Domov Recenzie Recenzia: Xiaomi Mi2S

Recenzia: Xiaomi Mi2S

Zdielať

Xiaomi_Mi2S_01Čínsky výrobca Xiaomi sa stáva v posledných mesiacoch fenoménom naprieč celým svetom. Ambiciózny model Mi2S s kvalitnou konštrukciou je toho absolútnym dôkazom. Úplne ideálna voľba pre zákazníkov hľadajúcich špičkovo vybavený prístroj s kompaktnými rozmermi. Medzi jeho hlavné prednosti patrí 16 GB vnútornej pamäte a krásny 4,3“ IPS displej.

Konštrukcia smartfónu je plastová, napriek tomu je však pomerne pevná, neprehýba sa ani pri silnom stlačení. Zadný kryt je odnímateľný. Pod ním nájdeme vyberateľnú 2000 mAh batériu a slot na SIM kartu klasickej veľkosti. Výdrž batérie je veľmi dobrá. Hoci pri aktívnom hraní sa dá smartfón vybiť aj za jeden deň, pri bežnej činnosti vydrží s prehľadom dva dni. To je v dnešnej dobe bežné na väčšine smartfónov.

Rozmery smartfónu sú 126×62×10,2 mm a hmotnosť je 145 gramov. Rozloženie prvkov je nasledovné. Ľavá hrana je prázdna, na pravej hrane sa nachádza dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti a vypínač. Na hornej hrane je 3,5 mm audio jack konektor pre pripojenie slúchadiel, na spodnej sa nachádza mikrofón a microUSB konektor na nabíjanie, alebo komunikáciu s PC, ktorý podporuje OTG. Zadná hrana obsahuje 8 MPx fotoaparát s prisvetľovacím LED bleskom, jeden mono reproduktor a logo výrobcu – MI. Zadný kryt je dosť lesklý a trochu šmykľavý, navyše sa ľahko zašpiní odtlačkami prstov.

Xiaomi_Mi2S_02

Predná hrana obsahuje okrem samotného displeja predný fotoaparát nad displejom, notifikačnú diódu pod tlačidlom domov a tri tlačidlá pod displejom – nastavenia, domov a späť. Tie nie sú podsvietené, čo je škoda najmä v tme, majú však dostatočnú vibračnú odozvu. Tú možno v nastaveniach meniť podľa troch úrovní – slabé, stredné a silné. My sme používali štandardne danú strednú úroveň, ktorú považujeme za dostatočnú. Zo začiatku možno bude používateľ tlačidlá nahmatávať podobne ako my, no po istom čase si na tento fakt možno zvyknúť a tlačidlá nahmatať aj v tme.

Displej má veľkosť 4,3 palca. Ide o IPS displej, ktorý sa vyznačuje peknými a reálnymi farbami so širokými pozorovacími uhlami (178°/178°). Rozlíšenie displeja je 1280×720 pixelov (HD) s pomerom strán 16:9, čo znamená 342 ppi (počet pixelov na palec). Pozorovacie uhly, ako aj čitateľnosť na slnku je tak na výbornej úrovni. Displej je pri maximálnom podsvietení jasný, automatický jas displeja funguje dobre. Reakcia na dotyk je veľmi dobrá. Krytý je ochranným sklom DragonTrail Glass.

Xiaomi_Mi2S_03

Vďaka kvalitnému a veľkému displeju je tak smartfón vhodný na multimediálne účely. S prehrávaním videí sme nemali žiadne problémy, na prehrávanie sme používali dobre známy MX player. Reprodukcia zvuku je priemerná, avšak hlasná, môže za to jeden malý, monofónny reproduktor na zadnej hrane, ktorý si navyše možno nechtiac ľahko zakryť. Pripojením externého audia, alebo zapojením slúchadiel však možno tento problém vyriešiť. Slúchadlá nie sú dodávané spolu so smartfónom, tie si budete musieť zaobstarať sami.

