Otestovali sme externý disk SATA SSD, ktorý stojí asi 100 eur v nami testovanej 1TB verzii.
Rýchlo klesajúce náklady na komponenty znamenajú, že SSD neboli nikdy také lacné a sú teraz oveľa dostupnejšie ako kedysi. Aj nami testovaný model je nielen cenovo dostupný, ale aj odolný a vďaka svojim rozmerom padne veľmi ľahko do vrecka. K dispozícii sú na trhu tri verzie – 480GB, 1TB a 2TB. Testovaný externý disk s označením SDSSDE30-1T00-G25 má trojročnú záruku u výrobcu.
Potešia malé rozmery 97×47×10 mm (H׊×V), ako aj vcelku zaujímavé oranžové pútko. Konštrukcia je pevná, i keď z plastu. Zatiaľ čo okraje sú hladké, horný a spodný povrch je textúrovaný, čo uľahčuje manipuláciu s diskom. Disk má stupeň krytia IP55 pre odolnosť voči vode a prachu. Treba dbať len na to, aby sa na ňom nenachádzalo nič, čo by sa mohlo potenciálne zaseknúť v konektore USB-C a natrvalo zabrániť v pripojení k akémukoľvek inému zariadeniu.
Pred použitím sa treba tiež uistiť, že je konektor dôkladne vysušený a vyčistený po akomkoľvek ponorení do kvapaliny. Disk je tiež odolný voči nárazom, keďže bez väčšieho poškodenia vydrží pád z výšky dvoch metrov na betónovú podlahu, čo sme však v praxi netestovali. Na pripojenie disk používa USB-C konektor, avšak dodávaný je iba kábel USB-C na USB 3.0, čo nás trochu prekvapilo.
Externý disk je z výroby naformátovaný na exFAT, čo znamená, že môže fungovať v systémoch Windows a MacOS hneď po vybalení. Naformátovanie na NTFS obmedzí kompatibilitu so systémom Windows. Priamo na disku je inštalácia softvéru SanDisk SecureAccess, ktorý používateľom umožní vytvoriť priečinok chránený heslom (alebo súkromný trezor) na ukladanie citlivých súborov pomocou 128-bitového šifrovania AES.
Je to fajn riešenie, ale odporúčame skôr siahnuť po univerzálnom riešení v podobne Windows BitLocker, bez nutnosti dodatočnej inštalácii softvéru (v prípade, ak má používateľ Windows vo verzii Pro a vyššej, ktorá umožňuje použitie šifrovania). Na test externého SSD, pripojeného cez dodávaný USB kábel do USB-C portu, sme použili redakčný notebook.
Hoci výrobca deklaruje rýchlosť 550 MB/s, my sme dosiahli 550 MB/s pri čítaní a 456 MB/s pri zápise. Rýchlosť čítania zodpovedá deklarovaným rýchlostiam, ale rýchlosť zápisu na disk trochu zaostáva.
Testovaný model nás veľmi milo prekvapil, vzhľadom na nízke rozmery a hmotnosť ponúka veľmi dobré rýchlosti čítania, hoci rýchlosť zápisu mohla byť lepšia. Tie sú porovnateľné so štandardnými SSD SATA diskami, ktoré sa používajú v počítačoch a notebookoch.
Pre náročných používateľov, vyžadujúcich vysoké rýchlosti na externých diskoch, môže byť riešením práve tento testovaný externý disk, v prípade nutnosti vyšších rýchlostí môže byť zaujímavou voľbou WD My Passport SSD 500GB (externý NVMe SSD), ktorý stojí približne rovnako (zhruba 100 eur).