Domov Počítače Recenzia: SilentiumPC Spartan 3 Pro a Fera 3

Recenzia: SilentiumPC Spartan 3 Pro a Fera 3

Zdielať

Chladiče sú veľmi podstatnou a neodmysliteľnou súčasťou všetkých počítačov. Hoci testované modely od poľskej spoločnosti spája vzhľad, výkonom sa veľmi líšia. Po sérii viacerých testov od rakúskej spoločnosti Noctua, ktorá má v portfóliu prémiové modely, prinášame výsledky testovania cenovo dostupnejších vzduchových chladičov – Spartan 3 Pro a Fera 3.

Na test chladičov sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora Intel Core i7-4790K (štyri jadrá/osem vlákien, 4,0 – 4,4 GHz, Haswell Refresh Devil’s Canyon) a základnej dosky Gigabyte Z97X-Gaming 5, pričom podrobnosti o PC zostave sú tu. Hoci ide o starší procesor, postavený ešte na 22 nm výrobnom procese, počas našej bežnej prevádzky s vodným chladením nebadať vysoké teploty. Ako na tom však budú tieto vzdušné chladenia?

SilentiumPC Spartan 3 Pro HE1024 (vpravo) versus boxovaný chladič Intel (naľavo)

Lacnejší z dvojice, Spartan 3 Pro je určený skôr pre lacnejšie zostavy, pri ktorých sa očakáva nízka hlučnosť. Jeho cena mieri skôr do low-endu, kde však oproti konkurencii vo svojej cenovej kategórii dominuje a jeho výkon je veľmi dobrý. Ideálny je tiež aj ako náhrada za oveľa hlučnejší pribalený boxovaný Intel chladič. Celý a úplný názov chladiča je SilentiumPC Spartan 3 Pro HE1024.

V balení je jeden 100 mm ventilátor. Poteší aj nástroj na upevnenie druhého ventilátora pre dosiahnutie lepších výsledkov, ten si používateľ môže dokúpiť. Chladič dosiahol pri bežnej prevádzke aj pretaktovaní v idle 30 °C. Pri záťaži už bol rozdiel veľký, zatiaľ čo pri základnej frekvencii sme dosiahli teplotu 60 °C, pretaktovaný procesor sa zahrial až na 90 °C, čo nie je pre dlhodobú záťaž prijateľné.

Pri základnom nastavení (bez pretaktovania) je chladič veľmi tichý. V idle prakticky nebol vôbec počuť; pri záťaži už áno, avšak stále bol veľmi tichý. Pri pretaktovaní bol oveľa hlučnejší, avšak čo iné čakať, keď malým chladičom s ventilátorom s veľkosťou 100 mm chladíme taký výkon? Chladič je vhodný skôr do zostáv s procesormi Intel, ktoré nemajú odomknutý násobič pre pretaktovanie. Ak však používateľ použije bežný Intel Core i5 procesor, nemusí sa obávať o chladenie – Spartan 3 Pro zvládne svoju úlohu výborne – teploty a hlučnosť budú oveľa nižšie ako dodávaný boxovaný chladič od Intelu.

Druhý testovaný model – Fera 3 – je veľmi podobný a to najmä výzorom. Hoci má rovnaký počet heatpipe, rozmery chladiča sú väčšie a taktiež aj použitý ventilátor má 120 mm. Vďaka tomu sú tu predpoklady, že si dokáže poradiť aj s pretaktovaním. Inštalácia chladiča je veľmi jednoduchá, avšak balenie so skrutkami mohlo byť lepšie rozdelené. Všetko je v jednom vrecúšku, ako sada pre Intel, tak aj pre AMD. Celý a úplný názov chladiča je SilentiumPC Fera 3 HE1224.

Ako už bolo spomenuté, Fera 3 má oproti Spartan 3 Pro väčší ventilátor. Spoločne s väčšími rozmermi tvorí výkonnejší chladič. Na základnom takte i7-4790K stačil s prehľadom, pretože dosiahol 57 °C. Po pretaktovaní však už dosahoval vysoké teploty – 82 °C. V idle mal chladič pri oboch testoch teplotu 29 °C. Vzhľadom k tomu, že lacnejší model (Spartan 3 Pro) stojí okolo 20 eur a Fera 3 iba o 5 eur viac uznávame, že Fera 3 je v spojení so 120 mm ventilátorom skvelou voľbou.

Oba testované chladiče sú zaujímavé a záleží na používateľovi, ktorý si zvolí. Počas testu nás prekvapila tichá prevádzka ventilátorov, ktoré poľský výrobca ponúka. Ak hľadáte nutný základ, ktorý ochladí menej výkonné procesory a nechcete procesor taktovať, Spartan 3 Pro je vhodnou voľbou. Ponúkne totiž zaujímavý dizajn a oveľa nižšiu hlučnosť ako základný boxovaný chladič od Intelu. Hoci považujeme oba modely za zaujímavé, podľa nás je rozhodne lepšie priplatiť 5 eur a kúpiť lepší a výkonnejší chladič – Fera 3. Poteší, že aj pri takto nízko nastavenej cene sú v balení teplovodivé pasty a hoci sú menej kvalitné, dávajú zaujímavé výsledky. Pri vyššom modeli (Fera 3) by sme odporúčali siahnuť po lepšej paste – Arctic MX4.Parametre a špecifikácie – porovnanie chladičov:

 

Parameter Spartan 3 Pro HE1024 Fera 3 HE1224
Rozmery chladiča 135×110×52 mm 155×125×78 mm
Rozmery ventilátora 100×100×25 mm 120×120×25 mm
Celková hmotnosť 500 gramov 613 gramov
Počet ventilátorov 1 ks v balení 1 ks v balení
Rýchlosť ventilátorov 300 – 2000 RPM 300 – 1500 RPM
Kompatibilita Intel LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA2011 LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA2011
Kompatibilita AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, AM4 AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2
Ďalšie výhody nízka cena nízka cena

 

SilentiumPC Spartan 3 Pro HE1024

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Dizajnovo dobre vyzerajúci chladič
+ Prijateľné konštrukčné spracovanie
+ Pri bežnej prevádzke tichý ventilátor
+ Nízka cena, pribalená pasta v balení

Mínusy
– Nízky chladiaci výkon pri pretaktovaní
– Chladič vhodný skôr pre low-end CPU
– Málo kvalitná teplovodivá pasta

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 poskytuje server Heureka.sk

SilentiumPC Fera 3 HE1224

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Dizajnovo dobre vyzerajúci chladič
+ Prijateľné konštrukčné spracovanie
+ Pri bežnej prevádzke tichý ventilátor
+ Nízka cena, pribalená pasta v balení

Mínusy
– Málo kvalitná teplovodivá pasta
– Nutnosť kúpiť lepšiu pastu na CPU

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu SilentiumPC Fera 3 HE1224 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: SilentiumPC

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno