Domov Periférie Recenzia: TP-Link TL-WA855RE

Recenzia: TP-Link TL-WA855RE

Zdielať

Vysoká kvalita Wi-Fi signálu je v dnešnej dobe viac ako dôležitá. V prípadoch, keď sa však snažíme jedným routerom pokryť väčšiu plochu, alebo ho musíme nešťastne umiestniť do niektorého z rohov pokrytej oblasti, prichádzajú k slovu bezdrôtové opakovače. My sme otestovali jeden z najlacnejších modelov.

V jednoduchom baleníje opakovač, krátky ethernetový kábel a príručka rýchleho nastavenia. Nastavenie je naozaj intuitívne a zvládne ho úplne ktokoľvek. Stačí zariadenie pripojiť do elektrickej siete a to najlepšie niekde okolo stredu vzdušnej čiary medzi zdrojom Wi-Fi signálu (router či AP) a medzi klientom, ktorý má zlý, alebo žiadny signál.

Pokiaľ používateľov router podporuje funkciu WPS, stačí len stlačiť tlačidlo na opakovačmi a na routeri. Potom sa všetko automaticky nastaví a všetko je pripravené na použitie. Ak dióda na routeri nesvieti zeleno, ale oranžovo, buď nie je pripojený, alebo je zlý signál a bolo by vhodnejšie opakovač umiestniť bližšie k zdroju signálu.

Opakovač má dve antény a zvládne dátové prenosy do teoretickej rýchlosti až 300Mbps. Rýchlosť nás v priebehu testu nijako neobmedzovala, nebol problém streamovanie HD videa i pri dlhších vzdialenostiach opakovaní. Čo sa však zvýšilo, je latencia, čo pri normálnom surfovaní po internete či sledovanie videa používateľ nespozná, avšak v prípade hraní online hier už odporúčame popremýšľať nad pripojením pomocou kábla, či presunúť router bližšie.

Na celom opakovačmi sa iba vpredu krčí malé tlačidlo WPS pre spojenie a informačné LED dióda. Ďalšie dva prvky potom nájdeme naspodku. Tu sa nachádza RJ-45 konektor, pokiaľ z opakovača chcete urobiť Wi-Fi prístupový bod. Avšak pozor – nepliesť s routerom. To táto krabička nevie.

Nachádza sa tu tiež tlačidlo reset, ktoré pri podržaní obnoví opakovač do továrenského nastavenia. Chválime prehľadnú administráciu, ktorá sa skrýva na adrese tplinkrepeater.com (ak ste k nemu samozrejme pripojení). Použiť možno však tiež prehľadná aplikácia TP-Link Tether, v ktorej možno ovládať a sledovať stav pripojenia v smartfóne.

Čo sa týka nastavenia – tu snáď nie je možné viac inovovať pri tak jednoúčelovom zariadení, ako je toto. Máme tu možnosti presnejšie konfigurácie pripojenia k Wi-Fi sieti, ktorú chceme opakovať či nastavenie prístupového bodu, ak chceme rozšíriť pripojenie káblom, nastavenie intenzity vysielaného signálu, nastavenie blokácie niektorých zariadení alebo aj webových stránok a nechýba tiež možnosť automatického vypínania a zapínania v predkonfigurované časy.

Pokrytie jezhľadom k veľkosti opakovača prekvapivo slušné. Aj za tromi múrmi sme stále prijímali signál z opakovača a to v pomerne dobrej kvalite. Ani pri pripojení dvoch notebookov, streamovacieho zariadenia k Chromecast a dvoch telefónov opakovač nezaváhal a pripojenie bolo stále stabilné a pri bežnom využívaní sme nenarazili na žiadne kompromisy, prihliadneme ak k cene zariadenia.

Narazia však hráči hier, kde sa prejavuje vyššia odozva a tiež jedinci, ktorí často sťahujú veľké objemy dát, pretože takéto sťahovanie zvládlo vyťažiť linku na maximálny potenciál a ostatní klienti potom mali problémy s pripojením.

Na streamovanie filmov z domáceho NAS servera tak toto nebude úplne najlepšia voľba, avšak pre používateľov, ktorí potrebujú vyriešiť zlé pripojenie na druhom konci svojho bytu či domu, alebo chcú dorovnanie svoju záhradu pre bežné surfovanie po internete, je TP-Link TL-WA855RE skvelou voľbou, keďže je toto zariadenie malé, elegantné a robí presne to, čo má. Nevýhodou všeobecne všetkých takých opakovačov je však skutočnosť, že za rovnakú cenu sa dajú zaobstarať aj samotné Wi-Fi routery, ktoré ponúknu oveľa viac funkcií a niektoré ponúknu práve taktiež možnosť opakovania Wi-Fi signálu.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 52×34×65 mm
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n
Pásma: 2,4 GHz
Antény: 2× výklopné všesmerové
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 300 Mbps
Zabezpečenie: 64/128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× RJ-45 (LAN, 100 Mbps)
Ďalšie funkcie: ovládanie prístupu, ovládanie LED, aplikácia

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Stabilný výkon, dosah Wi-Fi siete
+ Elegantné a štýlové spracovanie
+ Rýchle nastavenie, WPS tlačidlo
+ Vyklápateľné antény opakovača
+ Nerušivá LED a možnosť ich vypnúť

Mínusy
– Vyššia cena
– Vyššia latencia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu TP-Link TL-WA855RE poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: TP-Link

TP-Link TL-WA855RE

25,00 €
8.5

Celkové hodnotenie

8.5/10

Plusy

  • Stabilný výkon, dosah Wi-Fi siete
  • Elegantné a štýlové spracovanie
  • Rýchle nastavenie, WPS tlačidlo
  • Vyklápateľné antény opakovača
  • Nerušivá LED a možnosť ich vypnúť

Mínusy

  • Vyššia cena
  • Vyššia latencia

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno