikácie zo smartfónu, spolu s funkciami fitnes či monitora osobnej aktivity (sledovanie prejdených krokov a spánku). Hodinky dokážu počítať prejdené kroky, celkovo prejdenú vzdialenosť, majú indikátor neaktivity a taktiež v noci sledujú kvalitu spánku.

Zeblaze Crystal 02 Zeblaze Crystal 03

Dizajn hodiniek zaujme na prvý pohľad svojím prémiovým vzhľadom. Dodávaný remienok má šírku 22 mm a zrejme nebude žiadny problém vymeniť ho v prípade potreby. Šasi hodiniek je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, hodinky sú tenké so zaoblenými rohmi a veľmi dobre sa nosia na ruke. Elegantný dizajn dopĺňa farebný 1,54“ LCD displej s rozlíšením 240×240 pixelov, ktorý chráni tvrdené odolné sklíčko. V porovnaní s inými čínskymi modelmi vyzerajú tieto hodinky veľmi dobre.

Zeblaze Crystal 04 Zeblaze Crystal 05

Fitnes funkcie podporuje snímač srdcového tepu, ktorý umožňuje používateľovi vidieť okamžitú informáciu o srdcovom tepe. Pomocou hodiniek možno ovládať fotoaparát a prehrávač hudby na smartfóne. Hodinky majú aj vlastný integrovaný prehrávač, teda taktiež priamo z hodiniek možno počúvať aj hudbu. Nachádza sa v nich totiž zabudovaný malý reproduktor aj mikrofón. Vďaka tomu možno okrem prehrávania hudby aj prijať prichádzajúci hovor bez potreby vyberať smartfón z vrecka.

Zeblaze Crystal 06 Zeblaze Crystal 07

Samozrejmosťou sú notifikácie o prichádzajúcom hovore, SMS správe a pripomienky z kalendára či správy zo sociálnych sietí. Ovládanie možno realizovať na dotykovom displejom a vertikálnym swipe pohybom možno listovať medzi ponukami. Spojenie s mobilným telefónom prebieha cez bezdrôtovú technológiu Bluetooth 4.0. Oceňujeme, že hodinky sú schopné komunikovať s najpoužívanejšími platformami – Android a iOS, my sme hodinky dlhodobo testovali so smartfónom Xiaomi Mi4 (verzia FDD-LTE).

Zeblaze Crystal 08 Zeblaze Crystal 09

Vibrácie hodiniek upozorňujú na notifikácie, umožňujú zobraziť meno volajúceho a tiež možnosť prijať, alebo zrušiť prichádzajúci hovor. Text SMS správ možno priamo zobraziť na displeji, chýba však lepšia implementácia notifikácii zo sociálnych sietí, či chatovacích služieb. Správy z messangeru či skypu hodinky nezobrazia, používateľ môže vidieť iba kto mu píše, ale text správy nie.

Zeblaze Crystal 10 Zeblaze Crystal 11

Hardvérový základ tvorí procesor MediaTeku MT2502C s neznámym taktom. Dopĺňa ho 128 MB operačná pamäť a 64 MB vnútorná pamäť. Hodinky ponúkajú zvýšenú odolnosť voči vode (certifikácia IP65) a ich hmotnosť je 82 gramov. Obmedzením je podpora len zopár svetových jazykov, medzi nimi však nie je slovenčina ani čeština. K dispozícii je angličtina, nemčina, francúzština, španielčina, taliančina, ruština, portugalčina, poľština, fínčina a ďalšie ázijské jazyky.

Zeblaze Crystal 12

Výhodou je rýchly štart zariadenia, ktorý trvá 3 sekundy z vypnutého stavu a hneď sú hodinky pripravené na používanie. Vypnutie potom trvá ešte menej – 1,5 sekundy. Oceňujeme intuitívne prostredie hodiniek, nevýhodou je nabíjanie cez dodávanú kolísku a výdrž cca 2 – 3 dni. V prípade, ak sme mali na pozadí zapnutý pedometer (počítanie krokov), výdrž hodiniek bola len jeden deň. Nabíjanie z nuly na 100% trvá približne hodinu, čo je prijateľné. Uvítali by sme ale vyššiu výdrž batérie. A čo cena? Pohybuje sa na úrovni 40 – 50 eur, čo je celkom prijateľné.


Parametre a špecifikácie:

Procesor: MediaTek MT2502C
Pamäť: 128 MB RAM + 64 MB ROM
Operačný systém: N/A
Displej: 1,54“, LCD displej, 240×240 px.
Fotoaparát: nemá
Rozmery: 49×42×11 mm
Hmotnosť: 82 gramov
Batéria: Li-Ion 280 mAh
Frekvencie: nemá
Globálny prenos dát: nemá
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0
Hudba: MP3 prehrávač
Formát SIM: nemá
Ostatné: krokomer, stopky, časovač, snímač tepu srdca

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Dizajnové prevedenie
+ Rýchly štart a vypnutie
+ Jednoduché ovládanie
+ Fitnes funkcie hodiniek
+ Prijateľná cena zariadenia
+ Dobré možnosti notifikácii

Mínusy
– Absencia lokalizácie hodiniek
– Nabíjanie len pomocou kolísky
– Slabá výdrž batérie zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je k dispozícii )

Zapožičal: igogo