Domov Periférie Recenzia: Tenda AC10

Recenzia: Tenda AC10

Zdielať

Po nedávnom teste dvojpásmového Wi-Fi routra Tenda AC18 sme otestovali ďalší, no tentoraz lacnejší model AC10. Ponúka opäť podporu pre dve pásma a cenu nastavenú na 50 eur.

Spracovanie zariadenia je rovnako ako nedávno testovaný model z čierneho matného plastu, ktoré ho pokrýva a nezachováva odtlačky prstov, pričom tvar konštrukcie je taktiež nepravidelný. Rozmery routeru sú 220×142×49 mm (V׊×H) a hmotnosť 350 gramov. Oproti výkonnejšiemu modelu (AC18) tak ponúkne menšie rozmery a tiež aj nižšiu hmotnosť. Vďaka čierne ladenej farbe sa hodí do obývačky, aj do izby. Možno ho osadiť aj vertikálne na stenu. Na prednom vyvýšenom paneli sú LED diódy, ktoré indikujú stav – SYS (ak bliká, funguje správne), WAN, LAN a Wi-Fi v pásme 2,4 GHz.

Prekvapením je, že na prednej strane nie je žiadny USB 3.0 alebo 2.0 port. Pripojenie sieťovej tlačiarne tak môže používateľ realizovať iba bezdrôtovo (cez Wi-Fi), alebo cez ethernet RJ45. Na zadnej strane je napájací konektor, avšak vypínač prekvapivo chýba. K dispozícii sú aj RJ45 konektory – sú štyri, pričom jeden je WAN a tri LAN. Aj tu vidieť ďalší kompromis a šetrenie. Zvyčajne má totiž Wi-Fi router štyri LAN porty a jeden WAN.

Ďalšie sklamanie sú tlačidlá na zadnej strane. WPS tlačidlo je spoločné s tlačidlom na reset zariadenia čo nie je veľmi vhodné. Ak používateľ stlačí toto tlačidlo dlhšie, ako je vhodné tak si zresetuje všetky nastavenia do výrobných nastavení (bez nastavenia ako je názov Wi-Fi siete, heslo, DNS, IP, atď…). Na zadnej strane je síce aj tlačidlo na vypnutie a zapnutie Wi-Fi siete, avšak nejde o polohovateľné tlačidlo, ale len tlačidlo ktoré používateľ stlačí pre vypnutie a opätovaným stlačením Wi-Fi znovu zapne. Z toho vyplýva, že nevidieť na prvý pohľad stav polohy tlačidla a teda či je stlačené alebo nie (a tým pádom či je Wi-Fi zapnutá – alebo nie).

Pri prenose cez Wi-Fi sú k dispozícii štyri 5dB antény, ktoré nemožno odmontovať. Nie je teda možnosť vymeniť ich za iné (napr. silnejšie) do budúcna. Za nevýhodu však považujeme ich labilnosť – dve z nich sa samovoľne sklápajú. Na spodnej strane routera sú štyri obdĺžnikové nožičky s gumovými podložkami a veľa vetracích otvorov. Páči sa nám, že výrobca berie na vedomie dôležitosť správneho vetrania (keďže aj v routeri je procesor, RAM a ďalšie čipy, ktoré to riadia a potrebujú odvod tepla). Sú tu tiež otvory pre montáž na stenu a štítok s informáciami o zariadení (predvolená prístupová adresa, MAC adresa, atď.)

Router je vybavený jednojadrovým procesorom Realtek RTL8197FS (1 GHz), ktorý je doplnený o 128MB RAM DDR3 a 16MB flash pamäte. Zariadenie má maximálnu teoretickú rýchlosť 1200 Mbps (900 Mbps v pásme 5 GHz a 300 Mbps v 2,4 GHz). Je tu k dispozícii taktiež technológia Beamforming, ktorá má vylepšovať dosah a stabilitu signálu. Pokiaľ ide o kvalitu a stabilitu siete, ide o štandard 2,4 GHz pásma, pričom v 5 GHz sieti mohlo byť pokrytie priestoru lepšie. Veľa záleží na podmienkach.

Pokiaľ ide o rozhranie Wi-Fi routera, tak je veľmi jednoduché a minimalistické, stačí pár kliknutí a celý proces nastavovania je dokončený.  Za veľkú výhodu považujeme lokalizáciu – keďže je spomedzi iných jazykov dostupná aj v češtine. Napriek tomu je však nastavenie veľmi jednoduché, zvládne ho aj začiatočník. Oceňujeme možnosť nastavenia intenzity signálu v 2,4 GHz (tri stupne) a 5 GHz pásme (dva stupne). Pre používateľa je potom k možnosť aktivovať hosťovský režim aj WPS.

Tenda AC10 je vhodný pre menej náročných používateľov. Nám chýbal USB port pre zdieľanie tlačiarne a spojené tlačidlo WPS a resetu v jednom, ako aj nepolohovateľné tlačidlo na zapnutie a vypnutie Wi-Fi siete. Za svoju cenu však ponúkne veľmi dobré prenosové rýchlosti a stabilitu siete, gigabitové RJ45 porty, hoci iba tri. S tým treba počítať. Napriek tomu však zariadenie môžeme odporúčať napríklad do domácnosti, alebo do menšej kancelárie.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 220×142×49 mm (V׊×H)
Hmotnosť: 350 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma:  simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 1200 Mbps (300 Mbps v 2,4 GHz + 900 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× WAN (10/100/1000 Mbps), 3× LAN (10/100/1000 Mbps)

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Zaujímavý a netradičný dizajn
+ Prijateľný dosah Wi-Fi siete
+ Jednoduchá inštalácia routra
+ Zaujímavá cena (50 eur)
+ Gigabitové porty, WPS
+ Lokalizácia zariadenia

Mínusy
– Antény nie sú odnímateľné
– Slabšia stabilita dvoch antén
– Spoločné WPS/reset tlačidlo
– Žiadny USB 3.0/USB 2.0 port
– Nepolohovateľné tlačidlo na Wi-Fi

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Tenda AC10 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Tenda

Tenda AC10

50,00 €
7.5

Celkové hodnotenie

7.5/10

Plusy

 • Zaujímavý a netradičný dizajn
 • Prijateľný dosah Wi-Fi siete
 • Jednoduchá inštalácia routra
 • Zaujímavá cena (50 eur)
 • Gigabitové porty, WPS
 • Lokalizácia zariadenia

Mínusy

 • Antény nie sú odnímateľné
 • Slabšia stabilita dvoch antén
 • Spoločné WPS/reset tlačidlo
 • Žiadny USB 3.0/USB 2.0 port
 • Nepolohovateľné tlačidlo na Wi-Fi

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno