Domov Periférie Recenzia: Genesis Rhod 400 RGB a Thor 300

Recenzia: Genesis Rhod 400 RGB a Thor 300

Zdielať

Otestovali sme hernú mechanickú klávesnicu spolu s membránovou klávesnicou od poľskej spoločnosti Genesis, ktorá do roku 2011 predávala počítačové periférie pod označením Natec. Oba testované modely sú v niečom podobné a zároveň odlišné.

Oba produkty k nám prišli v balení typickom pre Genesis – obal v čierno-červenej farbe. Na prednej strane je vyobrazený produkt a vzadu špecifikácie. Cenovo dostupnejšia je Rhod 400 RGB, ktorá je k dispozícii v dvoch verziách – RGB a obyčajnej. Thor 300 je mechanická klávesnica, ktorá je určená primárne pre hráčov. K dispozícii je taktiež v dvoch verziách – s bielym podsvietením a červenými spínačmi, alebo v nami testovanej verzii so zeleným podsvietením a modrými spínačmi.

Rhod má plastovú konštrukciu a dizajnovo je ladená do čiernej farby. Po ľavej a pravej strane je rám sivej farby. V spodnej časti klávesnice sú tri kanáliky na odvádzanie vody. Klávesnica je totiž vyhotovená tak, aby vydržala poliatie, hoci na prvý pohľad to tak nevyzerá. K dispozícii sú aj LED diódy, ktoré indikujú num lock, caps lock, scroll lock a win lock. Rozloženie klávesov je štandardné, multimediálne skratky však nemajú samostatný kláves a možno ich ovládať iba pomocou sekundárnej funkcie „Fn“.

Už po rozbalení a pri prvom písaní cítiť prítomnosť lacných a menej kvalitných spínačov. Je pravda, že membránové spínače majú nižšiu životnosť oproti mechanickým, avšak pri Rhode sme si všimli zasekávanie a to najmä pokiaľ ide o medzerník. Výrobca síce túto klávesnicu definuje ako „hernú“ avšak vzhľadom k použitým spínačom je určená azda len na základné potreby – pre hráčov už vôbec nie.

Výrobca síce deklaruje podporu Anti-Ghosting, avšak tá viac nefunguje, ako funguje. Môžu za to najmä nekvalitné spínače, pričom spomedzi stoviek doteraz testovaných modelov ich hodnotíme ako najhoršie. A to sme už testovali klávesnice v podobnej cenovej relácii ako je Rhod – okolo 15-20 eur. Pokiaľ ide o rozloženie, je tu už typicky anglický layout – lokalizácia do CZ/SK chýba.

Podsvietenie príde vhod najmä počas večerných a nočných hodín. Používateľ si môže vybrať spomedzi siedmych efektov bez nutnosti nastavovania v softvéri. A to je aj kameň úrazu – Genesis používa pri produktoch buď žiadny alebo veľmi chabý softvér. V tomto sú Corsair, ROCCAT či Razer oveľa ďalej. Farebná kombinácia je možná pri farbách: modrá, červená, žltá, fialová, zelená, svetlo-modrá a biela. Zmena sa realizuje pomocou klávesu „Fn“ a kombinácie 1-9. Farebné efekty sú síce fajn, ale úroveň ich jasu je vysoká a pôsobia priam rušivo.

Druhá testovaná klávesnica – Thor 300 – ponúka mechanické spínače a tiež oveľa lepšie spracovanie (voči Rhod 400). Stláčanie jednotlivých kláves sprevádza (logicky) vyššia hlučnosť. Kvalita spracovania je na veľmi dobrej úrovni, môže za to odolnejšia kovová konštrukcia, ktorá má síce plastovú základňu, ale je doplnená o celokovový rám. Azda každý ocení štyri podložky a dva výsuvné stojany po bokoch, čím si možno prispôsobiť aj náklon.

Zaujímavosťou Thoru sú drážky zo spodnej strany, vďaka čomu sa môže používateľ rozhodnúť kadiaľ pôjde kábel z klávesnice. Bude vychádzať z hornej strany, z pravej, alebo ľavej? Pokiaľ ide o rozloženie kláves, je typicky anglické (lokalizácia chýba), multimediálne funkcie sú k dispozícii ako sekundárne funkcie cez tlačidlo „Fn“. Výbavu dopĺňajú štyri LED diódy symbolizujúce aktivitu Num locku, caps locku, scroll locku a win locku (win lock zamkne funkciu stlačenia Windows nachádzajúci sa medzi ľavým CTRL a ALT).

