Domov Periférie Recenzia: WD My Passport GO SSD 500GB

Recenzia: WD My Passport GO SSD 500GB

Zdielať

Western Digital má bohaté portfólio externých diskov. Otestovali sme malý kompaktný externý disk s USB 3.0 portom. V predaji sú tri verzie – 2TB, 1TB a nami testovaná 500 GB verzia v troch farebných verziách – čiernej, modrej a žltej.

Materiálovo je zhotovený zo šedého plastu so žltým rámikom okolo, podľa nás má však konštrukčné spracovanie rezervy. Po silnejšom pritlačení na stred počuť pukanie. Žltý rámik okolo má byť gumový ochranný prvok, ktorý je odolný aj voči pádom. Realita v praxi je však otázna. Pre úplnosť dodávame, že ide o externý SSD, nie HDD. Potešia malé rozmery 95×67×10 mm a hmotnosť 55 gramov, vďaka čomu ho možno nosiť aj vo vrecku. Cena za nami testovaný disk je 70 eur.

Zaujímavým riešením je vstavaný, neodnímateľný kábel USB 3.0, skrytý v puzdre disku, čo príde vhod najmä pre tých, ktorí nevedia nájsť kábel a často ho strácajú. Jedinou nevýhodou je krátka dĺžka (10 cm) a nemožnosť použiť iný, kompatibilný a dlhší kábel. Väčšina používateľov ho však bude mať zrejme položený vedľa notebooku, či počítača. Disk je kompatibilný s Microsoft Windows, Apple Mac, ale taktiež aj s hernými konzolami Xbox One a Sony PlayStation 4. Výrobca deklaruje rýchlosti čítania a zápisu 400 MB/s. Externý disk sme pripojili pomocou integrovaného USB 3.0 káblu do USB 3.0 portu na redakčnom notebooku Acer Swift 5. Priamo z výroby bol naformátovaný na exFAT.

V praxi sme dosiahli výsledky 445 MB/s pri čítaní a 245 MB/s pri zápise na disk. Keďže výrobca deklaruje vyššie rýchlosti ako sme my dosiahli (najmä pre zápis), testy rýchlosti sme viackrát opakovali, avšak stále sme sa dostávali na rovnaké hodnoty: 445 MB/s pri čítaní a 245 MB/s pri zápise. Výrobca tvrdí, že ide o viac než dvojnásobne rýchlejšie disky než pri iných bežných diskoch, s čím súhlasíme (bežné externé disky HDD majú rýchlosti na úrovni 100 – 120 MB/s pri zápise a čítaní). V podstate sme štatisticky pri čítaní dosiahli o 11,25% viac a naopak pri zápise to znamená pokles o 38,75% oproti deklarovaným hodnotám výrobcu.

Veľa SSD diskov trpí vyššími teplotami, čo sa častokrát prejavuje aj na povrchu disku šasi. V nami testovanom modeli sme ani po viacnásobnom testovaní nepozorovali vyššie teploty a disk mal počas testovania rozumné teploty na úrovni 38 – 40 °C. Z pohľadu zahrievania je disk na perfektnej úrovni, má veľmi dobre a optimalizovane navrhnuté chladenie a nerobia mu ani problémy v lete počas horúčav. Výrobca takisto poskytuje softvér WD Discovery Windows a Apple MacOS. Jedna z funkcii je zálohovanie, ktorú možno aj naplánovať (každú hodinu, deň, alebo mesiac), možno tu vybrať, ktoré adresáre súborov sa majú automaticky zálohovať. Nutné je však mať neustále pripojený disk a spustenú aplikáciu. Používateľom, ktorí nemajú NAS servery a neveria cloudovým úložiskám, tak môže ísť o zaujímavú funkcionalitu na zálohu dát a ich priebežné zálohovanie.

WD My Passport GO SSD 500GB (WDBMCG5000AYT-WESN) je malý, ľahký a najmä kompaktný externý SSD. Svoje uplatnenie si nájde pri práci s dátami ako napríklad záloha fotografií a videí z mobilných zariadení, záloha dát notebookov či PC. Hoci interné disky sa používajú hlavne na operačný systém v stolových počítačoch, je stále veľa používateľov, ktorí fungujú na notebookoch a potrebujú svoje dáta zálohovať a prenášať medzi zariadeniami. Práve pre tých je určený externý SSD, ktorý ponúka rýchle prenosové rýchlosti, nízku hmotnosť, ale aj odolnosť. Hoci máme pripomienku ku spracovaniu, ktoré nie je stopercentné a má rozhodne svoje limity, to, čo sa naopak ukázalo ako perfektné, je chladenie disku, zahrievanie a jeho prevádzkové teploty. Poteší takisto cena. Odporúčame však použiť aj šifrovanie, aby v prípade straty disku neprišlo k odcudzeniu dát.

Zapožičal: Western Digital