Domov Recenzie Recenzia: Xiaomi Mi4C

Recenzia: Xiaomi Mi4C

Zdielať

Xiaomi je značka populárna nielen v Číne, ale aj po celom svete a to hlavne tým, že ponúka veľa výkonu za málo peňazí. To dokazuje svojim novým modelom Mi4C, ktorý prichádza ako nástupca nie veľmi úspešného Mi4i. Ide o jeden z najlepších smartfónov strednej triedy?

Xiaomi Mi4C 01

Spracovanie je porovnateľné s väčšinou smartfónov tejto cenovej kategórie. Polykarbonátová unibody konštrukcia nikomu neudrie do očí a nikoho pri tejto cenovke neprekvapí. Ale tu by sme mohli výrobcu pochváliť aspoň za to, že plast je kvalitný, nič nepuká, nepraská a teda celkovo máme pocit, že ide o jeden z lepšie spracovaných plastových smartfónov. Na bielej zadnej strane sa odtlačky tvoria len trochu a oceňujeme aj matný povrch, ktorý pôsobí prémiovejšie. Na pravej strane nájdeme tlačidlá hlasitosti a napájania a na ľavej vysúvací SIM šuplíček pre dve SIM karty, ktorý ale evokuje pocit ďalšieho tlačidla, keďže z tela jemne vystupuje.

Xiaomi Mi4C 02

Vďaka kompaktným rozmerom a pomerne nízkej hmotnosti 132 gramov sa smartfón dobre drží v ruke, a jeho 5“ Full HD IPS displej ponúkne dosť miesta na zobrazovanie obsahu. Zaujímavosťou je, že predná strana je vždy čierna, nezáleží od farby, ako je možné vidieť na bielom modeli. Pod displejom sú tri kapacitné tlačidlá v poradí multitasking alebo menu, domovské tlačidlo a tlačidlo späť, ktoré sú podsvietené. Displej ponúka veľký rozsah jasu, keďže cez deň slnko presvieti a v noci príliš neblyští, farby sú celkom verné a aj keď čierne sú trochu jednoliatejšie, pri bielej je možné vidieť celé spektrum.

Xiaomi Mi4C 03

Na vrchnej hrane nájdeme IR Blaster, pomocou smartfónu sa tak dá ovládať televízor a na spodnej nájdeme okrem mikrofónu nový USB Type-C konektor, ktorý ponúka výhodu v tom, že je reverzibilný. Navyše predpokladáme, že tento konektor čoskoro zavíta do väčšiny nových smartfónov. To teda považujeme za plus. Balenie smartfónu, v ktorom prišiel, je prémiové. Recyklovaný kartón je totiž nahradený oranžovým a v balení sme našli aj dvojampérovú nabíjačku určenú pre Európu, pravdepodobne od externého dodávateľa, narozdiel od nabíjačky pre Čínu s európskou redukciou.

Xiaomi Mi4C 04

Zo softvérovej stránky Mi4C ponúka Android 5.1.1 Lollipop s nadstavbou MIUI 7. Tu je plusom, že zariadenie prišlo už s nahranou česko-slovenskou ROM od miuios.cz a rozsypanej ryže teda v systéme ubudlo. Nadstavba je v mnohom podobná iOS od Applu, ako je už pri čínskych výrobcoch zvykom. Domovská obrazovka teda nemá menu na aplikácie, všetko je rozhádzané na ploche, najbližšie k organizácii sa dá dostať pretriedením do priečinkov. Notifikačná lišta ponúka dizajn, ktorý rozmazáva veci v popredí, čo znamená, že nastavenia v notifikáciách určené pre kartový dizajn Lollipopu nie je veľmi vidieť. Rýchle prepínače sú dostupné na druhej stránke tejto lišty a tie sú zoradené po troch vedľa seba.

Xiaomi Mi4C 05

Softvér ponúka aj iné funkcie. Odomknutie dvojitým poklepaním po displeji sa zíde a ovládanie na hrane až tak nie. Čo vlastne toto ovládanie na hrane je? Ide o možnosť posunúť sa v kontextovom menu naspäť, či zhotoviť fotografiu poklepaním na hranu displeja, ktoré ale nefunguje vždy a ak funguje, tak opäť nie tak, ako by malo. Čo sa predinštalovaných aplikácii týka, tých je tu celkom veľa, ale väčšina z nich je pomerne užitočná. Za plus považujeme podporu tém, ponúkajú totiž možnosť prispôsobiť si systém podľa seba. Ďalším plusom je, že akékoľvek neduhy systému môžu opraviť týždenné aktualizácie, ktoré Mi4C dostáva. A nemôžeme vynechať ani veľkú komunitu okolo Xiaomi zariadení v Česku a na Slovensku, vďaka ktorým je možné získať akékoľvek informácie či vyriešiť problémy.

Xiaomi Mi4C 06

V ľavom hornom rohu zadnej strany nájdeme 13 MPx fotoaparát s clonou f/2.0, vyrobený buď spoločnosťou Sony alebo Samsungom. Kvalita fotografii je dobrá, cez deň sú fotografie pekné, ale to je pre smartfóny štandardom. Výhodou je, že v noci fotografie veľmi netrpia šumom narozdiel od väčšiny smartfónov v tejto cenovej kategórii. Ďalším plusom je podpora fázového zaostrovania PDAF, vďaka ktorému fotoaparát rýchlo zaostrí. Detaily sú celkovo ostré, avšak len pri stabilných rukách, keďže optickú stabilizáciu obrazu tu nenájdete. Pri našich fotkách textu zblízka bolo teda rozmazanie viditeľné, výhodou je aj živý náhľad HDR.

Xiaomi Mi4C 07

Aplikácia fotoaparátu ponúka menu po oboch stranách obrazu, pričom po ľavej strane sa nachádzajú režimy ako panoráma, časovač, úprava pleti, rybie oko, alebo aj manuálny režim a po pravej strane sú zas filtre. Tu je malým problémom abecedné zoradenie, ktoré by mohlo posunúť ponuku „Žiadne“ na začiatok zoznamu, alebo ju zoradiť po písmene Z, lebo takto nám prvotne chvíľu trvalo, kým sme ju prvotne našli. Video je možné nahrávať maximálne vo Full HD rozlíšení (aj keď sme po jednej aktualizácii mali možnosť videa v 4K), ale prednastavenou kvalitou bolo 720p, keďže pri tomto rozlíšení ponúka fotoaparát natáčanie videa až do 120 fps, narozdiel od 30 fps pri Full HD.

Ďalšou divnou vecou bolo prednastavené zaostrovanie dotykom, fotoaparát teda pri videu sám nezaostril. Keď sme ale nastavenie zmenili, prispôsobovanie sa podmienkam bolo rýchle. Predný fotoaparát ponúka rozlíšenie 5 MPx, clonu f/2.0 a záber až 85°. Celkovo patrí fotoaparát k nadpriemeru, ale mínusom je chýbajúca optická stabilizácia obrazu, ktorá by mohla kvalitu fotiek či videa omnoho vylepšiť.

Xiaomi Mi4C 08

Každodenné používanie je bezproblémové. Systém beží nesmierne svižne a ak chceme dosiahnuť nejaké sekanie, museli sme sa veľmi posnažiť. Za to môže Mi4C vďačiť šesťjadrovému procesoru Qualcomm Snapdragon 808 s grafikou Adreno 418 a 3 GB RAM s 32 GB internou pamäťou. Dostupná je aj verzia s 2 GB RAM a 16 GB pamäte. Odporúčame kúpiť verziu s vyššou kapacitou pamäte, keďže smartfón neponúka rozšírenie microSD kartou a SIM šachty možno využiť len na dve SIM karty zároveň. Výkon je preukázateľný aj v hrách – za niekoľko hodín neustáleho hrania sme nezaznamenali takmer žiadne záseky.

Xiaomi Mi4C 09

Ale tieto hry nevydrží hrať dlho – pri jednom z náročnejších dní sme dosiahli len tri a pol hodiny zapnutej obrazovky a celkovú výdrž 10 hodín. Pri ľahšom používaní snáď vydrží viac. Ale je tu jedna výhoda, ktorá to zmierňuje – rýchle nabíjanie. Quick Charge 2.0 cez USB Type-C konektor totiž dokáže nabiť polovicu batérie asi za hodinu a celú za 2 hodiny, čo je rozhodne výhodou, hlavne berúc do úvahy kapacitu 3080 mAh.

Xiaomi Mi4C 10

Jedným problémom je 4G LTE. Mi4C totiž neponúka podporu všetkých slovenských pásiem, keďže predsa len ide o model určený hlavne pre Čínu. Vo väčšom meste sme ale nezaznamenali žiadny problém s pripojením. S kvalitou hovorov sme spokojní, nesťažovali sme sa ani my a ani druhá strana. Pri telefonátoch cez reproduktor tiež neboli žiadne problémy, funguje dobre aj pri prehrávaní hudby.

Xiaomi Mi4C 11

Prekvapivá je aj cena, tým, aká je nízka. Smartfón je dostupný už za cca 200 eur v drahšej 32 GB verzii a spolu s poštovným to je dokopy niečo okolo 215 eur, pričom doručenie prebehlo do 3 dní. Vzhľadom k tomu, čo všetko tento smartfón ponúka, či už ide o moderný Type-C konektor, nádherný displej, veľkú a aktívnu komunitu v softvérovej rovine, nadpriemerný fotoaparát alebo veľa výkonu, vyjde z toho výsledok, že Xiaomi Mi4C síce nie je perfektný, ale má k tomu blízko a v tomto cenovom rozhraní ide o jeden z najlepších smartfónov, aký je možné zohnať.



Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 808
Procesor: šesťjadrový (2× Cortex-A53@1,44 GHz + 4× Cortex-A57@1,82 GHz)
Grafika: Adreno 418
Pamäť: 3 GB RAM + 32 GB ROM (existuje aj varianta 2 GB RAM + 16GB ROM)
Operačný systém: Android 5.1.1 + MIUI 7
Displej: 5“, IPS LCD, 1920×1080 px., 441 ppi
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, dvojtónový LED blesk, autofókus, f/2.0; predný – 5 MPx, f/2.0
Rozmery: 138×70×7,8 mm
Hmotnosť: 132 gramov
Batéria: Li-Ion, 3080 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 1800 / 1900 / 2100 / 2300 / 2500 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 2× microSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, BDS, akcelerometer

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Veľmi nízka cena
+ Kvalitné plastové telo
+ Nádherný displej
+ Moderný Type-C konektor
+ Nadpriemerný fotoaparát
+ Výkonný hardvérový základ
+ Rýchle nabíjanie Quick Charging
+ Nadstavba MIUI s lokalizáciou

Mínusy
– Niššia výdrž batérie
– Občasné prehrievanie
– Chýba 800 MHz LTE pásmo

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu XIAOMI Mi 4C 3GB 32GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu XIAOMI Mi 4C 2GB 16GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Xiaomi Mi4C AnTuTu Benchmark 01Xiaomi Mi4C AnTuTu Benchmark 02
Xiaomi Mi4C AnTuTu Benchmark 03Xiaomi Mi4C AnTuTu Benchmark 04
Xiaomi Mi4C 3DMark 01Xiaomi Mi4C 3DMark 02
Xiaomi Mi4C 3DMark 03Xiaomi Mi4C 3DMark 04
Xiaomi Mi4C 3DMark 05Xiaomi Mi4C 3DMark 06
Xiaomi Mi4C Geekbench 3 01Xiaomi Mi4C Geekbench 3 02
Xiaomi Mi4C Geekbench 3 03Xiaomi Mi4C Geekbench 3 04
Xiaomi Mi4C Vellamo 01Xiaomi Mi4C Vellamo 02
Xiaomi Mi4C Vellamo 03Xiaomi Mi4C Vellamo 04
Xiaomi Mi4C CF-Bench 01Xiaomi Mi4C CF-Bench 02
Xiaomi Mi4C CPU-ZXiaomi Mi4C Quadrant
Zapožičal: XiaomiForSale

1 komentár

  1. Kupil som si Xiaomi MI4C 32GB a mam problem s hlasoym ovladanim vkladania textu prim pisani ci do SMS, Gogooglu/internetoveho vyhladavaca… Neda sa nastavit pri nastaveni klavesnice. Stiahol som aplikaciu Google chrom. Viete mi poradit, nakolko ostatne funkcie su v poriadku? Dakujem