Domov Periférie Recenzia: Tenda AC18

Recenzia: Tenda AC18

Zdielať

Hľadáte dvojpásmový bezdrôtový Wi-Fi router pre bezproblémové hranie online hier, streaming HD videa či bežné prezeranie webových stránok? Otestovali sme zariadenie od spoločnosti Tenda a prinášame naše poznatky.

Spracovanie zariadenia je z čierneho matného plastu, ktoré ho pokrýva a nezachováva odtlačky prstov. Zaujímavý je tvar konštrukcie, ktorý je nepravidelný. Rozmery routeru sú 261×168×65 mm (V׊×H) a hmotnosť 640 gramov. Umiestniť sa dá na poličku, ale aj vertikálne na stenu. Na prednom vyvýšenom paneli sú LED diódy, ktoré indikujú stav – napájanie, WAN, LAN, WPS (ak bliká, prebieha spárovanie), Wi-Fi v pásme 2,4 GHz a 5 GHz, USB 3.0 a system (ak bliká, funguje správne).

Na prednej strane je tiež krytka, pod ktorou je ukrytý USB 3.0 konektor na pripojenie sieťovej tlačiarne, či zdieľaného USB kľúča. Na zadnej strane je okrem napájacieho portu aj tlačidlo na zapnutie a vypnutie routera, ďalším tlačidlom možno zapnúť a vypnúť Wi-Fi. To príde vhod najmä vtedy, ak sa rozhodne používateľ vypnúť Wi-Fi sieť. K dispozícii je jeden WAN port a štyri LAN porty – všetky sú gigabitové. Posledný LAN port je označený ako IPTV a príde vhod najmä vtedy, ak má používateľ smart TV alebo IPTV box.

Pri prenose cez Wi-Fi sú k dispozícii tri 3dB antény, ktoré nemožno odmontovať. Nie je teda možnosť vymeniť ich za iné (silnejšie) do budúcna. Na spodnej strane routera sú štyri obdĺžnikové nožičky s gumovými podložkami a veľa vetracích otvorov. Páči sa nám, že výrobca berie na vedomie dôležitosť správneho vetrania (keďže aj v routeri je procesor, RAM a ďalšie čipy, ktoré to riadia a potrebujú odvod tepla). Sú tu tiež otvory pre montáž na stenu a štítok s informáciami o zariadení (predvolená prístupová adresa, MAC adresa, atď.)

Router je vybavený dvojjadrovým procesorom ARM Cortex-A9 Broadcom, ktorý je doplnený o 256MB RAM DDR3 a 128MB flash pamäte. Testované zariadenie má maximálnu teoretickú rýchlosť 1900 Mbps (1300 Mbps v pásme 5 GHz a 600 Mbps v 2,4 GHz). Je tu k dispozícii taktiež technológia Beamforming+ a Turbo QAM ktorá má vylepšovať dosah a stabilitu signálu. Uvidíme, ako sa ukáže v praktickom teste. Škoda, že výrobca nepoužil aj technológiu MU-MIMO, tá je však zastúpená najmä pri drahších modeloch. Nami testované zariadenie stojí 90 eur, čo nie je málo, na trhu sú však aj drahšie Wi-Fi routere.

Na otestovanie bezdrôtového výkonu routera sme použili redakčný notebook Eurocom Q6. V každom teste treba počítať, že prenosové rýchlosti budú závisieť od rušenia, či vzdialenosti a postupným vzďaľovaním bude rýchlosť klesať. Rýchlosti v 5 GHz pásme (štandard 802.11ac): 1,5 metra od routra – 425 Mbps, 4,5 metra – 365 Mbps a 30 metrov – 170 Mbps. Keďže router má USB 3.0, otestovali sme aj prenosové rýchlosti úložiska. Na test sme použili priečinok s veľkosťou 2GB, ktorý obsahuje rôzne súbory (videá, fotografie, hudba) a zmerali sme rýchlosť čítania a zápisu: pri čítaní sme dosiahli priemerne 51,4 MB/s a pri písaní rýchlosť klesla na 33,7 MB/s.

Pokiaľ ide o rozhranie Wi-Fi routera, tak je veľmi jednoduché a minimalistické, stačí pár kliknutí a celý proces nastavovania je dokončený.  Za nevýhodu považujeme absenciu lokalizácie – dostupná je iba v angličtine, čínštine a jednoduchej čínštine (takže „veľmi bohatá“ ponuka len čo je povedať). Nastavenie je však veľmi jednoduché, zvládne ho aj začiatočník, jednotlivé položky sú označené piktogramami. Oceňujeme, že tu možno nastaviť aj intenzitu signálu v 2,4 GHz (tri stupne) a 5 GHz pásme (dva stupne). K dispozícii je tiež možnosť aktivovať hosťovský režim, WPS, WPS PIN, manuálna a automatická voľba pásem v 2,4 GHz a 5 GHz pásme, či ďalšie možnosti.

Tenda AC18 je zaujímavý Wi-Fi router za cenu pod 100 eur. Ponúka pomerne netradičný dizajn, jednoduché a intuitívne prostredie a veľmi dobrý dosah siete. Nie je tu síce technológia MU-MIMO, ktorá je určená na zabezpečenie stabilnejšieho prenosu, ale aj to je daň za nižšiu cenu. Počas mesačného používania sme však žažili aj spomalenia pri viacero pripojených zariadeniach a horšiu stabilitu, nutnosť raz za týždeň zariadenie reštartovať, čo je vcelku otravné. Napriek tomu však zariadenie môžeme odporúčať, ak je cena prvoradá, a nároky používateľa nie sú vysoké.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 261×168×65 mm (V׊×H)
Hmotnosť: 640 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma:  simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 1900 Mbps (600 Mbps v 2,4 GHz + 1300 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× WAN (10/100/1000 Mbps), 4× LAN (10/100/1000 Mbps), 1× USB 3.0

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Zaujímavý a netradičný dizajn
+ Veľmi dobrý dosah Wi-Fi siete
+ Jednoduchá inštalácia routra
+ Prijateľná cena (okolo 90 eur)
+ Gigabitové porty, USB 3.0

Mínusy
– Antény nie sú odnímateľné
– Chýba lokalizácia rozhrania
– Ocenili by sme MI-MIMO

Zapožičal: Tenda