Domov Periférie Recenzia: Western Digital My Passport Ultra

Recenzia: Western Digital My Passport Ultra

Zdielať

Western Digital uvádza redizajnovaný rad externých diskov My Passport Ultra. Disky sú dostupné v rôznych kapacitách 500 GB, 1 TB, 2 TB a 3 TB. My sme testovali aktuálne najvyšší variant – 2 TB disk, 3 TB príde na trh neskôr.

Western Digital My Passport Ultra 01

Disky sú vyrábané v štyroch farebných prevedeniach – klasická čierna, trblietavo biela, v červenej farbe divokých malín a v modrej. Externé disky ponúkajú pripojenie USB 3.0, ktoré zabezpečuje rýchly prenos dát až do rýchlosti 5 Gbps. Samozrejmá je spätná kompatibilita s rozhraním USB 2.0.

Western Digital My Passport Ultra 02

Činnosť disku indikuje malá a nerušivá biela LED dióda. Vyrobený je z plastu, je dostatočne pevný, ide teda o klasický disk do kancelárie, možno ho použiť na dáta a pripájať k notebooku, resp. ukladať naň multimediálne súbory. Disk poteší aj gumenými nožičkami, ktoré pomáhajú eliminácii prenosu vibrácii. Má 5400 otáčkové platne a rýchlosť prenosu sa pohybuje bežne okolo 110 MB/s.

Western Digital My Passport Ultra 03

Disk ponúka možnosť použiť 256-bitové AES hardvérové šifrovanie, ktoré umožňuje vyššiu úroveň zabezpečenia bez toho, aby to ovplyvnilo výkon a rýchlosť zápisu dát alebo výkon procesoru. Na tieto účely je k dispozícii utilita od výrobcu, ktorú možno nájsť priamo na disku. Výhoda šifrovania celého zariadenia alebo jeho časti sa ukáže najmä v prípade odcudzenia disku alebo jeho straty.

Western Digital My Passport Ultra 04

WD Security je aplikácia, ktorá všetky kroky šifrovania a dešifrovania vykoná za používateľa. V aplikácii možno nastaviť na svojom počítači automatické odomknutie šifrovaných dát, zatiaľ čo na iných zariadeniach sa najprv zobrazí výzva na zadanie hesla a pokiaľ by sa externý disk dostal do neoprávnených rúk, hardvérové šifrovanie a zvolené heslo spoľahlivo ochráni uložené dáta.

Western Digital My Passport Ultra 05

K dispozícii je aj ďalšia aplikácia od výrobcu – WD Backup, ktorá slúži na zálohovanie. Redizajnované disky sú veľmi dobré, ponúkajú funkcie zálohovania a šifrovania, ktoré možno jednoducho nastaviť a ochrániť tak dáta pred neoprávneným zásahom alebo obnoviť zálohované súbory. Kapacita 2 TB je dostatočne veľká aj pre multimediálnych nadšencov, komu však nebude stačiť, môže siahnuť po ešte väčšom 3 TB disku, ktorý bude dostupný už čoskoro.

Western Digital My Passport Ultra 06

Testovaný model nemá negatíva, azda jedinou je plastové spracovanie, ktoré je však dostatočne pevné a stabilné. Páčia sa nám aj rôzne farebné varianty, veľmi pekné dizajnové spracovanie a rýchly prenos cez USB 3.0. Z pomedzi všetkých farieb odporúčame tradičnú čiernu farbu, ktorá pôsobí elegantne. Cena disku sa za 2 TB model pohybuje okolo 110 eur, odporúčame. Pevný disk sme testovali v redakčnom PC zapojenom v zadnom I/O USB 3.0 porte.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 110×82×16 mm
Hmotnosť: 230 gramov
Formát disku: 2,5“, externý
Kapacita disku: 2 TB
Rozhranie: USB 3.0
Napájanie cez USB: áno
Rýchlosť otáčok: 5400 ot/min
Ďalšie výhody: dodávané aplikácie WD Security a WD Backup, pekný dizajn

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Rýchly zápis a čítanie
+ Kompaktné rozmery
+ Pevná konštrukcia
+ Farebné varianty
+ Dostupný až do 3 TB
+ Hardvérové šifrovanie

Mínusy
– Plastové spracovanie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Western Digital My Passport Ultra 2TB, 2,5″, WDBBKD0020BBK-EESN poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Western Digital My Passport Ultra CrystalDiskMarkWestern Digital My Passport Ultra AS SSD BenchmarkWestern Digital My Passport Ultra ATTO Disk BenchmarkWestern Digital My Passport Ultra HD Tune 01Western Digital My Passport Ultra HD Tune 02Western Digital My Passport Ultra HD Tune 03Western Digital My Passport Ultra HD Tune 04Western Digital My Passport Ultra HD Tune 05Western Digital My Passport Ultra AIDA64 01 Western Digital My Passport Ultra AIDA64 02 Western Digital My Passport Ultra AIDA64 03

Zapožičal: Western Digital

Ďalšie odborné recenzie na externý HDD disk WD My Passport Ultra  nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno