Domov Periférie Recenzia: Samsung T7 SSD 500GB

Recenzia: Samsung T7 SSD 500GB

Zdielať

Otestovali sme rýchlosť externého disku od Samsungu na Apple zariadeniach.

Disk je malý, veľkosti kreditnej karty, s nízkou hmotnosťou. Za prijateľnú cenu ponúka vysokú rýchlosť, kapacitu od 500GB do 2TB a je dostupný vo viacerých farbách. My sme otestovali 500GB variant v sivej. Balenie je tradičné, je v ňom disk, dva káble (USB-C/USB-C a  USB-A/USB-C) a manuály. Často sa špekuluje, aké rýchlosti disk dosahuje a to najmä v súvislosti s používateľmi Apple zariadení. SSD sme testovali na 16″ MacBooku Pro s čipom M1 Max a zároveň na iPade Pro s čipom M1. Na oboch zariadeniach boli aktuálne operačné systémy (macOS Ventura 13.3.1 a iPadOS 16.4.1), použitý bol dodávaný USB-C/USB-C kábel pripojený priamo do Thunderbolt portu. Na meranie rýchlosti na Macu sme použili Blackmagic Disk Speed Test a na iPade pomerne málo známy Disk Test by Magic Benchmark. Disk sme otestovali vo všetkých bežných súborových systémoch, s ktorými sa v dnešnej dobe možno stretnúť.

Ako prvý sme otestovali nešifrovaný APFS súborový systém. Na Macu sme dosiahli rýchlosť zápisu 818 MB/s a čítania 720 MB/s, čo je blízko k výrobcom deklarovaných 1000 MB/s zápis a 1050 MB/s čítanie. Apple vo svojich notebookoch používa vlastný Thunderbolt radič, ktorý je o niečo pomalší ako Intel v Macoch (na staršom MBP z 2019 by rýchlosti mohli vyššie). Na iPade sme dosiahli rýchlosť zápisu 653 MB/s a čítania 455 MB/s. Príčinou je iPadOS, ktorý stále nie je plne pripravený na rýchlosti rozhrania. Na iPadOS 15 a zvlášť 14 boli podľa testov na YouTube s rôznymi rýchlymi diskami výsledky ešte horšie. V šifrovanom APFS Mac dosiahol rýchlosti zápisu 790 MB/s, čo je trochu pomalšie, pretože šifrovanie, aj keď hardvérovo urýchľované, stále uberie malú časť výkonu. Rýchlosť čítania bola až 791 MB/s, čo bolo rýchlejšie ako v prípade nešifrovanej verzii, ale rozdiel je na úrovni štatistickej chyby. Aj počas testovania nešifrovaného APFS rýchlosť mierne kolísala, takže tu by sme videli príčinu prečo priemerná rýchlosť čítania na šifrovanom systéme bola v tomto konkrétnom meraní vyššia. Naopak, iPad sa totálne prepadol. Zapisoval rýchlosťou len 48 MB/s a čítal pomerne pomaly, len 366 MB/s.

Potom sme otestovali najuniverzálnejšie multiplatformové riešenie, systém exFAT. Mac zapisoval rýchlosťou 739 MB/s a čítal 721 MB/s. Aj keď na YouTube nájdete testy, ktoré hovoria o polovičnom výkone, tieto videá sú staršieho, a s marcovou aktualizáciou macOS Ventura sa tento problém vyriešil. iPad dosahoval rýchlosti zápisu 491 MB/s a čítania 471 MB/s. Testovali sme aj prehistorický FAT32 z dôb MS-DOS, ktorý nepodporuje súbory väčšie ako 4GB, keďže niektoré zariadenia ako napríklad smartTV môžu vyžadovať tento súborový systém. Na Macu sme dosiahli rýchlosť zápisu 738 MB/s a rýchlosť čítania 732 MB/s. iPad bol opäť pomalší, rýchlosti zápisu dosiahli 481 MB/s a čítal 469 MB/s. Nakoniec sme otestovali systém NTFS, a macOS vie tento súborový systém štandardne len čítať a nevie na takto formátované disky zapisovať, preto sme použili utilitu Paragon NTFS for Mac. Pre iPad nič také neexistuje, takže v teste NTFS sme tablet vynechali. Rýchlosť zápisu bola až 845 MB/s a čítania solídnych 731 MB/s.

V prípade, že na svojom Macu, alebo aj PC dosahujete citeľne slabšie výsledky, odporúčali by sme sa pozrieť na dátovú priepustnosť použitého kábla, rýchlosť USB portu, rýchlosť interného úložiska v stroji alebo či nie je systém aktuálne vyťažený. Všetko je totiž tak rýchle, ako rýchly je najpomalší článok reťazca. Cena disku v testovanej 500GB verzii je 60 eur. V každom prípade o zaujímavý disk, ktorý ponúka zaujímavý dizajn, kompaktné rozmery a ponúka veľa možností.