Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia 5

Recenzia: Sony Xperia 5

Zdielať

Spoločnosť Sony má v portfóliu zaujímavý model telefónu – Xperia 5 – ktorý je kompaktnejší ako predtým testovaný Xperia 1. Ten bol totiž výrazne väčší, najmä pokiaľ ide o jeho výšku. Xperia 5 prináša rovnaký pomer strán displeja 21:9, o ktorom spoločnosť tvrdí, že je optimalizovaný pre video obsah.

Telefón je dodávaný v predajnom balení spolu s 18W nabíjačkou s USB-C konektorom, káblom s USB-C po oboch stranách, adaptérom USB-C na 3,5 mm (keďže nemá audio jack) a špuntovými slúchadlami s USB-C. Zadný kryt alebo čistiaca handrička v balení chýbajú. Prekvapilo nás, že telefón – rovnako ako predchodca – nepodporuje bezdrôtové nabíjanie ani odomykanie pomocou rozpoznania tváre. To by sme v cene, za ktorú sa predáva (okolo 600 eur), rozhodne očakávali. Model je v predaji v štyroch prevedeniach – v nami testovanej čiernej, sivej, modrej a červenej.

Konštrukcia je pevná a mohutná s rozmermi 158×68×8 mm a hmotnosťou 164 gramov. Telefón je spracovaný výborne a vizuálne pôsobí veľmi dobre. Najviac púta pozornosť displej, natiahnutý viac na výšku. Je to v podstate základný rozpoznateľný znak tohto modelového radu a upúta už na prvý pohľad. Tento tvar asi rozdelí používateľov na viac skupín – jedni tento rozmer natiahnutý na výšku majú radi a uprednostňujú ho, iní naopak a potom tu môže byť tretia skupina, ktorú telefón zaujme funkciami a po čase používania si na tento zvláštny formát zvyknú a zžijú sa s ním.

To, čo sa oproti Xperii 1 vôbec nezmenilo sú ovládacie prvky: umiestnenie vypínača a dvojtlačidla regulácie hlasitosti. Čítačka odtlačkov prstov je na pravej bočnej strane – medzi ovládaním hlasitosti (ktoré je nad čítačkou) a vypínačom, ktorý je pod čítačkou. Aj Xperia 5 – podobne ako iné zariadenia tohto výrobcu – má na spodnej strane ďalšie extra tlačidlo, ktoré slúži na spustenie fotoaparátu a na spúšť fotoaparátu. To sa už v dnešnej dobe nevidí a je to vzácnosť. Oceňujeme rýchlu a  jednoduchú čítačku odtlačkov prstov, ktorá však nie je vždy spoľahlivá. Častokrát sa nám stalo, že prst nerozoznala. Keďže rozpoznanie tváre neponúka, bolo potrebné telefón odomknúť pomocou PIN kódu.

Predná strana obsahuje predný selfie fotoaparát spolu so senzormi a notifikačnou LED diódou. Žiadny výrez sa teda nekoná a telefón od výrobcu vsádza na tradičnú klasiku. USB-C konektor s mikrofónom a reproduktorom sú na spodnej strane, na hornej je potom druhý mikrofón a slot pre dve nano SIM karty, alebo pre jednu nano SIM kartu a jednu microSD pamäťovú kartu. Oceňujeme opäť dvojicu stereo reproduktorov. Pri prehrávaní multimédií totiž hrá reproduktor zo spodnej strany spolu s telefónnym reproduktorom nad displejom. Svojim zvukovým prejavom neurazia, ale v porovnaní s niektorými modelmi od konkurencie kvalitou zvukového prednesu ako aj hlasitosťou značne zaostávajú. Výrobca umožňuje zvuk vylepšiť pomocou špeciálnych vibrácii, ale už po krátkom čase sme túto funkciu radšej vypli, nakoľko sme ju nepovažovali za prínosnú.

