Domov Recenzie Recenzia: Nokia 3

Recenzia: Nokia 3

Zdielať

Spoločnosť HMD Global, výrobca telefónov Nokia, na jar tohto roka predstavila viacero modelov a má čím zaujať. Testovali sme dlhodobo najlacnejší z trojice – Nokiu 3. Smartfón používa operačný systém Android 7 Nougat spolu s technológiou Google Assistant.

Už prvý vizuálny dojem je veľmi dobrý. Matná čierna vyzerá elegantne, hoci plastové spracovanie môže pôsobiť lacno. Napriek tomu je však telefón pevný a ani po silnejšom pritlačení nevŕzga a ani sa neprehýba. Ak však na telefón tlačíte naozaj silno, počuť jemné vrzgnutie. Hoci bol smartfón predstavený v tomto roku, má starší microUSB konektor a nie nový a obojstranný USB-C. Aj vzhľadom na zameranie – najnižšia trieda a cena okolo 150 eur – naznačuje, že tento telefón je určený skôr pre menej náročných používateľov.

Páči sa nám, že zadná strana má matný povrch, ktorý je veľmi príjemný na dotyk aj na manipuláciu a zároveň pomáha lepšej ochranne zadnej strany voči odtlačkom prstov a nečistotám. Na prednej strane, na displeji sa však odtlačky objavujú veľmi rýchlo. Nad displejom je štandardne telefónny reproduktor a predný fotoaparát. Ovládacie tlačidlá sú kapacitné pod displejom (Späť – Domov – Multitasking) – nie sú však podsvietené! Za výhodu považujeme, že majú aspoň dostatočnú vibračnú odozvu.

Ľavá strana ponúka dva samostatné sloty – jeden pre SIM kartu, druhý pre microSD. Na hornej strane je 3,5 mm audio jack a mikrofón, spodná strana je priestorom pre microUSB konektor a mikrofón. Na pravej strane je už tradične, ako je pri Android smartfónoch zvykom, dvotlačidlo na reguláciu hlasitosti a vypínač. Na zadnej strane je fotoaparát s LED bleskom. Naše prvé dojmy z konštrukčného spracovania sú dobré, oceňujeme aj zaoblené hrany, ktoré netlačia do dlane.

O zobrazenie sa stará 5,0“ displej s  HD rozlíšením (1280×720 px), ktorý má 294 PPI (počet pixelov na palec). Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, dá sa však ovládať aj manuálne. Hoci maximálny jas je na veľmi dobrej úrovni, minimálny jas je vysoký. Toto možno pocítiť najmä večer, alebo počas nocí. Displej aj pri minime veľmi agresívne svieti do očí, riešením môže byť aplikácia tretej strany, ktorá jas zníži.

Na displeji sa nám páči, že má pomerne dobré farby, hoci pri nastavenej cene 150 eur by sme si vedeli predstaviť aj lepšie farby a kontrast displeja. Poteší pomer strán 16:9 a hoci ponúkne iba HD, pri sledovaní videí vo vysokom rozlíšení (HD) bude postačovať a teda bude vhodný aj pre občasných multimediálnych nadšencov. Pri používaní sme sa však stretli aj so zaváhaním (napríklad pri otváraní aplikácie, fotografie, či emailu), to však súvisí s hardvérovým výkonom smartfónu.

Použitý procesor, ktorý používa Nokia 3, spadá do najnižšej výkonnostnej triedy (low-end). Použitý je štvorjadrový procesor MediaTek 6737, taktovaný na 1,3 GHz. Doplnený je o grafiku Mali-T720 MP2 a operačnú pamäť 2GB. Vnútorná pamäť má 16GB (pre používateľa je k dispozícii cca 9GB). Operačný systém Android 7.0 Nougat poteší, najmä v tejto cenovej kategórii. Páči sa nám aj mierne upravené prostredie (launcher), ktoré je decentné a nemá veľa zbytočností. Smartfón podporuje najnovšie LTE, avšak na staršej platforme Cat4, kde umožňuje maximálne rýchlosti do 150/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti Telekom najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Wi-Fi je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz.

Prítomná je aj bezdrôtová technológia Bluetooth a len jedna navigačná technológia – GPS. Na zadnej strane je 8 MPx fotoaparát (f/2.0), pričom LED blesk pomáha pri horšom osvetlení. K dispozícii je možnosť nahrávať aj videá a to maximálne len do rozlíšenia HD (1280×720 px) pri 30 fps (počet snímok za sekundu). Kvalita fotografii je v rámci svojej triedy prijateľná, neponúka nič navyše. Výbavu dopĺňa predný 8 MPx fotoaparát s f/2.0, vhodný na selfie.

Smartfón disponuje kapacitou batérie 2630 mAh. V kombinácii s nízkym HD rozlíšením to znamená oveľa nižšiu záťaž na vykresľovanie jednotlivých pixelov v porovnaní s modelmi, ktoré ponúkajú Full HD displej. Pri bežnom používaní sme zaznamenali priemernú výdrž jeden a pol dňa, pri aktívnom používaní a vysokej záťaži možno telefón vybiť aj za jeden deň. To samozrejme záleží od dĺžky trvania zapnutého displeja, úrovne jasu a náročnosti. Prekvapivo chýba podpora pre rýchle nabíjanie.

Najlacnejší smartfón z trojice predstavených smartfónov od Nokie je určený najmä pre zákazníkov, ktorí nechcú kupovať drahé smartfóny s množstvom vymožeností. Sú tu kompromisy pri výkone, displeji, aj fotoaparáte, s ktorými treba počítať. Jedno však musíme uznať – použiť najnovší Android 7 Nougat na low-endovom smartfóne je skôr niečo výnimočné a nie je veľa výrobcov, ktorí ho ponúkajú.Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek MT6737
Procesor: štvorjadrový, 1,3 GHz
Grafika: Mali-T720 MP2
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Operačný systém: Android 7.0 Nougat
Displej: 5,0“, IPS, 1280×720 px.
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, LED blesk, autofókus, f/2.0, nahrávanie HD videí; predný – 8 MPx, f/2.0, nahrávanie HD videí
Rozmery: 143×71×9 mm
Hmotnosť: 140 gramov
Batéria: Li-Ion 2630 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM: 1× nanoSIM (single SIM)
Ostatné: GPS, akcelerometer

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ Kompaktné rozmery, spracovanie
+ Prítomný najnovší Android Nougat
+ Prijateľná kvalita v rámci možností
+ Výdrž batérie na jedno nabitie

Mínusy
– Slabý výkon, nízke rozlíšenie displeja
– Kapacitné tlačidlá bez podsvietenia
– Pomalé nabíjanie, chýba informačná LED

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Nokia 3 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Nokia 3 Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Nokia

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno