Domov Periférie Recenzia: SanDisk Extreme 510 480GB

Recenzia: SanDisk Extreme 510 480GB

Zdielať

Na trhu je veľa externých diskov, v poslednej dobe sa však čoraz častejšie objavujú externé SSD, ktoré ponúkajú nielen kompaktné rozmery, ale aj odolnosť a vysoké prenosové rýchlosti.

SanDisk je výrobca diskov, ktorý patrí pod spoločnosť Western Digital. Vo svojom portfóliu má niekoľko zaujímavých produktov, pričom jeden z nich je aj nami testovaný Extreme 510 s kapacitou 480GB. Hoci má disk veľmi kompaktné rozmery, základ tohto externého úložiska tvoria dva spojené SSD – Ultra II. Ide o rýchle SSD vo veľmi dobrej kvalite.

Externý disk je decentne ladený do čierno-striebornej farby. Je spracovaný z plastu, jeho činnosť však neindikuje žiadna LED dióda (keďže nie je na šasi osadená). Konštrukčné spracovanie disku je na výbornej úrovni, nemáme k nemu pripomienky. Na prvý pohľad zaujme gumové dierované lemovanie, ktoré chráni štvorcový disk voči prípadným nárazom. Jeden zo štyroch rohov zaberá kovové hliníkové pútko, ktoré umožňuje používateľom pripevniť si disk na opasok.

Náprotivný roh pod pogumovanou krytkou skrýva microUSB 3.0 konektor. Predná strana má príjemné perforované spracovanie z čiernej farby, na ktorom sa v strede vyníma logo SanDisk. Na zadnej strane možno nájsť základné informácie o disku. Pre používateľa je k dispozícii aj pribalený 15 cm prepojovací kábel (microUSB-USB). Je síce krátky, ale pri prenášaní dát medzi notebookom a diskom postačí, pri prenose medzi PC a diskom odporúčame použiť predlžovací USB kábel.

Za výhodu rozhodne považujeme aj možnosť pripojiť externý disk k smartfónom, či tabletom. Externý disk môže používateľ pripojiť pomocou OTG redukcie. Tu by sme ocenili prítomnosť obojstranného USB-C konektora a to najmä vďaka univerzálnosti. Aj napriek tomu však používateľ môže zálohovať fotky, videá, alebo iné dáta priamo z mobilných zariadení a to bez nutnosti ďalšieho napájania.

Hoci nie je softvér priamo dodávaný, možno ho stiahnuť zo stránok výrobcu. SanDisk SSD Dashboard považujeme za veľmi dobrý a užitočný nástroj, má jednoduché a intuitívne rozloženie prvkov a ponúka všetko, čo by sme od obslužného softu očakávali. V možnostiam nám chýba azda jediné – klonovanie disku (zo starého na nový), čo je však pri externom disku bezpredmetné. Hoci pôvodne bola aplikácia zrejme určená iba pre interné disky, výborne si rozumie aj s externými diskami. Poteší tiež možnosť šifrovania disku s 128-bit AES.

Na test externého SSD sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom nás zaujímalo, či v reálnej prevádzke dosiahneme výsledky deklarované výrobcom.

Externý SSD sme testovali aplikáciami na zmeranie rýchlostí. V CrystalDiskMark, ktorý považujeme za smerodajný, sme dosiahli rýchlosti čítania na úrovni 411 MB/s a rýchlosť zápisu 409 MB/s (cez USB 3.0 port na redakčnom PC). Pri druhom teste v Anvil Benchmarku dosiahol SSD hodnoty na úrovni 407 MB/s pri čítaní a 397 MB/s pri zápise. Teoretická maximálna hodnota prenosu cez USB 3.0 je pritom 480 MB/s.

SanDisk Extreme 510 je malý, ľahký a kompaktný externý SSD s veľkou kapacitou (480GB), ktorý si môžu používatelia so sebou vziať kamkoľvek. Svoje uplatnenie si nájde pri zálohe fotografií a videí z mobilných zariadení, zálohe dát notebookov, či PC. Potešia vysoké prenosové rýchlosti, zvýšená odolnosť a nízka latencia, ktoré umožnia pohodlné prenášanie počas ciest. Za nevýhodu považujeme iba pogumovaný čierny plast, ktorý sa po čase poškriabe a tiež cenu, ktorá nie je najnižšia.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 76×76×11 mm
Hmotnosť: 77 gramov
Formát disku: externý
Kapacita disku: 480GB
Rozhranie: microUSB 3.0
Radič: Marvell 88SS9189
Spotreba: N/A

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Malé a kompaktné rozmery
+ Odolná a pevná konštrukcia
+ Veľmi rýchly zápis a čítanie
+ Prehľadný softvér na disky
+ AES 128-bit šifrovanie zadarmo

Mínusy
– Vyššia cena za externý disk
– Čierny plast sa poškriabe

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu SanDisk Extreme 510 480GB, SDSSDEXTW-480G-G25 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: SanDisk