Domov Počítače Recenzia: Western Digital Blue 3TB

Recenzia: Western Digital Blue 3TB

Zdielať

Pevné disky sú stále v kurze, najmä pokiaľ má každý používateľ veľa dát, ktoré potrebuje ukladať. Nami testovaný disk zo série Blue je rozumným riešením medzi high-end modelmi série Black a lacnejšou cenovo zameranou sériou Green. Sú tu samozrejme aj disky zo série Red, tie sú však určené do NAS serverov, ktoré bežia 24/7. Poďme sa pozrieť, čo všetko nami testovaný disk WD Blue 3TB WD30EZRZ ponúka.

Z dizajnového hľadiska nejde o nič nové. Strieborný náter dopĺňa štítok, ktorý je ladený do modra. Za nevýhodu považujeme balenie – disk totiž prichádza zbalený iba v malej antistatickej fólii. Na test disku sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 5 1600X (6C/12T, 3,6 – 4,0 GHz) a základnej dosky Gigabyte Aorus AX370-Gaming 5, neskôr nahradenej ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon disku, pričom nás zaujímalo, aké rýchlosti dosiahneme v reálnej prevádzke.

WD Blue majú v priemere podobný výkon ako Black, azda jediný rozdiel je v záruke (Black má až päť rokov). Od pevných diskov sa v súčasnosti očakáva veľká kapacita na ukladanie dát, keďže ide o 3,5“ disk, možno ho použiť v stolovom počítači. S neustále sa vyvíjajúcimi záznamovými zariadeniami je kladený čoraz vyšší dôraz na kapacitu disku. Napríklad pre tvorcov videí je testovaný WD Blue zaujímavou voľbou.

Disk má 5400 otáčkové platne, rýchlosť prenosu sa pohybuje bežne okolo 165 MB/s pri čítaní a 155 MB/s pri zápise. Vzhľadom k tomu, že disk používa nižšie otáčky a má veľkú kapacitu, hodnotíme prenosové rýchlosti ako výborné. Počas testu sme ani pri kopírovaní veľkého množstva dát nezaznamenali problémy. Disk je dostupný v rôznych kapacitách 500GB, 1TB, 2TB, 3TB, 4TB a 6TB. Používatelia, ktorí hľadajú vhodný disk, teda môžu siahnuť po „zlatej strednej ceste“ tak ako my. Predsa len 3TB je už viac než dosť miesta pre množstvo dát.

Oceňujeme, že výrobca pomáha používateľovi pri zálohovaní dát. Spolu s diskom totiž získa používateľ zadarmo prístup k softvéru Acronis True Image, ktorý dokáže rýchlo naklonovať jeden disk na druhý (prekopírovať všetky existujúce údaje a nastavenia do zariadenia bez nutnosti preinštalovať existujúci operačný systém). WD Blue 3TB má tiež výhodu pri nastavenej cene (tj. cena za GB), kde vychádza ako prijateľná voľba do počítačových zostáv. Páči sa nám aj nízka prevádzková teplota – po asi pol hodine neustáleho testovania pri izbovej teplote 20°C sme namerali iba 36°C.

Testovaný model nemá negatíva, azda jedinou je balenie (resp. antistatická fólia, kde je disk zbalený) a nič viac. Očakávali by sme nejakú krabičku pre lepšie zabezpečenie. Páčia sa nám rôzne kapacity diskov, vďaka čomu si každý používateľ môže vybrať to, čo potrebuje. Oceňujeme veľmi dobré rýchlosti disku a nízku hlučnosť. Cena 90 eur je prijateľná a veľmi dobre nastavená, vďaka tomu disk ponúka výborný pomer medzi cenou a kapacitou. Hľadáte dátový disk do PC? Nemusíte, už ste ho našli 🙂Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 102×147×26 mm (Š×H×V)
Hmotnosť: 680 gramov
Formát disku: 3,5“, interný
Kapacita disku: 3TB
Rozhranie: SATAIII, 6Gbps
Rýchlosť otáčok: 5400 ot/min
Ďalšie výhody: vysoké rýchlosti, nízka hlučnosť, pomer cena/kapacita

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Vysoké rýchlosti čítania a zápisu
+ Nízka hlučnosť, kvalitné spracovanie
+ Viac než dostatočná kapacita (3TB)
+ 64MB cache cítiť na rýchlostiach
+ Nízka prevádzková teplota

Mínusy
– Disk sa dodáva iba v antistatickej fólii

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Western Digital Blue 3,5″ 3TB 5400RPM 64MB WD30EZRZ poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Western Digital

2 komentárov

  1. Test je fajn, ale bolo by dobré tento disk porovnať s lowcost 3TB Toshiba DT01ACA300 s cenou od 78,-E. Je to prakticky to isté, ale Toshiba je 7200 otáčková a maximálnu rýchlosť zápisu má až 190MB/s, takisto aj prístup je badateľne rýchlejší, hlučnosť nebadateľná. Ja osobne mám v PC 2 Toshiby, jednu od I.2015, druhú od VII.2016.

    • Zdravim, disky by sme porovnat mohli; avsak aktualne sme nemali 3TB Toshiba DT01ACA300 k dispozicii a ani zapozicany. Nevylucujem vsak do buducna, ze spravime podobny test na disk a porovname ho aj s inym pevnym diskom.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno