Domov Periférie Recenzia: TP-Link Archer C2600

Recenzia: TP-Link Archer C2600

Zdielať

Wi-Fi routrov je na trhu nespočetné množstvo, avšak to platí aj o rozdieloch medzi nimi. Niektoré ponúkajú jedno pásmo a základné funkcie, iné idú do výkonnostných extrémov a podobajú sa skôr na vesmírne lode. Nami dlhodobo testovaný model patrí do kategórie dizajnovo zaujímavých, avšak pomerne veľkých modelov.

Rozmery zariadenia sú totiž 264×198×37 mm, čo je veľa pri porovnaní s konkurenciou dosť veľa. Balenie je typické pre routre od spoločnosti TP-Link. Zelená krabica s obrázkom zariadenia na prednej strane a popismi po stranách. Vnútri je v kartóne zabalený samotný router, adaptér, antény, manuály a inštalačné CD, ktoré ale nie je nutnosťou pri prvom nastavovaní. Keďže model má vymeniteľné antény, tie sú počas prenosu v balení pre používateľa schované zvlášť, aby zaberali menej miesta.

Nevýhodou je plastový povrch, ktorý veľmi jednoducho zachytáva odtlačky prstov. Ani po silnom pritlačení sme nezaznamenali vŕzganie či prehýbanie. Vďaka plastovej, ale dostatočne hrubej konštrukcii, považujeme router za výborne spracovaný. Dizajnovo ide o klasiku. Čierna farba sa tiahne po celom zariadení, z hornej strany vidieť nápis „TP-Link“ a tiež malý strieborný pás. Jedna polovica hornej strany je perforovaná, čo umožňuje lepšie ochladzovanie zariadenia.

Uprostred perforovania je malý výbežok, kde si svoje miesto našli malé LED, každá z nich má svoju ikonu. Z pravej strany je k dispozícii pre používateľa dvojica rýchlych USB 3.0 portov, tlačidlá na zapnutie/vypnutie Wi-Fi, aktiváciu WPS a tiež tlačidlo Reset na obnovu výrobných nastavení zariadenia. Oba porty možno použiť na pripojenie sieťovej tlačiarne, externých pevných diskov či USB kľúčov a vytvoriť z nich tak lokálne zdieľané úložisko.

Pri všetkých modeloch po vybalení routra nastáva situácia, ktorú už zažil azda každý. Používateľ pripája adaptér, internetový kábel do portu WAN od poskytovateľa, LAN káble k počítaču, či notebooku. Následne otvára konfiguračné webové rozhranie, pre TP-Link typicky z lokálnej adresy 192.168.1.1. Rovnaký postup teda platí aj v prípade modelu C2600, ktorý však ponúka menu len v angličtine, lokalizácia v slovenčine alebo češtine teda chýba. Čerešničkou na torte je možnosť ovládať zariadenie cez aplikáciu Tether (iOS, Android). Tá poskytuje intuitívne používateľské rozhranie pre inštaláciu, rodičovskú kontrolu a zdieľanie médií. Poskytuje informácie taktiež o stave Wi-Fi routra a pripojených používateľoch.

Rozhranie Wi-Fi routra je iba v angličtine, je však jednoduché a prehľadné

Nastavenie v rozhraní routra je intuitívne, nastavenie jednotlivých hesiel, názvu siete, zabezpečenia a ďalšie nastavenia možno realizovať priamo v ponuke v rozhraní. Wi-Fi router pracuje v oboch pásmach (teda v 2,4 GHz a 5 GHz), pre používateľa je k dispozícii pripojenie podľa najnovšieho štandardu Wi-Fi 802.11ac s kombinovanou maximálnou rýchlosťou až 2533 Mbps (pričom názov routra vychádza z rýchlosti, ktorú výrobca zaokrúhlil na 2600 Mbps). Maximálna rýchlosť je súčtom oboch rýchlostných limitov v pásme 5 GHz (1733 Mbps) a 2,4 GHz (800 Mbps).