Smartfón obsahuje 8 MPx zadný fotoaparát s prisvetľovacím LED bleskom a autofokusom. Pri väčšej, 32 GB verzii sa nachádza lepší, 13 MPx fotoaparát. Výsledky fotografií sú veľmi dobré, môže za to senzor fotoaparátu Exmor RS od Sony. Okrem toho je tu prítomný aj LED blesk, ktorý je vhodný najmä v horších svetelných podmienkach. Zadný fotoaparát okrem toho nahráva video vo Full HD rozlíšení (1920×1080 pixelov) pri 30 fps. Navyše ponúka režim HDR a prednú 2 MPx kameru vhodnú aj na selfies.

Xiaomi_Mi2S_04

Smartfón „fičí“ na štvorjadrovom procesore Qualcomm Snapdragon 600, ktorý je taktovaný na 1,7 GHz. Dopĺňa ho grafika Adreno 320 a 2 GB RAM. Vnútorná pamäť má 16 GB, z ktorých je cca 10 GB reálne dostupných pre používateľa. Podpora pamäťových kariet tu chýba, riešením tak bude rozšírenie pamäte buď pomocou USB kľúčov alebo externých diskov zapojených cez OTG kábel, príp. cloudové úložiská (Dropbox, MEGA, Google Drive, OneDrive, Box a ďalšie).

Operačný systém Google Android je vo verzii 4.1.1 Jelly Bean s nadstabou MIUI. Tá sa výrazne odlišuje od bežného Androidu alebo od ostatných nadstavieb iných výrobcov. Všetky aplikácie, ktoré sú nainštalované v smartfóne, sa ukladajú na plochu. S pribúdajúcim množstvom aplikácii nám rastie následne aj počet plôch. Prehľadné zoradenie aplikácii je možné vďaka zložkám. Zoznam aplikácií tak, ako to poznáme z Androidu, tu nie je. Má to aj svoju výhodu – odinštalovanie aplikácie je jednoduché. Stačí potiahnuť ikonu smerom nahor a potvrdiť odinštaláciu.

Xiaomi_Mi2S_05

Nadstavba MIUI vyzerá na prvý pohľad veľmi dobre a efektne. Rýchlosť je na vynikajúcej úrovni. Nič neseká, všetko je plynulé a pri testovaní sme nezaznamenali žiadne problémy. U nás okrem toho existuje aj pomerne veľká komunita MIUI Czech & Slovak, ktorá sa stará o preklady a aktualizácie MIUI do slovenčiny a češtiny. Výhodou sú aj pravidelné aktualizácie. Objavujú sa v piatok na stránke komunity, o niečo neskôr sú dostupné aj cez OTA aktualizáciu (over-the-air).

Smartfón obsahuje viaceré vlastné užitočné, predinštalované aplikácie. Sú rozdelené do dvoch zložiek – nástroje a bezpečnosť. V zložke Nástroje nájdeme aplikácie hodiny, záznamník, FM rádio, kompas, vyhľadať, prenos, témy, počasie a MiDrive. Bezpečnosť obsahuje aplikácie optimalizácia, SIM Tookit, nahlásiť chybu, bezpečnosť, záloha, aktualizácia, sťahovanie, MiKredity a MiCloud.

Xiaomi_Mi2S_06

Ak sa obávate, že dôležité aplikácie, akými sú antivírus, antispam, alebo povolenia chýbajú, nie je to tak. Sú spolu s čističom, spotrebou dát a batériou ako podkategórie v aplikácii optimalizácia. Aplikácia Optimalizácia je veľmi dobrá aplikácia, keďže jedným kliknutím preskenuje smartfón na prítomnosť vírusov a spamu spolu s prehľadaním nepotrebných, dočasných súborov. Výhodou tiež je, že jedným kliknutím optimalizuje všetky nájdené hrozby a vymaže dočasné súbory. Šikovné a praktické.

Antivírus, ktorý umožňuje urobiť antivírusový test na aplikácie nainštalované v smartfóne možno, vyvolať manuálne. Výhodné tiež je, že sa aktualizuje na pozadí a nezaťažuje používateľa informáciou o aktualizácii. Antispam kontroluje SMS správy a hovory, prehľadne zobrazuje blokované hovory a SMS, nechýba ani čierna listina. Tú možno manuálne upravovať podľa potrieb používateľa. Každé telefónne číslo sa dá pridať na čiernu listinu a potom všetky čísla na tejto listine hromadne zablokovať.

Xiaomi_Mi2S_15

Povolenia nájdeme ako podaplikáciu optimalizácie. Výhoda je, že tu možno sledovať a aj upravovať práva aplikáciám, ako aj jedným kliknutím zapínať a vypínať práva root. Na smartfónoch od spoločnosti Xiaomi sú tieto práva úplne triviálnou záležitosťou. V povoleniach sa dá nastaviť, ktoré aplikácie sa budú spúšťať po štarte. Je tu zoznam aplikácií, ktoré sa dajú vypínať, alebo naopak, aj manuálne nové pridávať.

Záloha je tiež veľmi dobrá pomôcka, keďže vie zálohovať na vnútornú pamäť všetky dáta a nastavenia zo smartfónu. Tie sa dajú potom uložiť do cloudu, alebo prekopírovať do počítača. Či už ide o zoznam aplikácii, ich nastavení, nastavenia plochy, zložiek, sietí a podobne, všetko toto sa dá zálohovať a obnoviť jedným kliknutím. Oceňujeme.

Xiaomi_Mi2S_17

MiCloud, je cloudová služba od spoločnosti Xiaomi. Do MiCloudu je možné zálohovať fotografie, adresár, SMS správy (až po overení SMS správy), alebo kalendár. Xiaomi tiež umožňuje posielať SMS správy cez cloud. Prijímateľ správy však musí byť -podobne ako odosielateľ – pripojený na internet, mať smartfón od Xiami a musí mať overený a prepojený účet s jeho mobilným číslom.

Zo základných, bežne používaných aplikácií, tu nájdeme fotoaparát, galériu, telefón, správy, kalkulačku, hudbu, súbory, poznámky, mail, kalendár, mail, či svietidlo. Galéria je dobre vymyslená, keďže je delená na fotografie z fotoaparátu, lokálne a cloudové albumy. Svietidlo je užitočná aplikácia, ktorá môže nahradiť baterku. Navyše stačí ak pri zamknutej rozsvietenej obrazovke dlhšie podržíte tlačidlo domov a svietidlo sa aktivuje. Vypneme ho následne stlačením tlačidla vypínača.

Xiaomi_Mi2S_18

Telefón v podaní Xiaomi nie je bežná základná aplikácia. Ponúka možnosť nahrávania hovorov. To neponúkajú ostatné smartfóny a v ich prípade treba siahnuť po externých riešeniach tretích strán. Výhodou teda je, že je možné nastaviť nahrávanie manuálne počas hovoru, alebo sa dá nastaviť nahrávanie hovorov len od vybraných kontaktov, z neznámeho čísla, ktoré sa nenachádza v adresári, alebo sa dá nahrávať každý prichádzajúci a odchádzajúci hovor automaticky. Kvalita nahrávky ničím neohúri, keďže sa nahráva pri dátovom toku 8 kbps vo formáte MP3.

Notifikačná lišta je prehľadná a je delená na dve kategórie – notifikácie a prepínače. V časti notifikácie sa nachádzajú všetky informácie o zmeškaných hovoroch, nových SMS a e-mailoch, aktívnom režime nerušiť, či info o nainštalovanej, alebo aktualizovanej aplikácii. Oceňujeme aj možnosti režimu nerušiť, ktorý sa dá upravovať podľa potrieb používateľa. Dá sa načasovať na pravidelný čas, alebo zapínať manuálne.

Xiaomi_Mi2S_21

Druhá časť, teda prepínače, obsahuje všetky skratky ako je zapnutie a vypnutie Wi-Fi, Bluetooth, GPS, mobilných dát, otočenia, zvuku, vibrácií, otáčania, či aktiváciu alebo deaktiváciu lietadla. Dlhším podržaním funkcie sa dostaneme priamo na jej nastavenie, krátkym kliknutím ju možno zapnúť, alebo vypnúť. Pohyb po notifikačnej lište je intuitívny.

Smartfón Xiaomi Mi2S je zaujímavý počin čínskej spoločnosti. Vďaka jeho malým rozmerom sa veľmi dobre drží v ruke. Nejedného používateľa zaujme svojou cenou. V zahraničí sa dá kúpiť o niečo lacnejšie, u nás sa však ponúka s dvojročnou zárukou a s predinštalovaným Androidom s lokalizovaným prostredím MIUI. Za dobrú cenu ponúka vynikajúci výkon, rýchle reakcie, kvalitný fotoaparát a krásny displej s veľmi dobrými pozorovacími uhlami. To, že je momentálne Xiaomi málo známa značka, nehrá až takú veľkú rolu. Každý výrobca na začiatku začínal ako neznámy a ľudia mali pred ním predsudky.My ho odporúčame každému, kto chce špičkový smartfón rozumných rozmerov za dobrú cenu.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.1.1 Jelly Bean + nadstavba MIUI
Chipset: Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T
Procesor: štvorjadrový, 1,7 GHz, 28 nm
Grafika: Adreno 320
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Rozmery: 126×62×10,2 mm
Hmotnosť: 145 gramov
Displej: 4,3 IPS LCD, 1280×720 px., dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb
Fotoaparát: 8 MPx, LED blesk, autofókus, Full HD video (1920×1080 px., 30 fps), HDR
Predná kamera: 2 MPx s nahrávaním Full HD videa, 30 fps
Pamäť: 2 GB RAM + 16 alebo 32 GB ROM
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, OTG, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), HDMI (cez MHL), DLNA
Hudba:  MP3 prehrávač, 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda
Batéria: Li-Ion 2 000 mAh

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitný IPS displej
+ Svižný a plynulý OS
+ Kompaktné rozmery
+ Dobrý pomer cena/výkon
+ Rýchly štvorjadrový procesor
+ Kvalitný fotoaparát
+ Užitočné predinštalované aplikácie
+ Pravidelná aktualizácia OS
+ Jednoduchý root

Mínusy
– Absencia microSD karty
– Nepodsvietené ovládacie tlačidlá

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Xiaomi MI2S 16GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

Xiaomi_Mi2S_Antutu_Benchmark_01Xiaomi_Mi2S_Antutu_Benchmark_02
Xiaomi_Mi2S_Antutu_Benchmark_03Xiaomi_Mi2S_Antutu_Benchmark_04
Xiaomi_Mi2S_Antutu_X_Benchmark_01Xiaomi_Mi2S_Antutu_X_Benchmark_02
Xiaomi_Mi2S_Antutu_X_Benchmark_03Xiaomi_Mi2S_Antutu_X_Benchmark_04
Xiaomi_Mi2S_CF_Benchmark_01Xiaomi_Mi2S_CF_Benchmark_02
Xiaomi_Mi2S_NenaMark_01
Xiaomi_Mi2S_NenaMark_02
Xiaomi_Mi2S_QuadrantXiaomi_Mi2S_Vellamo_01
Xiaomi_Mi2S_Vellamo_02Xiaomi_Mi2S_Vellamo_03
Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_01Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_02
Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_03Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_04
Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_05Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_06
Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_07Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_08
Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_09Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_10
Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_11Xiaomi_Mi2S_3D_Mark_12
Zapožičal: HarekTrade.cz

Ďalšie odborné recenzie na mobil Xiaomi Mi2S nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno