Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia Z1 Compact

Recenzia: Sony Xperia Z1 Compact

Zdielať

Sony_Xperia_Z1_Compact_01Jeden z najvybavenejších smartfónov súčasnosti Sony Xperia Z1 sa dočkal svojho nástupcu v podobe modelu Sony Xperia Z1 Compact. Ten od svojho predchodcu zachováva len to najlepšie, ale je v praktickejšej veľkosti. Tešiť sa tak môžeme napríklad na špičkový fotoaparát, kvalitný displej s HD rozlíšením, zvýšenú odolnosť voči vode a prachu, či kvalitné spracovanie pôsobiace luxusným dojmom.

Čo oceňujeme na tomto smartfóne? Je to najmä zmenšený model vlajkovej lode bez kompromisov. Sony teda nešiel s „trendom“ zmenšenia vlajkovej lode a okresania parametrov. Oceňujeme a chválime. Voči „veľkému bratovi“ sa však líši „len“ v troch detailoch. Má menší a kompaktnejší displej, nižšie rozlíšenie a je o niečo hrubší.

Sony aj v tomto modeli používa svoj ohromujúci OmniBalance dizajn a odolnosť voči vode a prachu ostáva zachovaná podobne ako predošlých modeloch rady Z. V ponuke je v štyroch žiarivých prevedeniach vrátane bielej, čiernej, limetkovej (žltej) a ružovej, aby si tak každý prišiel na svoje podľa individuálneho vkusu. My sme mali na začiatok ružový variant, ktorý nám neskôr na našu žiadosť vymenili za limetovú. Najviac sa nám však páči čierny variant.

Sony_Xperia_Z1_Compact_02

Rozmery smartfónu sú 127×65×10 mm a jeho hmotnosť je 135 gramov. Kapacita batérie predstavuje 2300 mAh. V samotnom balení nájdeme okrem smartfónu nabíjačku, prepojovací microUSB-USB kábel a slúchadlá. Smartfón je pomerne hranatý a má sklenený povrch. Je pokrytý tak na zadnej, ako aj na prednej hrane smartfónu. Problémy so zachytávaním odtlačkov tak ostávajú. Keďže je však vodeodolný, stačí jednoduché opláchnutie a je znovu čistý.

Sony_Xperia_Z1_Compact_03

Na ľavej hrane sa nachádza microUSB konektor, slot na pamäťové karty microSD a slot na microSIM karty, pričom majú všetky samostatné kryty kvôli vodeodolnosti. Okrem toho tu je aj konektor pre dokovaciu stanicu. Na pravej hrane je potom vypínač, dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, samostatne tlačidlo na spúšť fotoaparátu a pútko. Horná hrana obsahuje len 3,5 mm audio jack konektor, ktorý nie je krytý podobne ako v modeli Z1. Reproduktor zaberá väčšinu miesta na spodnej hrane, okrem toho je tu už iba pútko. Predná hrana obsahuje predný fotoaparát, informačnú diódu a senzory. Zadná hrana obsahuje 20,7 megapixelový fotoaparát s LED bleskom a NFC čip.

Sony_Xperia_Z1_Compact_04

Fantázii ani zábave so smartfónom sa žiadne medze nekladú. Môže za to IP58, teda zvýšená odolnosť voči vode a prachu. Môžeme ponoriť smartfón do vody maximálne  1,5 metra po dobu 30 minút. Treba však dbať na to, aby boli všetky krytky zavreté a aby sa do nich nedostala voda. My sme skúšali so smartfónom ponor vo vani i umývadle a všetko zvládol bez problémov. Jediným problémom bolo ovládanie smartfónu mokrými rukami a to najmä vtedy, ak bol displej mokrý. V prípade potreby sa dajú zhotovovať fotografie aj pod vodou, pomôže hardvérová spúšť fotoaparátu.

Sony_Xperia_Z1_Compact_05

Medzi prednosti smartfónu patrí aj kvalitný displej. Ten je síce menší ako na väčšom modeli, má HD rozlíšenie (1280×720 pixelov). Na 4,3 palcový displej je však viac než dostatočný, ponúka 342 PPI (pixelov na palec). Použitá zobrazovacia technológia je typická pre smartfóny japonskej spoločnosti Sony. Ide o TFT TRILUMINOS displej, ktorý je vylepšený o Bravia Engine 2, avšak na úroveň kvality IPS nemá. Podanie farieb ako aj vernosť zobrazenia je fajn, oceňujeme i čitateľný text na priamom slnku.

Sony_Xperia_Z1_Compact_06

Hneď od prvého spustenia nás potešila rýchlosť smartfónu. Veru, čo iné by sme čakali od modelu s takým výkonným procesorom? Navyše aj nadstavba od Sony je rýchla, prehľadná a decentná. Základom je štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 800, taktovaný na 2,23 GHz na každé jadro. Dopĺňa ho operačná pamäť vo veľkosti 2 GB a grafika Adreno 330. Vnútorná pamäť má veľkosť 16 GB, z ktorých je reálne pre používateľa dostupných cca 12 GB. Vnútornú pamäť možno rozšíriť pomocou microSD kariet a to až do veľkosti 64 GB. Pre výmenu dát medzi telefónmi a pre pripojenie najrôznejších periférií poslúži zabudovaný NFC čip, alebo bezdrôtový Bluetooth. Poteší prítomnosť LTE, ktorá je konečne už aj u nás využiteľná. Operačný systém v zariadení Google Android je vo verzii 4.4.2 KitKat s nadstavbou TimeScape.

Sony_Xperia_Z1_Compact_07

Veľkou výhodou smartfónov Sony je tiež použitie šetriaceho režimu STAMINA, ktorý pomáha predĺžiť výdrž batérie. Má širokú škálu nastavení. Lokalizácia Wi-Fi šetrí batériu a zapamätá si približnú lokalitu pripojenia podľa siete a mimo tejto lokality je Wi-Fi neaktívna a nevyhľadáva siete na pozadí. Na lokalizáciu využíva smartfón polohu z GSM siete operátora a nie na energiu náročné GPS.

Sony_Xperia_Z1_Compact_08

V šetriacom režime taktiež možno zapnúť režim vypnutia aplikácii na pozadí pri zhasnutom displeji. V prípade potreby sa však dajú do zoznamu pridať akékoľvek aplikácie do výnimiek. My sme režim STAMINA mali zapnutý počas celej dĺžky testovania a nemali sme problém dostať sa až na hranicu dva a pol dňa na jedno nabitie.

Sony_Xperia_Z1_Compact_09

Podobne ako vo väčšom modeli, aj tu nachádzame optiku Sony G a snímač Exmor RS spolu s obrazovým procesorom BIONZ. Ponúka rovnako 20,7 MPx fotografie v manuálnom a 8 MPx fotografie v automatickom režime, LED blesk pomáha v horších svetelných podmienkach. Kvalita snímok je výborná a ide o jeden z najlepších fotoaparátov, ktoré sú použité v smartfóne. S výsledkami fotografií sme boli spokojní. Samozrejmosťou je tiež schopnosť natáčať video v rozlíšení FullHD.

Sony_Xperia_Z1_Compact_10

Reproduktor, ktorý je použitý v testovanom zariadení, hrá hlasno a jeho zvukový prejav je dostatočný. Kvalitu zvuku ako pri HTC však nečakajte, na reproduktory BoomSound nemá. Po ponorení do vody však treba počítať nejaký čas, kým sa reproduktor „vysuší“ a potom hrá už normálne.

Sony_Xperia_Z1_Compact_11

Aký je teda kompaktný smartfón od Sony? Podľa nás je vynikajúci. Počas testovania sme ocenili rýchlosť a plynulé odozvy, vodeodolnosť, no najmä kompaktné rozmery. Nie každý totiž chce veľké smartfóny, ktoré majú päť a viac palcov. To, že aj do tak kompaktného tela sa zmestila výbava TOP telefónov oceňujeme a kvitujeme. Oceňujeme aj režim STAMINA, či najnovšiu verziu operačného systému. Čo možno vytknúť smartfónu? Skoro nič, azda len ostré hrany a povrch náchylný na odtlačky prstov, ktorý je však cenou za zvýšenú odolnosť. Ešte sme nespomenuli cenu. Tú však vzhľadom na parametre a rozmery považujeme za primeranú okolnostiam.

Test vodeodolnosti:

Vďaka nekompromisnej výbave a kompaktným rozmerom udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Sony Xperia Z1 Compact ocenenie High-End Technológie

TOP Produkt

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.4.2 KitKat + nadstavba TimeScape
Chipset: Qualcomm Snapdragon 800, 28 nm
Procesor: štvorjadrový 2,23 GHz
Grafika: Adreno 330
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
Rozmery: 127×65×10 mm
Hmotnosť: 135 gramov
Displej: TFT, Triluminos, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1280×720 px., 342 ppi, uhlopriečka 4,3“ (109 mm)
Fotoaparát: 20,7 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px., 30 fps), tlačidlo spúšte, Sony Exmor RS, objektív Sony G, HDR
Predná kamera: 2 MPx, nahrávanie Full HD videí
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB,  Wi-Fi (802.11 b/g/n/ac), NFC, HDMI (cez MHL), DLNA, USB host
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, FM rádio s RDS, TV out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov,  GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda, IP58
Batéria: Li-Ion 2 300 mAh

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kompaktné rozmery bez kompromisov
+ Zvýšená odolnosť voči vode a prachu (IP58)
+ Plynulý operačný systém
+ Funkcie a výbava
+ Kvalitný fotoaparáte
+ Šetriaci režim STAMINA

Mínusy
– Povrch náchylný na otlačky prstov
– Ostré hrany

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Sony Xperia Z1 Compact poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

Sony_Xperia_Z1_Compact_Antutu Benchmark 01Sony_Xperia_Z1_Compact_Antutu Benchmark 02
Sony_Xperia_Z1_Compact_Antutu Benchmark 03Sony_Xperia_Z1_Compact_Antutu X Benchmark 02
Sony_Xperia_Z1_Compact_Antutu X Benchmark 01
Sony_Xperia_Z1_Compact_Antutu X Benchmark 03
Sony_Xperia_Z1_Compact_CF Benchmark 01Sony_Xperia_Z1_Compact_CF Benchmark 02
Sony_Xperia_Z1_Compact_Nena Mark 01
Sony_Xperia_Z1_Compact_Nena Mark 02
Sony_Xperia_Z1_Compact_QuadrantSony_Xperia_Z1_Compact_Vellamo 01
Sony_Xperia_Z1_Compact_Vellamo 02 Sony_Xperia_Z1_Compact_Vellamo 03
Zapožičal: Sony

Ďalšie odborné recenzie na mobil Sony Xperia Z1 Compact nájdete na Recenzie.SME.sk