Rozhranie Wi-Fi routra je iba v angličtine, je však jednoduché a prehľadné

Medzi dostupné bezpečnostné protokoly patrí WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK. Okrem bezdrôtového pripojenia ponúka router aj gigabitové porty RJ45 s podporou rýchlostí 10/100/1000 Mbps. Na zadnej strane sú štyri odnímateľné antény (ktoré možno odskrutkovať), napájací konektor, RJ-45 WAN port na internet od providera, štyri RJ-45 LAN porty na pripájanie zariadení (10/100/1000 Mbps) a taktiež tlačidlo na vypnutie/zapnutie routra.

Rozhranie Wi-Fi routra je iba v angličtine, je však jednoduché a prehľadné

Dvojpásmový Wi-Fi router má výhodu v tom, že každé frekvenčné pásmo môže mať iný názov (vďaka čomu používateľ vie, ku ktorému sa pripája). Tieto pásma môžu však fungovať aj pod jedným názvom (SSID), čo uľahčuje prechod medzi nimi, ale nedovoľuje vybrať si. My sme odskúšali oba varianty, pričom rýchlosť Wi-Fi siete bola počas nášho testovania stabilná a vysoká v oboch prípadoch.

Rozhranie Wi-Fi routra je iba v angličtine, je však jednoduché a prehľadné

Hardvérovým základom je dvojjadrový procesor Qualcomm IPQ8064 taktovaný na 1,4 GHz. Dopĺňa ho 512MB operačná pamäť a 32MB flash pamäť, na ktorú sa ukladajú nastavenia zariadenia spolu s operačným systémom routra. O 2,4GHz pásmo sa stará vysielač QCA9980 802.11ac MU-MIMO, 5GHz pásmo vysielač QCA9980 802.11ac MU-MIMO. Dosah je veľmi dobrý, mohol byť však aj lepší. V porovnaní s konkurenciou sme si totiž všimli o niečo nižší dosah a pomalšie prenosové rýchlosti. Napriek tomu je však router veľmi dobre stavaný, vhodný je pre domáce aj firemné účely.

TP-Link Archer C2600 je rozhodne zaujímavý Wi-Fi router. Už na prvý pohľad zaujme pekným a jednoduchým dizajnom, avšak hneď upútajú aj jeho veľké rozmery. Router ponúkne veľmi dobré prenosové rýchlosti a dosah, avšak v porovnaní s konkurenciou v ňom mierne zaostáva. Mnohých záujemcov nepoteší vysoko nastavená cena – 200 eur za router je naozaj veľa. Výhodou však je bohatá funkcionalita, stabilný prenos dát po sieti, podpora MU-MIMO, veľmi dobrý výkon v 5 GHz pásme, ale tiež aj štyri odnímateľné antény. Cena aj rozmery mohli byť nižšie, napriek tomu ho však rozhodne odporúčame pre domácnosti aj menšie firmy, kde si nájde svoje miesto.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 264×198×37 mm
Hmotnosť: 725 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Antény: 4× 5 dBi (vymeniteľné)
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 2533 Mbps (800 Mbps v 2,4 GHz + 1733 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× WAN 10/100/1000 Mbps, 4× LAN, 10/100/1000 Mbps, 2× USB 3.0
Ďalšie funkcie: aplikácia TP-Link Tether, rodičovská ochrana, 2× hosťovské siete

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Jednoduché zapojenie, nastavenie
+ Pekný dizajn, vhod aj do obývačky
+ Vymeniteľné antény, 2× USB porty
+ Gigabitové porty, dosah a stabilita
+ Dostupná aplikácia TP-Link Tether
+ Vysoký výkon v 5 GHz pásme

Mínusy
– Nižšia stabilita a dosah v 2,4 GHz
– Plast zachytáva odtlačky prstov
– Dosť veľké rozmery zariadenia
– Vysoká cena routra (200 eur)

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu TP-Link Archer C2600 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: TP-Link

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno