Domov Recenzie Recenzia: Vivo X80 Lite

Recenzia: Vivo X80 Lite

Zdielať

Otestovali sme smartfón od čínskej značky Vivo – model X80 Lite. Zaujal nás svojim konštrukčným spracovaním, ale aj ďalšími zaujímavými „vychytávkami“.

Konštrukcia zadnej strany je pútavá už na prvý pohľad. Pod rôznymi uhlami svetla mení svoju farbu a to od zlatej po tyrkysovú. Výrobca túto farbu nazýva „zlatá“. Vo svete prevažne jednofarebných mobilov je to zaujímavá vlastnosť. Kvalita vyhotovenia je dobrá a matné sklo na zadnej strane nie je náchylné na odtlačky prstov. Rozhodne to oceňujeme. Rovnako to platí pre matný rám, ktorý má hranatý dizajn. Zaoblenia na stranách sú príjemné, vďaka čomu sa telefón veľmi dobre drží v ruke, a ani po dlhom čase nereže do rúk. Páči sa nám aj príjemná (nízka) hmotnosť 184 gramov a praktické rozmery 160×74×8 mm. Kvalita konštrukcie je na veľmi dobrej úrovni a nemáme k nej žiadne pripomienky. Cena zariadenia je na úrovni 379 až 426 eur, výbavou patrí do strednej triedy.

Telefón má viac-menej štandardné rozloženie ovládacích prvkov. Tlačidlá napájania aj hlasitosti sú na pravej strane. Všetky tri tlačidlá sú príjemné a klikacie. Tiež je tu čítačka odtlačkov prstov pod displejom. Ide o štandardnú optickú jednotku, ktorá je rýchla a väčšinou spoľahlivá. Výrobca umožňuje odomykať mobil aj s pomocou rozpoznania tváre – avšak ide o klasický 2D sken (menej bezpečný), a navyše v prítmí má značné limity. Na spodnej strane je šuplík na dve SIM karty, mikrofón, monofónny reproduktor a USB-C. Výrobca umožňuje v tomto modeli použiť dve SIM karty (alebo pre jednu nanoSIM kartu a microSD kartu). Druhý mikrofón je na hornej strany. Mobilu chýba zvýšená ochrana proti vode a prachu (podľa IPx4), čo je rozhodne škoda. Neteší nás absencia sterea, monofónny reproduktor totiž slúži skôr ako nevyhnutný základ.

O zobrazenie sa stará 6,44“ AMOLED panel s Full HD+ rozlíšením (2404×1080px, pomer strán 20:9). Možno teda očakávať živé farby a dokonalú čiernu. Rozhodne sme uvítali vyššiu obnovovaciu frekvenciu, hoci iba 90 Hz. Oproti štandardným 60 Hz badať rozdiel, ale nie tak výrazný ako medzi 60 a 120 Hz. Telefóny s vyššou obnovovacou frekvenciou pôsobia rýchlejšie už na prvý pohľad vďaka plynulejším prechodom v menu, nastaveniach, o náročných aplikáciách a hrách nehovoriac. Panel poteší aj podporou pre HDR10+ čo používateľ ocení najmä pri YouTube, Netflix a ďalších aplikáciách, ktoré túto technológiu môžu využiť a dodajú tak sledovanému filmu lepšie farby a celkové podanie. S displejom a celkovým podaním farieb sme boli spokojní a nemáme k nemu výčitky.

O výkon sa stará procesor MediaTek Dimensity 900 s podporou 5G sietí. Je to tradičný zástupca strednej triedy, spolu s grafikou Mali-G68 MC4. Počas nášho testovania sme nezaznamenali väčšie problémy s rýchlosťou, ani spúšťanie aplikácii nie je spomalené. Aj pri testovaní náročného multitastingu sme nemali problémy, môže za to najmä veľká 8GB RAM a 256GB úložisko. Telefón je tak vhodný aj pre náročnejších používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupné modely. Výrobca predinštaloval systém Android 13 s nadstavbou FunTouchOS 13. Prostredie je plynulé a rýchle a hoci sú aj tu predinštalované duplicitné (či zbytočné) aplikácie oceňujeme, že niektoré z nich možno odinštalovať alebo zakázať. Používateľské rozhranie pri väčšine činností pôsobí svižne a reaguje rýchlo. Je ale odlišné od iných nadstavieb a používatelia, ktorí s ním nemajú skúsenosť si naň musia chvíľu zvykať. Odporúčame tiež vypnúť animácie priamo vo vývojárskych možnostiach, čím sa reakcie zrýchlia.

Zadný panel je nielen zaujímavý (meniacimi sa farbami), ale výrazným prvkom je tu oblasť šošoviek fotoaparátu. Tie sú umiestnené na zvýšenej obdĺžnikovej časti s výškou približne 2 mm. Samotné šošovky fotoaparátov vystupujú ešte o zhruba 2 mm vyššie. Celá oblasť fotoaparátov teda vyčnieva nad zadnú časť približne o 4 mm, čo je značne poznať, hlavne ak sa telefón nepoužíva v puzdre. Výbavu dopĺňa duálny blesk. Najmä tu vidieť, že si výrobca dal záležať a dosť veľa investoval do fotoaparátov. Za základ možno považovať hlavný, 64 MPx snímač s clonou f/1.8. Vo výbave je PDAF aj OIS.

Hlavný snímač v predvolenom nastavení zlučuje štyri pixely do jedného (tzv. binning) a výsledná fotografia tak má rozlíšenie 16 MPx. Hoci celkovo vyzerajú dobre, nie sú pôsobivé. Farebné podanie je veľmi dobré, úroveň detailov, aj dynamický rozsah je v poriadku. Na zadnej strane sú ďalšie dva snímače. Ultraširokouhlý 8 MPx f/2.2, 120°, 16mm, 1/4.0″, 1,12µm, chýba mu ale automatické zaostrovanie. Výbavu dopĺňa 2 MPx makro, f/2.4 a pevným ohniskom. Ultraširokouhlý objektív vykazuje malú hĺbku ostrosti a makroobjektív má malé rozlíšenie, čo výrazne obmedzuje kvalitu a použiteľnosť fotografií. Videá možno nahrávať najviac v 4K Ultra HD pri 30 fps, alebo Full HD 30 fps. Dôraz sa kládol aj na selfie zážitok a to najmä vďaka 50 MPx snímaču ukrytom v strede nad displejom. Rovnako ako zadné snímače, maximom pre videá je 4K alebo Full HD video v 30 fps.

Vivo X80 Lite nás rozhodne zaujal už na prvý pohľad svojim netradičným dizajnom, najmä v testovanom zlatom farebnom variante. Páči sa nám aj ľahká konštrukcia a príjemne zaoblené rámy, vďaka čomu sa mobil príjemne drží v ruke. Vidieť, že sa výrobca v tomto modeli zameral na fotoaparáty a ponúka zaujímavé riešenie pre priaznivcov selfie fotiek. Veľmi dobrý je aj displej, ktorý vykazuje presnú reprodukciu farieb, ako aj vysoký jas. Osadený procesor poskytuje dobrý výkon systému, aj keď v teste bolo občas vidieť zasekávanie.

Vzhľadom na cenu by sme však očakávali aspoň jednu prémiovejšiu funkciu. Či už ide o bezdrôtové nabíjanie alebo certifikáciu zvýšenej odolnosti (podľa štandardu IP). Žiaľ, ani jednu z nich sme tu nenašli. Hlavný fotoaparát mohol byť taktiež vybavený lepšími prídavnými objektívmi (ultraširokouhlý objektív a makro snímač za veľa nestoja a majú značné rezervy). Telefón nemá výrazné nedostatky a preto ho odporúčame najmä pre používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupný solídny smartfón.

Zapožičal: Vivo