Domov Periférie Recenzia: Zalman ZM-K500 & ZM-K530

Recenzia: Zalman ZM-K500 & ZM-K530

Zdielať

Zalman ZM-K500

Prvý z dvoch testovaných modelov, Zalman ZM-K500, je o kúsok drahší, avšak ide o mechanickú klávesnicu vyrobenú z kvalitnéhomateriálu. Výrobca udáva životnosť až 20 miliónov stlačení, čo naznačuje, že klávesnica odolá drsnejšiemu zaobchádzaniu a častým výbuchom emócií pri hrách. Popisy sú tvorené laserom, ktorý tiež predznamenáva dlhšiu použiteľnosť. Nevýhodou je však anglické rozloženie kláves a absencia slovenských znakov, ale s týmto problémom budete zápasiť pri každej hernej klávesnici. Lokalizácie sa skrátka u špecializovaného hardvéru moc nerobia. Mechanické klávesy sú trochu hlučnejšie pri stláčaní, čo pôsobí dosť rušivo. Rozhodne je to veľká chyba, za ktorú u nás klávesnica stráca body. Klávesnica nie je podsvietená, má vysoký zdvih.

Na prvý pohľad vám udrie do očí červená linka, oddeľujúca dizajnovo funkčné klávesy od zvyšku klávesnice a absencia numerického bloku, ktorý hráči aj tak bežne nevyužívajú. Vďaka tomu má klávesnica kompaktné rozmery 352×169×36 milimetrov, pri hmotnosti 850 gramov. Výrobca použil len 92 kláves, no nezabudol ani na multimediálne klávesy, ktorých je celkovo päť. Tri z nich ovládajú zvuk, ďalšie dve slúžia na spustenie internetového prehliadača a e-mailového klienta. Multimediálne klávesy sú pevne dané a nemožno ich meniť.

Zalman_ZM_K500

Veľkou škodou je, že nemá vlastné programovateľné klávesy, ktoré by sa dali využívať pri hrách. Privítali by sme tiež možnosť vytvárania nejakých herných profilov, alebo aspoň možnosť vypnúť klávesu Windows, pretože jej nechcené stlačenie môže v hrách ukončiť váš život. Pri uvedenej cene je to pochopiteľné,  prižmúrime tak jedno oko. Profesionálna hráčska klávesnica by vás totiž vyšla zhruba na dvojnásobok tejto ceny.

Kábel má dĺžku 1,5 metra, čo je postačujúce akurát tak pre počítač umiestnený v blízkosti monitoru. Pre väčšie herné skrinky, ktoré máte umiestnené pod stolom, bude nutné použiť predlžovací kábel, čo, našťastie, vďaka USB konektoru nebude až taký veľký problém.

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ Cena
+ Kompaktné rozmery
+ 20 miliónov stlačení
+ Laserové popisy
+ Odolnosť klávesnice

Mínusy
– Hmotnosť
– Chýbajúce podsvoietenie
– Absencia numerického bloku
– Absencia slovenských znakov

Zalman ZM-K530M

Druhá testovaná klávesnica je Zalman ZM-K530M, vyrobená z kvalitného materiálu. Upúta svojím dizajnom. Popisy sú tvorené laserom. Výrobca udáva životnosť 10 miliónov stlačení. Klávesy pôsobia pohodlne a ľahko sa stláčajú. Nevýhodou je anglické rozloženie kláves a absencia slovenských znakov. Klávesnica nie je podsvietená a má nízky zdvih.

Nechýba numerický blok a viac multimediálnych kláves. Dostupných je tu celkom osem kláves, ktoré však nie sú programovateľné. Tri ovládajú zvuk, ďalšie slúžia na spustenie internetového prehliadača a e-mailového klienta. Jedno tlačidlo je na prehrávanie/pauzu multimédií a jedno na počítač. Okrem toho tu nájdeme užitočné tlačidlo na spustenie kalkulačky, čím sa vyhneme neustálemu zadávaniu príkazov „calc“ do vyhľadávania v ponuke štart. Multimediálne klávesy sú pevne dané a nemožno ich meniť.

Zalman_ZM_K530M_01

V prípade K530M-ky nejde o kompaktnú klávesnicu minimalistických rozmerov. Rozmery klávesnice sú 481×182×32 milimetrov, hmotnosť je 568 gramov. Dĺžka káblu je 1,5 metra, čo postačuje v prípade bližšie umiestneného počítača. Keďže ide o USB port, nie je problém použiť predlžovací kábel v prípade potreby.

S klávesnicou sa nám pracovalo výborne. Jediný neduh, ktorý sme si všimli, bolo občasné nereagovanie medzerníka, čo sa prejavovalo popri tom, keď boli písané slová v kope.

Z pomedzi testovaných klávesníc je K530M lacnejšia. Po našom testovaní hodnotíme jednoznačne K530M ako lepšiu. Má viac multimediálnych kláves, obsahuje numerický blok a je ľahšia. V prospech K530M hovorí aj cena. Negatívom na oboch modeloch je absencia slovenských znakov.

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Cena
+ Hmotnosť
+ Prevedenie
+ Multimediálne klávesy
+ Laserové popisy

Mínusy
– Občasné nereagovanie medzerníka
– Chýba podsvietenie
– Absencia slovenských znakov

Zapožičal: Zalman