Domov Počítače Recenzia: Seagate Barracuda Pro a Firecuda

Recenzia: Seagate Barracuda Pro a Firecuda

Zdielať

Pevné disky sú stále v kurze, najmä pokiaľ má používateľ veľa dát, ktoré potrebuje ukladať. Testovali sme dva disky: Barracuda Pro 2TB a Firecuda 1TB. Poďme sa pozrieť, čo všetko nami testované disky ponúkajú.

Z dizajnového hľadiska nejde o nič nové. Strieborný náter dopĺňa štítok s informáciami o disku. Páči sa nám jeho balenie – v antistatickej fólii, ktorá je vložená do malého plastového krytu. Pri prenose sa tak používateľ nemusí obávať poškodenia. Oba disky majú formát 3,5“ s rozhraním SATA III, 7200 otáčok za minútu a 128/64MB vyrovnávaciu pamäť. Firecuda je navyše disk typu SSHD, teda hybridný disk – ponúka totiž 8GB SSD. Ako sa to prejaví na rýchlosti?

Na test diskov sme použili redakčnú zostavu, pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz, ktorý bol pretaktovaný na 3,85 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom nás zaujímalo, aké výsledky dosiahneme v reálnej prevádzke.

Disky sme pred testovaním naformátovali, pripojili do redakčného počítača a počas testu sme ich používali ako dátové. Firecuda s SSHD technológiou síce môže byť vhodný model aj ako systémový disk, treba však zobrať do úvahy, že 8GB nie je veľa. Firmvér disku sleduje, ktoré súbory sa najviac používajú a tie automaticky presunie do malého SSD. Zmení sa rýchlosť dátových diskov v prospech SSHD?

Počas testu sa pozitívne prejavili vyššie otáčky oboch diskov (7200 RPM) a vyrovnávacia cache pamäť. Väčší 2TB disk Barracuda Pro dosiahol rýchlosti 206 MB/s pri čítaní a 205 MB/s pri zápise. Menší SSHD Firecuda 1TB dosiahol veľmi podobné hodnoty – 202 MB/s pri čítaní a 197 MB/s pri zápise. Pri našom meraní oboch modelov, slúžiacich ako dátové disky, sa teda efekt hybridného SSHD neprejavil a preto vnímame súboj diskov za vyrovnaný. Poteší tiež päťročná záruka.

Testované disky nemajú negatíva. Azda jediným je vyššia hmotnosť 780 gramov v prípade Barracuda Pro, čo je viac než porovnateľné 3,5“ disky. Pri SSHD disku Firecuda by sme očakávali vyšší prínos hybridného riešenia – predsa len 8GB je v tomto prípade dosť malá kapacita na rýchlejší beh operačného systému. Ale v kritických situáciách môže pomôcť. Ak hľadáte čisto dátové disky pre rozšírenie kapacity do stolového počítača, môžeme disky rozhodne odporúčať.

Vďaka veľmi dobrému pomeru cena/výkon udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Seagate Barracuda Pro 2TB ocenenie Pomer cena/výkon

Parametre a špecifikácie – porovnanie diskov:

Parameter Seagate Barracuda Pro 2TB Seagate Firecuda 1TB
Rozmery 102×147×20 mm (Š×H×V) 102×147×20 mm
Hmotnosť 780 gramov 400 gramov
Formát disku 3,5“, interný
Kapacita disku 2TB HDD 1TB HDD + 8GB SSD
Rozhranie SATA III, 6 Gbps
Rýchlosť otáčok 7200 RPM, 128MB cache 7200 RPM, 64MB cache
Ďalšie výhody vysoké rýchlosti, nízka hlučnosť, pomer cena/kapacita

 

Seagate Barracuda Pro 2TB

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Vysoké rýchlosti čítania a zápisu
+ Nízka hlučnosť, spracovanie
+ 7200 otáčok/min, 128MB cache

Mínusy
– Vyššia hmotnosť disku (780g)

Výsledky benchmarkových testov:

Seagate Firecuda 1TB

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Vysoké rýchlosti čítania a zápisu
+ Nízka hlučnosť, spracovanie
+ 7200 otáčok/min, 64MB cache

Mínusy
– SSHD sa neprejavilo na rýchlosti

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Seagate

3 komentárov

 1. Dobrý deň,
  potrebujem nový HDD do notebooku nechcem SSD a neviem sa rozhodnúť medzi týmto Seagate BarraCuda Pro 1TB ktorý ma 128 MB cache a WD Black Mobile 1TB 32MB cache. Seagate ma veľmi dobré ohlasy na benchmarku. Notebook využívam denno denne na grafické práce starý mi už po 5 rokoch odchádza tak potrebujem nový. Viete mi poradíte ktorý zobrať ?

  Ďakujem

  • Dobrý deň,
   vybral by som WD Black Mobile 1TB keďže ten je vhodnejší na prácu a veľmi časté zápisy. Podľa dostupných inforacií má disk Seagate BarraCuda Pro 1TB spôsob zápisu „shingled magnetic recording“ čo znamená, že nie je vhodný na bežnú prácu, častý zápis malých dát, ale skôr na zálohy. Disky „Black“ sú vhodné na záťaž, šiel by som teda k disku WD.
   Martin

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno