Domov Novinky Recenzia: Doogee Mix

Recenzia: Doogee Mix

Zdielať

Na trhu sa postupom času objavuje stále viac bezrámikových smartfónov. Jedným z nich je aj nami testovaný Mix od čínskej spoločnosti Doogee. Zaujímavosťou je tiež predný fotoaparát, ktorý je umiestnený v pravom dolnom rohu.

Konštrukčné spracovanie smartfónu je výborné, čo je dané vďaka použitiu kvalitných materiálov – kov a ochranné sklo. Je jasné, že ide o prémiové zariadenie. Výrobcovi sa podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá, umiestnené na pravej strane. Milo nás prekvapili malé rozmery zariadenia, ktoré na prvý pohľad evokujú skôr 4,5“ až 4,7“ smartfón – napriek tomu, že Doogee Mix ponúka 5,5“ uhlopriečku. Pod displejom má svoje miesto čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje zároveň ako domovské tlačidlo.

Nastavenie tlačidiel je možné urobiť priamo v operačnom systéme. Používateľ si môže vybrať buď klasicky tlačidlá na spodnej časti displeja, alebo používať fyzické tlačidlá (čítačku ako domovské a gestá doľava a doprava ako nastavenia naľavo, späť napravo). Pri výbere virtuálnych tlačidiel na displeji možno vybrať ich poradie: Späť – Domov – Multitasking, resp. výmenu tlačidiel Späť/Multitasking. K dispozícii je aj možnosť aktivovať tlačidlo na skrytie ovládacích prvkov.

Na zadnej strane je duálny fotoaparát a LED blesk, ktorý dopĺňa logo výrobcu. Na spodnej strane v strede je umiestnený starší microUSB port a mriežka reproduktora. Na hornej strane je k dispozícii 3,5 mm jack konektor, ktorý veľa spoločností postupne vynecháva vo svojich zariadeniach. Rozhodne vítame, že ho výrobca ponechal. Ľavá strana ponúka iba spoločný šuplík na dve SIM karty alebo kombináciu jedna SIM plus jedna microSD karta.

Telefón má 5,5“ displej s HD rozlíšením (1280×720 pixelov), ktorý má 229 PPI (počet pixelov na palec). Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, dá sa však ovládať aj manuálne. Maximálny jas je dobrý, čítanie na priamom slnku však robí telefónu problém. Páči sa nám, že má displej verné a ostré farby, pomer 16:9 poteší všetkých, najmä multimediálnych nadšencov. Zhotovené videá alebo fotografie tu vyzerajú skvelo.

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor MediaTek Helio P20 (pričom štyri jadrá sú taktované na 2,4 GHz a ďalšie štyri na 1,7 GHz). Výkonovo sa môže porovnávať skôr so strednou triedou a na najvýkonnejšie procesory Qualcomm Snapdragon nemá. O grafickú časť sa stará Mali-T880, ktorú dopĺňa operačná pamäť 6GB. Vnútorná pamäť má kapacitu 64GB, ktorú možno doplniť pamäťovými kartami microSD až do kapacity 256GB. Nemilo prekvapení sme boli množstvom nepreložených častí v menu telefónu.

Operačný systém tvorí Android 7.0 Nougat v čistej podobe, doplnený len o niekoľko aplikácii od výrobcu. Počas testovania sme nezaregistrovali zaváhania ani oneskorené reakcie, telefón je rýchly a pracuje sa s ním veľmi dobre. Hry, či už jednoduchšie ako Rontivity či Vector, stredne náročné ako Asphalt 8 alebo náročnejšie tituly – Dead Trigger 2, bežali plynulo, pričom pri väčšine sme hrali iba na najvyšších grafických nastaveniach. Maximálna hlasitosť reproduktora je však slabá, zamrzí aj pomerne nespoľahlivá čítačka odtlačkov prstov.

Smartfón podporuje najnovšie LTE siete do rýchlostí 300/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť v LTE sieti najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n v oboch pásmach (najnovší štandard 802.11ac však chýba). Smartfón má nevymeniteľnú batériu a ponúka kapacitu 3380 mAh. Konštatujeme, že výrobca nastavil kapacitu dobre, keďže pre HD displej je viac než dostatočná. Počas bežného používania sme dosahovali dvojdňovú výdrž, poteší tiež aj podpora funkcie rýchleho nabíjania.

Testovaný model má k dispozícii dva sloty, výrobca teda necháva na používateľovi, či použije dve SIM karty, alebo jednu SIM kartu a jednu pamäťovú kartu. Použitie dvoch SIM kariet súčasne príde vhod najmä pre používateľov, ktorí chcú využívať mobilný internet od iného operátora ako hovory/správy. Ďalším možným využitím je súkromné a služobné číslo v jednom smartfóne alebo použitie domácej a zahraničnej (lokálnej) SIM karty počas pobytu v zahraničí.

Zabudovaný dvojitý fotoaparát ponúka dve rozlíšenia – jeden má 16MPx, druhý 8MPx. Ide o podobný princíp ako pri LG – zatiaľ čo jeden slúži ako štandardný, druhý ako teleobjektív. K dispozícii sú tiež aj ďalšie funkcie, napríklad rozmazané pozadie. Hoci sa môže zdať, že ide o špičkový fotoaparát, jeho výsledky sú priemerné a funkcie dosť slabé. V exteriéri možno zhotoviť veľmi dobré fotografie s veľmi dobrým kontrastom aj farbami, avšak s postupným klesaním osvetlenia rastie aj šum a zhoršená kvalita fotografii. V slabom osvetlení sú snímky tmavé a častokrát aj rozmazané. Pokiaľ ide o kvalitu videí, sú na tom podobne ako fotografie.

Doogee Mix je zaujímavý koncept bezrámikokového smartfónu, ktorý však ponúka len HD rozlíšenie na displeji. Dopĺňa ho pekný a moderný dizajn a veľká kapacita batérie. Hoci ponúka osemjadrový procesor, výkonovo sa zaraďuje do strednej triedy. Fotoaparát je skôr priemerný, poteší však 6GB RAM a prijateľná cena na úrovni 240 eur. Zamrzí absencia najnovšieho štandardu Wi-Fi ac, tiež by sme uvítali plnohodnotný dual SIM – teda dva sloty na SIM karty a slot na microSD kartu. Napriek tomu smartfón odporúčame.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek Helio P20
Procesor: osemjadrový (4× 2,4 GHz + 4× 1,7 GHz)
Grafika: Mali-T880
Pamäť: 6 GB RAM + 64 GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 7.0 Nougat
Displej: 5,5″, Super AMOLED, 1280×720 px; Gorilla Glass 5, 229 ppi
Fotoaparát: zadný – 16+8 MPx duálny, LED blesk, PDAF, AF, 4K video (30 fps), clona f/2.0; predný – 5 MPx
Rozmery: 144×76×8 mm
Hmotnosť: 197 gramov
Batéria: Li-Ion, 3380 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), USB OTG, WiFi Direct, DLNA
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, čítačka odtlačkov prstov, informačná dióda

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Konštrukčné spracovanie
+ Bezrámčekový displej
+ Prijateľná cena, 6GB RAM
+ Výdrž batérie, rýchlonabíjanie

Mínusy
– Podpriemerný fotoaparát
– Nespoľahlivý skener odtlačkov
– Len HD displej, nepreložené texty

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Doogee