Domov Periférie Recenzia: Synology DiskStation DS213j

Recenzia: Synology DiskStation DS213j

Zdielať

Synology DiskStation DS213j 01Prichádza cenovo dostupné a pritom výkonné dvojšachtové NAS. Ide o úložisko na sieti, ktorého názov v angličtine je „Network Attached Storage“. Toto dátové úložisko je určené nielen domácim používateľom, ale aj menším kanceláriám. Vďaka nemu možno ukladať, zdieľať a zabezpečovať súbory a pristupovať k nim odkiaľkoľvek – či už z rôznych zariadení v lokálnej sieti, alebo aj mimo nej. Existuje viac možností, ako sa dá k zariadeniu pripojiť – či už cez počítač, alebo mobilné zariadenia.

Dizajn je jednoduchý a decentný, ladený v bielej farbe. Hmotnosť zariadenia je 910 gramov a rozmery sú 165×100×225,5 mm. Na prednej strane sa nachádza vypínač s modrou LED diódou a štyri LED diódy, ktoré indikujú stav zariadenia, diskov a siete. Na zadnej strane je ventilátor, gigabitový Ethernet RJ45, zámok Kensington a dva USB porty. Hoci rýchlejší štandard USB 3.0 (SuperSpeed) chýba, nevnímali sme to negatívne.

Synology DiskStation DS213j 02

Oceňujeme, že počet USB portov na zariadení nie je konečným limitom. Tak, ako pri počítačoch, tak aj NAS podporuje USB huby (rozbočovače). Do dvoch USB portov si tak možno zapojiť viacero zariadení. Medzi všetkými pripojenými zariadeniami možno ľahko presúvať súbory. Chcete si z USB kľúča skopírovať film na interný disk v NAS? Žiadny problém, presúvanie je veľmi jednoduché a zvládne ho takmer každý.

Synology DiskStation DS213j 03

Kvalita konštrukcie je veľmi dobrá, použité plasty sú dostatočne pevné, chladenie je tiché a takmer nepočuteľné. NAS sme osadili dvomi diskami Western Digital Red s kapacitou 4 TB. DS213j má výrobcom udávanú hlučnosť 17 dB, disky majú podľa parametrov hlučnosť 25 ÷ 28 dB. Celkovo je však NAS veľmi tiché a prakticky nepočuteľné zariadenie.

Synology DiskStation DS213j 04

Testované NAS nie je štandardne osadené žiadnym diskom, tie je nutné dokúpiť zvlášť. Sú tu však dva konektory na SATA disky. Môže ísť buď o 2,5“ alebo 3,5“ disk, maximálna podporovaná kapacita disku je 4 TB. Dokopy tak možno mať 8 TB. Pri výbere disku treba zvážiť vhodné disky do takýchto zariadení. Western Digital má pre ne v ponuke disky s označením „Red“, ktoré sú určené na to, aby „fičali“ nonstop (24/7).

Synology DiskStation DS213j 12

Navyše je možnosť využiť ďalšie externé disky – k dispozícii sú dva USB porty (obe majú rozhranie USB 2.0). Okrem 8 TB diskov tak možno pripojiť cez dva USB porty ďalšie dva disky, prípadne cez USB hub zapojiť viac diskov, alebo USB kľúčov. My sme otestovali externé disky pripojené priamo aj cez USB hub.

Synology DiskStation DS213j 15

Aby sme si overili funkčnosť širšej možnosti diskov, do NAS sme pripojili tri externé disky Western Digital. Na test sme použili 3,5“ disk s kapacitou 1,5 TB a externým napájaním spolu s dvomi 2,5“ diskami (320 GB a 1000 GB). Všetky tri disky fungovali spoľahlivo, jednoducho sme mohli medzi nimi presúvať súbory, dokonca každý z nich sme mohli pripojiť ako sieťový disk v počítači.

Synology DiskStation DS213j 14

Základom hardvérovej výbavy DS213j je jednojadrový ARM procesor Marvell Armada 370, taktovaný na 1,2 GHz. Doplnený je o operačnú pamäť 512 MB. Aj NAS má svoj operačný systém, v čase testovania sme mali systém Synology DSM vo verzii 5.1-5004 Update 2. Rýchlosť je plynulá, občas sme zaznamenali pomalšie reakcie najmä pri náročnejších činnostiach ako je rozbaľovanie komprimovaných súborov.

Synology DiskStation DS213j 05

Rozhranie DSM má sprievodcu, pomocou ktorého je proces nastavenia celého zariadenia jednoduchší, nastavujú sa tu základné funkcie. Vhodné je tiež nastaviť QuickConnect, pomocou ktorej sa dá ľahko pripojiť na NAS aj mimo lokálnej siete. Keďže ide o dvojšachtové NAS, predvolený RAID systém je Synology Hybrid RAID (SHR). Je to RAID1 pole, teda dáta sú zrkadlené na dva disky, čím je zabezpečené, aby sa nestratili dáta. DS213j je možné nastaviť aj ako JBOD a vytvoriť väčší objem úložiska. Dáta však nie sú zrkadlené a v prípade poškodenia disku používateľ príde o dáta na ňom.

Synology DiskStation DS213j 08

QuickConnect je výborná služba, ktorá rieši vzdialený prístup k NAS. Po nastavení sa tak dá pripojiť odkiaľkoľvek. Prostredie DSM je jednoduché a intuitívne, v štýle Linuxu ponúka lištu v hornej časti a plochu s ikonami aplikácií, ktorých nie je veľa. Možností rozšírenia je však dostatok vďaka ponuke „Centrum balíčkov“, kde je dosť aplikácií, ktoré možno nainštalovať do NAS.

Synology DiskStation DS213j 10

Medzi odporúčanými aplikáciami je aj Download station. Ide o webovú aplikáciu ktorá umožňuje sťahovanie súborov z internetu prostredníctvom viacerých služieb, nájde svoje využitie pri sťahovaní súborov cez torrenty, alebo rôzne filesharingové servery. V ponuke aplikácie je možnosť automatického rozbalenia komprimovaných súborov po stiahnutí.

Synology DSM 01 Synology DSM 02
Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Dá sa nastaviť cieľová zložka, kam sa má sťahovaný súbor uložiť, počet paralelne sťahovaných súborov, alebo obmedzenie rýchlosti. Poteší aplikácia pre operačné systémy Android a iOS. Stačí sa pripojiť na internet, vyhľadať súbory a dať ich stiahnuť na NAS.

Synology DSM 04Synology DSM 05
Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Medzi ďalšími odporúčanými aplikáciami je Audio station, ktorá umožňuje prístup k hudobnej knižnici na NAS-ku, jej nevýhodou však je, že všetky súbory, ktoré chceme zdieľať musia byť umiestnené na internom disku NAS. Ak máme hudbu na externých diskoch, NAS ich nevie do knižnice dostať.

Synology DSM 03 Synology DSM 06
Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Okrem toho tu nájdeme kopu ďalších aplikácií – photo station, video station, cloud station, multimediálny server a ďalšie. Ocenili by sme, ak by mala spoločnosť jednu spoločnú aplikáciu pre všetky činnosti, takto si však každý používateľ nainštaluje iba tú časť, ktorú potrebuje. NAS nájde využitie pri použití CMS systémov (WordPress, Joomla!, či phpBB), má podporu pre php a mySQL. Mnoho hlavných a odporúčaných aplikácií NAS má aj mobilné aplikácie v Google Play alebo Apple AppStore.

Synology DiskStation DS213j 07

Dátové úložisko na sieti Synology DiskStation DS213j je zaujímavé zariadenie, ktoré odporúčame. Za 180 eur dostane používateľ zariadenie vhodné pre viacero účelov, ktoré je tiché, má malú spotrebu a prehľadné prostredie. Výhodou sú aplikácie, pomocou ktorých sa dá rozšíriť funkcionalita. Spolu s mobilnými aplikáciami pre iOS a Android tvoria zaujímavý koncept úložiska pre súbory.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Marvell Armada 370, 1 jadro, 1,2 GHz
Operačná pamäť: 512 MB
Pevný disk: 2× 4 TB Western Digital Red (disky si treba dokúpiť zvlášť)
Rozmery: 165×100×225,5 mm
Hmotnosť: 910 gramov
Operačný systém: Synology DSM 5.1-5004 Update 2
Konektivita: 1× 10/100/1000 Mbps RJ45, 2× USB 2.0, 1× napájací konektor, 1× zámok Kensington
Spotreba: aktívne – 17,02 W, spánok – 3,65 W
Hlučnosť: 17 dB
Systém súborov: EXT4 pre interné disky NAS; EXT3, FAT a NTFS iba pre externé disky pripojené cez USB 2.0
Diskové funkcie: Synology Hybrid RAID (SHR), Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1
Podporovaní klienti: Windows XP a novší, Mac OS X 10.3 a novší, Ubuntu 9.04 a novší
Podporované prehliadače: Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer 7 a novší, Safari 4 a novší

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Jednoduchá inštalácia
+ Používateľské rozhranie
+ Česká lokalizácia
+ Mobilné aplikácie
+ Podpora USB hubov
+ Tichý chod, nízka spotreba
+ Dobrý pomer výkon/cena

Mínusy
– Chýba USB 3.0 port
– Občas pomalšie reakcie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Synology DS213j poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Synology DiskStation DS213j ATTO DiskBenchmark RAID0
ATTO DiskBenchmark RAID0
Synology DiskStation DS213j ATTO DiskBenchmark RAID1
ATTO DiskBenchmark RAID1
Synology DiskStation DS213j ATTO DiskBenchmark SHR
ATTO DiskBenchmark SHR

Zapožičal: Synology

Ďalšie odborné recenzie na NAS disk Synology DiskStation DS213j nájdete na Recenzie.SME.sk

1 komentár

  1. Super NAS, používam spolu s 2x 4TB WD RED (díky za odporúčanie diskov), je tiché a spoľahlivé 🙂 Synology ako moje prvé NAS a zrejme nebude ani posledné 🙂

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno