Domov Novinky Pochybnosti o ochrane dát pri WhatsAppe pretrvávajú

Pochybnosti o ochrane dát pri WhatsAppe pretrvávajú

Zdielať

Zásady ochrany osobných údajov spoločnosti WhatsApp sú opäť pod drobnohľadom, pričom nové vyšetrovanie spochybňuje jej postupy.

Nové vyšetrovanie ProPublica spochybnilo postupy Facebooku v oblasti ochrany osobných údajov a šifrovanie jej platformy na zasielanie správ WhatsApp. Článok poukazuje na niekoľko kľúčových zistení, ktoré nie sú explicitne odhalené dvojmiliardovej používateľskej základni. Hoci platforma od roku 2016 má end-to-end šifrovanie, existujú okolnosti, za ktorých môže 1000 dodávateľov využívajúcich špeciálny softvér Facebooku čítať správy odoslané od jedného používateľa druhému. Napríklad, keď niekto nahlási správu, dokonca aj v súkromnom chate, algoritmus umelej inteligencie bude hľadať podozrivú činnosť súvisiacu s terorizmom, zneužívaním detí atď. Potom by nahlásenú správu spolu so štyrmi predchádzajúcimi správami postúpil na preskúmanie skutočnému človeku.

Používateľa potom môže pracovník spoločnosti buď zablokovať, odmietnuť alebo ho zaradiť na zoznam sledovaných osôb. Nezašifrované správy od používateľov v proaktívnom zozname možno čítať spolu s ďalšími údajmi používateľa, ako sú skupiny používateľov, telefónne číslo, jedinečné ID telefónu, stavová správa, úroveň batérie a sila signálu. V správe sa síce uvádza, že všetky tieto postupy sú uvedené v zásadách ochrany osobných údajov používateľov, ale musíte sa v nich hlboko pohrabať, aby ste ich našli. Facebook uvádza, že tieto postupy vychádzajú zo spätnej väzby používateľov a že si je istý, že používatelia rozumejú tomu, čo po nahlásení nasleduje. Stručne povedané, koncové šifrovanie aplikácie WhatsApp nemusí byť také nepriestrelné, ako vás môžu presviedčať neustále vyskakovacie okná na obrazovke.

Zdroj