Domov Periférie Recenzia: WD My Passport SSD 500GB

Recenzia: WD My Passport SSD 500GB

Zdielať

Otestovali sme externý disk, ktorý sa od väčšiny doterajších externých SSD líši najmä oveľa vyššími prenosovými rýchlosťami, čo je dané zmenou SATA SSD na NVMe.

Keď ide o ukladanie dát, rýchlosť je na prvom mieste. Počas testu sme overovali, aké rýchlosti dosahuje disk v praxi. Okrem rýchlosti sú podstatné aj rozmery a konštrukčné spracovanie. Tu oceňujeme veľmi nízku hmotnosť (len 48 gramov), ako aj rozmery 100×55×9 mm (H׊×V). Vďaka malým rozmerom sa disk ľahko prenáša v taške či batohu. Kvalita spracovania z kovu je výborná a nemáme k tomu žiadne pripomienky. Disk je v predaji v troch kapacitách – v nami testovanej 500GB a potom v 1TB a 2TB verzii. K dispozícii sú štyri farebné prevedenia – modrá, sivá, zlatá a červená. Výrobca ponúka na disk záruku päť rokov a 300 TBW pri 500GB modeli čo považujeme za viac než dostatočné.

Disk má zaoblené strany a v polovici prednej a zadnej strany jemné vrúbkovanie. Na zadnej strane možno nájsť základné informácie o disku. Pre používateľa je k dispozícii aj pribalený 10 cm prepojovací kábel (USB-C – USB-C) spolu s adaptérom na klasický USB 3.0 port. Za výhodu považujeme možnosť pripojiť externý disk k mobilným zariadeniam a to najmä vďaka USB-C káblu. Používateľ tak môže zálohovať fotky, videá, alebo iné dáta priamo z mobilných zariadení a to bez nutnosti ďalšieho napájania. V praxi nám to však nefungovalo s každým zariadením, najmä smartfóny Realme disk vôbec nevideli, akoby nebol ani pripojený. A hoci nie je softvér priamo dodávaný, možno ho stiahnuť z webstránky. Považujeme ho za veľmi dobrý a užitočný nástroj, má jednoduché a intuitívne rozloženie prvkov.

Na test externého SSD, pripojeného cez dodávaný USB kábel do USB-C portu, sme použili redakčný notebook Acer. Výrobca deklaruje rýchlosť čítania 1050 MB/s a zápisu 1000 MB/s, my sme sa v reálnych podmienkach k týmto hodnotám dosť priblížili. Dosiahli sme 1059 MB/s pri čítaní a 939 MB/s pri zápise, čo je veľmi blízko deklarovaným rýchlostiam. Rozhodne oceňujeme, že výrobca má na trhu malý, kompaktný a štýlový rýchly disk pre náročných. Navyše v modrej farbe vyzerá veľmi zaujímavo a elegantne. Celkovo je disk druhý najrýchlejší, aký sme kedy testovali (o niečo vyššie hodnoty zápisu dosiahol disk SanDisk Extreme Pro Portable SSD 500GB). Aj tu sme okrem rýchlostí ocenili výhody USB-C a zároveň si zachováva kompatibilitu s klasickým USB 3.0 portom.

Oproti predtým testovanému SanDisku (čo je dcérska spoločnosť WD) má síce tento disk o niečo nižšie rýchlosti zápisu, naopak má výhodu v celokovovom konštrukčnom spracovaní. Jeho cena sa pohybuje na úrovni 100 eur, čo je síce viac ako interné SSD, ale treba si uvedomiť, že ide o maličký a kompaktný disk s technológiou NVMe, ktorá ponúka oveľa vyššie prenosové rýchlosti. Svoje uplatnenie si nájde pri prenose dát ako napríklad záloha fotografií a videí z rôznych zariadení, zálohe dát notebookov či PC. Potešia vysoké prenosové rýchlosti a nízka latencia, ktoré umožnia pohodlné prenášanie dát. Odporúčame však použiť aj šifrovanie, aby v prípade straty disku neprišlo k odcudzeniu dát.

Zapožičal: Western Digital

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno