Domov Počítače Recenzia: Seagate Barracuda Pro a Firecuda

Recenzia: Seagate Barracuda Pro a Firecuda

Zdielať

Pevné disky sú stále v kurze, najmä pokiaľ má používateľ veľa dát, ktoré potrebuje ukladať. Testovali sme dva disky: Barracuda Pro 2TB a Firecuda 1TB. Poďme sa pozrieť, čo všetko nami testované disky ponúkajú.

Z dizajnového hľadiska nejde o nič nové. Strieborný náter dopĺňa štítok s informáciami o disku. Páči sa nám jeho balenie – v antistatickej fólii, ktorá je vložená do malého plastového krytu. Pri prenose sa tak používateľ nemusí obávať poškodenia. Oba disky majú formát 3,5“ s rozhraním SATA III, 7200 otáčok za minútu a 128/64MB vyrovnávaciu pamäť. Firecuda je navyše disk typu SSHD, teda hybridný disk – ponúka totiž 8GB SSD. Ako sa to prejaví na rýchlosti?

Na test diskov sme použili redakčnú zostavu, pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz, ktorý bol pretaktovaný na 3,85 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom nás zaujímalo, aké výsledky dosiahneme v reálnej prevádzke.

Disky sme pred testovaním naformátovali, pripojili do redakčného počítača a počas testu sme ich používali ako dátové. Firecuda s SSHD technológiou síce môže byť vhodný model aj ako systémový disk, treba však zobrať do úvahy, že 8GB nie je veľa. Firmvér disku sleduje, ktoré súbory sa najviac používajú a tie automaticky presunie do malého SSD. Zmení sa rýchlosť dátových diskov v prospech SSHD?

Počas testu sa pozitívne prejavili vyššie otáčky oboch diskov (7200 RPM) a vyrovnávacia cache pamäť. Väčší 2TB disk Barracuda Pro dosiahol rýchlosti 206 MB/s pri čítaní a 205 MB/s pri zápise. Menší SSHD Firecuda 1TB dosiahol veľmi podobné hodnoty – 202 MB/s pri čítaní a 197 MB/s pri zápise. Pri našom meraní oboch modelov, slúžiacich ako dátové disky, sa teda efekt hybridného SSHD neprejavil a preto vnímame súboj diskov za vyrovnaný. Poteší tiež päťročná záruka.

Testované disky nemajú negatíva. Azda jediným je vyššia hmotnosť 780 gramov v prípade Barracuda Pro, čo je viac než porovnateľné 3,5“ disky. Pri SSHD disku Firecuda by sme očakávali vyšší prínos hybridného riešenia – predsa len 8GB je v tomto prípade dosť malá kapacita na rýchlejší beh operačného systému. Ale v kritických situáciách môže pomôcť. Ak hľadáte čisto dátové disky pre rozšírenie kapacity do stolového počítača, môžeme disky rozhodne odporúčať.

Vďaka veľmi dobrému pomeru cena/výkon udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Seagate Barracuda Pro 2TB ocenenie Pomer cena/výkon

Parametre a špecifikácie – porovnanie diskov:

Parameter Seagate Barracuda Pro 2TB Seagate Firecuda 1TB
Rozmery 102×147×20 mm (Š×H×V) 102×147×20 mm
Hmotnosť 780 gramov 400 gramov
Formát disku 3,5“, interný
Kapacita disku 2TB HDD 1TB HDD + 8GB SSD
Rozhranie SATA III, 6 Gbps
Rýchlosť otáčok 7200 RPM, 128MB cache 7200 RPM, 64MB cache
Ďalšie výhody vysoké rýchlosti, nízka hlučnosť, pomer cena/kapacita

 

Seagate Barracuda Pro 2TB

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Vysoké rýchlosti čítania a zápisu
+ Nízka hlučnosť, spracovanie
+ 7200 otáčok/min, 128MB cache

Mínusy
– Vyššia hmotnosť disku (780g)

Výsledky benchmarkových testov:

Seagate Firecuda 1TB

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Vysoké rýchlosti čítania a zápisu
+ Nízka hlučnosť, spracovanie
+ 7200 otáčok/min, 64MB cache

Mínusy
– SSHD sa neprejavilo na rýchlosti

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Seagate

3 komentárov

  1. Dobrý deň,
    potrebujem nový HDD do notebooku nechcem SSD a neviem sa rozhodnúť medzi týmto Seagate BarraCuda Pro 1TB ktorý ma 128 MB cache a WD Black Mobile 1TB 32MB cache. Seagate ma veľmi dobré ohlasy na benchmarku. Notebook využívam denno denne na grafické práce starý mi už po 5 rokoch odchádza tak potrebujem nový. Viete mi poradíte ktorý zobrať ?

    Ďakujem