Otestovali sme cenovo dostupný a kompaktný, 24“ Full HD monitor od Xiaomi. Čím zaujme a čo ponúkne najmä v čase čoraz väčších monitorov a ich rozlíšení?
Milo sme boli prekvapení už pri preberaní balíka s malými rozmermi a po rozbalení nás čakal monitor s veľmi úzkymi okrajmi. Konštrukčne je na tom monitor veľmi dobre, hoci je z plastu. Poteší jednoduchá montáž – s dodaným skrutkovačom treba zaskrutkovať iba dve skrutky na stojan a jednu na podstavec. Stojan aj podstavec sú veľmi malé a minimalistické, ale nemá to vplyv na stabilitu monitora. Za nevýhodu považujeme nemožnosť monitor otočiť na výšku, aj absenciu držiakov VESA. To je zrejme daň za čo najväčšie úspory na menej dôležitých veciach. Cena monitora sa pohybuje na úrovni 130 eur.
Ako väčšina produktov Redmi alebo Xiaomi, aj nami testovaný model je navrhnutý v minimalistickom štýle. Hoci je monitor vyrobený z plastu, stojan je vyrobený z hliníkovej zliatiny. Vo výbave sú konektory na napájanie, ako aj dvojica videovstupov – HDMI a VGA. Pri portoch je mechanický ovládací joystick, ale tiež pomerne veľká a v noci rušivá LED dióda, ktorá stále bliká. Tento spôsob ovládania (pomocou joysticku) je vcelku dobrý a dá sa na to po určitom čase zvyknúť. Trochu pripomína joystick na smartTV od Samsungu. Páčia sa nám nielen minimalistické rámčeky okolo displeja (zhora aj po stranách – naľavo a napravo), ale tiež hrúbka krytu monitora len 7,3 mm.
O zobrazenie sa stará 24“ displej (resp. 23,8“), ktorý používa Full HD (1920×1080 px) rozlíšenie s pomerom strán 16:9. Displej je rovný s panelom typu IPS. má 60 Hz štandardnú obnovovaciu frekvenciu a 6 ms odozvu, ktorá nie je veľmi vhodná na hry a hráčov, ale na kancelársku prácu plne postačuje. Monitor má primerané farby v svojej cenovej triede, hoci čierna je slabšia, ako by sme očakávali. Rozhodne teda nemožno hovoriť ani o modeli pre fotografov. Pre menej náročných používateľov, do kancelárie, či do domácnosti na väčšinu bežných činností však úplne postačuje. Potešia tiež pozorovacie uhly 178°/178°. Kontrast dosahuje 1000:1 a maximálny jas 250 nitov. Poteší aj režim „Low blue light“, ktorý znižuje vyžarovanie modrej.
Monitor sme testovali spolu s redakčným notebookom Acer, ako aj pasívnym mini PC Shuttle (kde slúžil ako druhý monitor). Hoci je ponuka (menu) nastavenia monitora jednoduchá s malým počtom možností, najdôležitejšie nechýbajú. V hlavnej ponuke používateľ môže nastaviť jas, kontrast, teplotu farieb, režimy zobrazenia, ako sú štandardný, ECO, herný, pre filmy alebo tiež aktivovať režim Low blue light. Pripomeňme, že monitor má menu iba v angličtine a čínštine a jeho ovládanie je (ako sme už spomenuli) pomocou joysticku. Hoci nejde o produkt vhodný pre najnáročnejších používateľov, vďaka cene je konkurencieschopný, najmä ak ho hodnotíme na základe dizajnu a kvality obrazu.
Nie je to herný monitor, ani model pre používateľov, ktorí pracujú s fotografiami alebo videom. Naopak je to vhodný produkt pre každého, kto používa počítač na spracovanie dokumentov, na surfovanie internetom, kontrolu mailov či sledovanie filmov a seriálov. Častokrát je ťažké nájsť kvalitný produkt, ktorý bude mať dobré technické vlastnosti a špecifikácie. Xiaomi Redmi Monitor 1A však ponúka zaujímavé funkcie a parametre, najviac sa nám páčia veľmi úzke rámčeky okolo displeja, tenký profil monitora a jeho nízka hmotnosť vďaka čomu sa dobre prenáša. Rezervy však vidíme v pomerne slabej reprodukcii zvuku a najmä absencii VESA držiakom. Čo sa týka kvality obrazu, IPS panel ukázal dobrú odozvu v hrách, a tiež kvalitné podanie farieb. Jas a kontrast budú postačovať na každodenné úlohy.
Zapožičal: Gshopper