Domov Periférie Recenzia: SanDisk Extreme 900 480GB

Recenzia: SanDisk Extreme 900 480GB

Zdielať

Spoločnosť SanDisk, zaoberajúca sa výrobou diskov, uviedla novú sériu SSD – Ultra II, ktorá tvorí základ externého SSD. Ide o rýchle SSD vo veľmi dobrej kvalite. Predstavte si, že v jednom externom disku spojil výrobca dva tieto interné disky do RAIDu a vytvoril super rýchly externý SSD.

Na trhu je technológia SSD úložísk dosť dlho, avšak až v poslednej dobe sa dostáva do popredia aj medzi bežnými používateľmi, čo je dané predovšetkým znížením cien týchto diskov. Veľa používateľov však vyžaduje vysoké prenosové rýchlosti (a to najmä ak prenášajú veľké množstvo malých súborov) aj pri externých zariadeniach. Chcete veľký externý disk na dáta a zálohy – alebo je dôležitejšia rýchlosť napríklad pri fotkách z dovolenky, ktoré chcete rýchlo ukázať známym a priateľom?

Externý disk je decentne ladený do čierno-striebornej farby. Je spracovaný z plastu, jeho činnosť indikuje malá a nenápadná LED dióda (ktorá neruší, je však na šasi prítomná). SSD ponúka USB-C konektor, v balení je klasický prepojovací USB-C – USB-C kábel a tiež USB-C na USB 3.1, ktorý je aj spätne kompatibilný so starým štandardom USB 2.0.

Ultra II ako interný disk sme pritom už v redakcii testovali. Táto modelová rada má TLC NAND flash pamäte, štandardnú hrúbku 7 mm (9,5 mm s redukciou) a rýchle rozhranie SATA III 6Gbps pre použitie v notebookoch, ale aj stolových počítačoch. Externý disk, ako sme spomenuli v úvode používa ako svoj základ dva spojené disky v RAIDe, čím znásobuje ich rýchlosť.

Ako sme si otestovali v praxi na našej redakčnej zostave, v prípade spojenia oboch interných diskov Ultra II sme dosiahli 1042 MB/s v RAIDe (vs. 557 MB/s pri jednom disku, 1,8-násobok) pri čítaní a 1010 MB/s pri zápise v RAIDe (vs. 527 MB/s pri jednom disku, 1,9-násobok). Výrobca pri tomto externom disku udáva hodnoty čítania a zápisu na úrovni 850 MB/s (pri oboch hodnotách). Aké výsledky sa nám však podarili namerať v praxi?

SanDisk patriaci pod Western Digital používa v disku TLC pamäť, čo má svoje výhody aj nevýhody. Prvý rozdiel je v tom, že jednu bunku tvoria tri bity na rozdiel od staršieho štandardu MLC, kde má každá bunka iba dva bity. Vďaka väčšiemu počtu bitov sa zvyšuje hustota, čo v praxi znamená, že na rovnaké množstvo kremíka možno uložiť viac dát. To pomáha znižovať cenu, ale taktiež brzdí výkon, keďže elektrický signál musí prejsť väčšou vzdialenosťou v každej z týchto buniek. TLC má voči MLC tiež nižšiu životnosť.

SSD je dostupný v troch kapacitách: 480GB, 960GB a 1,92TB, vyrobený je na 19 nm výrobnom procese s radičom Marvell 88SS9190. Oceňujeme funkciu nCache, ktorá využíva 10GB z celej 240GB kapacity v takzvanom SLC-style caching móde. Plní funkcie vyrovnávacej pamäte disku, ktorá znižuje odozvy pre často používané súbory. Výrobca má tiež k diskom softvér SanDisk SSD Dashboard na monitorovanie stavu diskov, aktualizáciu firmvéru a podobne.

Hoci nie je softvér priamo dodávaný, možno ho stiahnuť zo stránok výrobcu. SanDisk SSD Dashboard považujeme za veľmi dobrý a užitočný nástroj, má jednoduché a intuitívne rozloženie prvkov a ponúka všetko, čo by sme od obslužného softu očakávali. V možnostiam nám chýba azda jediné – klonovanie disku (zo starého na nový), teda napríklad pri prechode zo starého disku HDD na nový SSD. Nástroj je síce primárne určený pre interné disky, veľmi dobre si však rozumie aj s externými diskami.

Na test externého SSD sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom nás zaujímalo, či v reálnej prevádzke dosiahneme výsledky deklarované výrobcom.

Externý SSD sme tiež testovali aplikáciami na zmeranie rýchlostí. V CrystalDiskMark, ktorý považujeme za smerodajný, sme dosiahli rýchlosti čítania na úrovni 715 MB/s a rýchlosť zápisu 701 MB/s (cez USB 3.1 port na redakčnom PC), pričom pri meraní na USB-C porte na základnej doske sme dosiahli podobné výsledky. Ak sme disk pripojili do staršieho USB 3.0 portu, dosiahli sme najvyššie rýchlosti 402 MB/s pri čítaní a 376 MB/s pri zápise.

Žiaľ, ani po mnohých opakovaných pokusoch sa nám na našej zostave deklarované hodnoty od výrobcu (850 MB/s) nepodarilo dosiahnuť. Môže to byť dané radičom dosky, ktorý v našom prípade nemusí byť najlepší (hoci ovládače používame pri testoch vždy najnovšie) a je možné, že pri inej doske, alebo platforme dosiahne používateľ lepšie výsledky ako my (prípadne aj o niečo horšie).

Pre náročných používateľov, vyžadujúcich extrémne vysoké rýchlosti na externých diskoch, môže byť riešením práve testovaný disk. Rovnako ako bežné externé disky sa pripája jednoducho pomocou USB-C, alebo USB 3.1/USB 3.0 portu. Za nevýhodu však považujeme vyššiu cenu za gigabajt. Aj to je dôvod, prečo má externý SSD nižšiu kapacitu ako externý pevný disk (HDD). Výrobca však myslí aj na zákazníkov, ktorí potrebujú väčší objem dát a preto ponúka aj 960GB a 1,92TB verzie diskov. Testovaný disk nás veľmi milo prekvapil. Nielen dizajnom a spracovaním, ale najmä rýchlosťami.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 133×82×18 mm
Hmotnosť: 210 gramov
Formát disku: 2,5“, externý
Kapacita disku: 480GB (alt. 960GB/1,92TB)
Rozhranie: USB-C, USB 3.1/USB 3.0
Radič: Marvell 88SS9190
Funkcie: TRIM, pokročilé LDPC ECC, RAID Engine a Data Shaping, Intelligent SLC Caching, vysoké TBW, DEVSLP (Device Sleep)
Spotreba: typicky 0,65W, stand by 0,12W

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Extrémne rýchly zápis a čítanie
+ Odolná a pevná konštrukcia
+ Prehľadný softvér na disky
+ Prijateľné rozmery a hmotnosť
+ AES 128-bit šifrovanie zadarmo

Mínusy
– Prémiová cena za externý disk
– Nedosiahli sme deklarované MB/s

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu SanDisk Extreme 900 480GB, SSD, SDSSDEX2-480G-G25 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Pripojenie cez USB 3.1:

Pripojenie cez USB 3.0:

Zapožičal: SanDisk