Domov Počítače Recenzia: SanDisk Ultra 3D 1TB

Recenzia: SanDisk Ultra 3D 1TB

Zdielať

Spoločnosť SanDisk, zaoberajúca sa výrobou diskov, uviedla na trh novú sériu SSD – Ultra 3D. Ide o rýchle SSD vo veľmi dobrej kvalite. Táto modelová rada má TLC NAND flash pamäte, štandardnú hrúbku 7 mm (9,5 mm s redukciou) a rýchle rozhranie SATA III 6Gbps pre použitie v notebookoch, ale aj stolových počítačoch.

SSD je zabalený v malej krabičke spolu s redukčným plastovým rámikom. Ide o 2,5“ disk s hrúbkou 7 mm, ktorý sa zmestí do ultrabookov, avšak svoje využitie nájde aj v notebookoch a stolových počítačoch. Azda hlavnou výhodou disku sú vysoké rýchlosti čítania a zápisu s hodnotami 560 MB/s, resp. 530 MB/s, čím využíva SATA III 6 Gbps rozhranie na hranici možností.

SanDisk patriaci pod Western Digital používa v disku TLC pamäť, čo má svoje výhody aj nevýhody. Prvý rozdiel je v tom, že jednu bunku tvoria tri bity na rozdiel od staršieho štandardu MLC, kde má každá bunka iba dva bity. Vďaka väčšiemu počtu bitov sa zvyšuje hustota, čo v praxi znamená, že na rovnaké množstvo kremíka možno uložiť viac dát. To pomáha znižovať cenu, ale taktiež brzdí výkon, keďže elektrický signál musí prejsť väčšou vzdialenosťou v každej z týchto buniek.

SSD je dostupný v kapacitách 250GB, 500GB, 2TB a nami testovanej kapacite 1TB. Vyrobený je na 19 nanometrovom výrobnom procese s radičom Marvell 88SS9190. Oceňujeme funkciu nCache 2.0, ktorá funguje v takzvanom SLC-style caching móde. Plní funkcie vyrovnávacej pamäte disku, ktorá znižuje odozvy pre často používané súbory.

Výrobca má tiež k diskom softvér SanDisk SSD Dashboard na monitorovanie stavu diskov, aktualizáciu firmvéru a podobne. Hoci nie je softvér priamo dodávaný, možno ho stiahnuť zo stránok výrobcu. SanDisk SSD Dashboard považujeme za veľmi dobrý a užitočný nástroj, má jednoduché a intuitívne rozloženie prvkov a ponúka všetko, čo by sme od obslužného softu očakávali. V možnostiam nám chýba azda jediná možnosť – klonovanie disku (zo starého na nový), teda napríklad pri prechode zo starého disku HDD na nový SSD.

Prostredie softvéru SanDisk SSD Dashboard, ktorý je určený pre všetky SSD od SanDisk

Na test interného SSD sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom nás zaujímalo, či v reálnej prevádzke dosiahneme výsledky deklarované výrobcom.

Prostredie softvéru SanDisk SSD Dashboard, ktorý je určený pre všetky SSD od SanDisk

Výrobcom udávané rýchlosti čítania sú 560 MB/s a zápis 530 MB/s, čo je vzhľadom na SSD pripojený cez 6Gbps SATA III maximálna praktická rýchlosť rozhrania. Disky, ktoré majú oveľa vyššie rýchlosti, používajú už technológiu NVMe a zapojenie v PCIe alebo M.2 slote. SSD sme testovali v benchmark aplikáciách, pričom už po prvom teste na CrystalDiskMark vidíme, že maximálne hodnoty dané výrobcom sme prekonali. Hoci len mierne. Rýchlosť čítania 562 MB/s a zápis na úrovni 533 MB/s sú výborné hodnoty. Ostatné aplikácie namerali nižšie hodnoty, avšak pri diskoch považujeme za smerodajný práve CrystalDiskMark.

Prostredie softvéru SanDisk SSD Dashboard, ktorý je určený pre všetky SSD od SanDisk

Teploty sú pri SSD pomerne dôležitým faktorom, pretože nízke či príliš vysoké teploty pamätiam neprospievajú. Model sme testovali pri izbovej teplote 20 °C, pričom pri nulovom zaťažení sme zaznamenali teplotu 29 °C, operačný systém Windows 10 pri idle vykazuje teploty okolo 36 °C. To ukazuje, že disk sa v nečinnosti zahrieva na prijateľnej úrovni. Situácia sa však zmenila po 10 minútach zaťaženia testami, kde ukazoval teplotu 40 °C.

V modeli Ultra 3D získa používateľ disk v štíhlom prevedení s hrúbkou 7 mm, pričom v prípade potreby pre starší notebook, pre ktorý by bol vhodnejší „hrubší“ disk, možno použiť redukčný plastový rámik. Ten pridá 2,5 mm, takže disk má potom štandardnú hrúbku 9,5 mm. SSD poteší najmä používateľov, ktorí vyžadujú vysoké rýchlosti pri práci s dátami. Cena okolo 350 eur za testovaný 1TB model disku je dosť veľa. Napriek tomu SSD odporúčame, pričom je priam vhodný pre notebooky, kde nahradí malý SSD a veľký HDD. Vhodný je taktiež aj do stolových počítačov, kde si rozhodne nájde svoje miesto.



Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 100×70×7 mm
Hmotnosť: 47 gramov
Formát disku: 2,5“, interný
Kapacita disku: 1TB (alt. 250GB/500GB/2TB)
Rozhranie: SATAIII (6 Gbps)
Radič: Marvell 88SS9190
Funkcie: TRIM, pokročilé LDPC ECC, RAID Engine a Data Shaping, Intelligent SLC Caching, vysoké TBW, DEVSLP (Device Sleep)
Spotreba: typicky 0,65W, stand by 0,12W

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Obrovská kapacita na veľa dát
+ Veľmi rýchly zápis a čítanie
+ Kompaktné rozmery SSD
+ Dodávaný redukčný pásik
+ Priaznivá spotreba disku
+ Prehľadný softvér na disky
+ AES 128-bit šifrovanie zadarmo

Mínusy
– Vysoko nastavená cena za SSD
– Softvér neumožňuje klonovanie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Sandisk Ultra 3D 1000GB, SSD, SATAIII, SDSSDH3-1T00-G25 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: SanDisk