Podsvietenie mechanickej klávesnice je samozrejmosťou. Nami testovaný variant Thor 300 ponúka zelené podsvietenie, ktoré možno obmieňať v 20 rôznych variáciách. Tie môže používateľ meniť podľa ľubovôle a to bez nutnosti softvéru. Hoci ich môže meniť,  nemôže ich personalizovať (upravovať podľa chuti). Aj tu teda platí, podobne ako pri produktoch od Genesis: buď neponúka žiadny alebo veľmi chabý softvér. Intenzitu podsvietenia možno upravovať, na výber sú úrovne 0/25/50/100%.

Thor používa mechanické spínače Outemu. Ide o klon Cherry MX spínačov, v našom prípade ide o model Outemu Blue. Citlivosť a hlučnosť je podobná ako pri Cherry MX Blue, hráči môžu využiť Anti-Ghosting a N-key. Výrobca deklaruje vysokú životnosť, má dosahovať až 50 miliónov kliknutí. Pri dlhom používaní klávesnice by sme ocenili aj opierku pre pohodlnejšie opretie rúk, ktorá chýba.

Počas používania sme si všimli porovnateľnú odozvu, avšak vyššiu hlučnosť oproti konkurentom. Hlavnú rolu však zohráva aj fakt, ktoré spínače si vyberie používateľ. Pokiaľ ide o Cherry MX, ktoré sú najlepšie na trhu a používa ich napríklad aj Corsair, najtichšiu prevádzku možno dosiahnuť pri Cherry MX Silent, ktoré však Genesis nepoužíva.

Tak ako sme spomínali v úvode, obe nami testované klávesnice sú v niečom podobné a zároveň odlišné. Zatiaľ čo membránová klávesnica zaujme najmä cenou okolo 15-20 eur (Rhod 400 stojí cca 15-16 eur, Rhod 400 RGB je za 20 eur), tichšou prevádzkou a RGB podsvietením; Thor 300 stojí okolo 45 eur, ponúka kvalitnejšie spínače a zelené (resp. biele) jednofarebné podsvietenie.

Rozdiely okrem toho badať hneď po prvom rozbalení. Zatiaľ čo Rhod pôsobí lacným dojmom a základ celého šasi tvorí iba plast, Thor naopak pôsobí robustnejšie, keďže šasi používa prevažne kov v kombinácii s plastom. Rhod používa lacné spínače, ktoré však mohli byť aj oveľa lepšie (v tejto cenovej kategórii sme videli naozaj už lepšie kúsky a to aj od Genesis), čo kontrastuje s použitými spínačmi pri modeli Thor. Pre ktorú sa používateľ rozhodne? Okrem zamerania a účelu zrejme aj podľa kvality a spracovania.Parametre a špecifikácie – porovnanie klávesníc:

 

Parameter Genesis Rhod 400 RGB Genesis Thor 300
Rozmery 463×168×30 mm 442×136×36 mm
Hmotnosť 873 gramov 1254 gramov
Rozhranie drôtové, 1,8m kábel s USB drôtové, 1,6m kábel s USB
Podsvietenie RGB, 7 profilov zelené, 20 variácií
Technológia membránové spínače mechanické, Outemu
Počet kláves 104 104
Profil vysoký zdvih kláves vysoký zdvih kláves
Podpora Windows, Mac, Linux Windows, Mac, Linux
Cena 20 eur 45 eur

 

Genesis Rhod 400 RGB

Hodnotenie: 60%

Plusy
+ Farebné RGB podsvietenie
+ Cena na prijateľnej úrovni
+ Jednoduchá voľba farieb

Mínusy
– Šasi z lacného plastu
– Nekvalitné spínače
– Podsvietenie ruší
– Chýba lokalizácia
– Absencia softvéru

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Genesis Rhod 400 RGB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Genesis RHOD 400 poskytuje server Heureka.sk

Genesis Thor 300

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie z hliníka a plastu
+ Kompaktné rozmery, bezrámový dizajn
+ Kvalitné a sýte zelené podsvietenie
+ Vzhľadom k funkciám prijateľná cena

Mínusy
– Klávesnica nemá RGB podsvietenie
– Absencia softvéru, chýba opierka
– Anglické rozloženie klávesnice
– Vyššia hlučnosť voči konkurencii

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Genesis Thor 300 Mechanical Keyboard poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Genesis