O zobrazovanie sa stará 6,1“ Full HD OLED displej (2520×1080 px) s 449 ppi. Oproti Xperii 1 je teda zobrazovacia jednotka o 0,3“ menšia a zároveň prišla o 4K displej. Rovnako ako predchodca, aj testovaný model má podporu pre HDR10, krycie sklíčko Corning Gorilla Glass 6 a tiež DCI-P3 100%. Poteší možnosť meniť si farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vlastného vkusu. Podanie farieb je veľmi dobré, aj automatická regulácia jasu funguje bezchybne. Pokiaľ ide o kvalitu podania displeja, nemáme k nemu absolútne žiadne výhrady. Vďaka perfektnému displeju je testovaný telefón priamo určený ku prehrávaniu video obsahu a azda jediné, čo zamrzí, je absencia audio jacku. Tento nedostatok však výrobca kompenzuje podporou kodekov ako napríklad aptX HD cez Bluetooth pre čo najlepší prenos zvuku.

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 855, doplnený o grafiku Adreno 640 a operačnú pamäť 6GB. Vnútornú pamäť 128GB možno rozšíriť pamäťovými kartami (hybridný dual SIM) najviac do 512 GB. Operačný systém Android 9.0 Pie je doplnený o nadstavbu výrobcu. Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas nášho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Počas nášho testovania sme si taktiež vyskúšali už klasický záťažový test, čo znamená, že máme naraz spustených desiatky appiek a otvorených desiatky kariet a medzi nimi prepíname. Veľká pamäť sa podpisuje pod fakt, že sa nám na pozadí aplikácie nezatvárali. Pripomeňme, že výbava hardvéru je totožná s predchádzajúcim modelom.

Smartfón má 3140 mAh  batériu, pričom výdrž je na úrovni jedného dňa. Xperia 5 má o niečo nižšiu kapacitu batérie ako Xperia 1 (ktorá má 3300 mAh). Takisto oba modely podporujú nabíjanie 18W a aj v balení majú nabíjačku s podporou nabíjania iba 18W. Pri TOP modeloch by sme čakali viac. Konektivita zariadenia ponúka výbavu pre vlajkové lode – podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0, ktorý dopĺňa NFC, ktorá nájde využitie pri platbách s telefónom, dopĺňa ju s 4G/LTE sieťami štandardu Cat19 (1600/150 Mbps). Sú tu taktiež štyri navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.

Sony Xperia 5 ponúka navlas rovnakú výbavu snímačov ako predtým testovaná Xperia 1. Ide o trojitý fotoaparát – základom je hlavný 12 MPx snímač s clonou f/1.6, ktorý dopĺňa 12 MPx teleobjektív s clonou f/2.4 a širokouhlý 12 MPx snímač s clonou f/2.4. Telefón umožňuje záznam 4K videa pri 30 a 60 fps, alebo tiež Full HD videa pri 30 a 60 fps. Fotoaparáty produkujú skvelé výsledky najmä počas dňa a dobrých svetelných podmienok. Tie síce nie sú až tak dobré ako pri Apple iPhone 11, ale ich kvalita je na veľmi dobrej úrovni. Sklamaní sme však boli z  HDR režimu alebo z nočného režimu. Tri snímače tiež umožňujú fotiť s rozmazaným pozadím, samozrejmosťou je v prípade teleobjektívu aj dvojnásobný optický zoom, ktorý funguje perfektne.

Sony Xperia 5 je kompaktnejšia vlajková loď spoločnosti, ktorá ponúka bohatú výbavu a moderný dizajn. Displej bez rámikov to však opäť nie je, keďže sa výrobca dnešným trendom úspešne vyhýba. Displej s natiahnutým panelom na výšku príde vhod najmä pre sledovanie filmov. Páči sa nám aj farebné podanie displeja, ktoré možno ďalšími nastaveniami vylepšiť. Negatívom je slabá výdrž batérie, ktorá sa pohybuje na úrovni jedného dňa, pri aktívnom používaní pol dňa. Prekvapením je však rozhodne absencia bezdrôtového nabíjania a skeneru rozpoznania tváre, čo by v TOP modeloch malo byť samozrejmosťou. Teší nás trojitý fotoaparát, ktorý poskytuje veľmi slušné výsledky, ale má aj značné rezervy oproti konkurencii. Stereo reproduktory sú fajn, ale kvalita zvuku mohla byť lepšia. Rozhodne oceňujeme solídny hardvér, ktorý tvorí zostavu, ktorá je vhodná na všetky hry, multimédiá či multitasking.

Zapožičal: Sony

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno