Domov Periférie Recenzia: Samsung Gear 2 Neo

Recenzia: Samsung Gear 2 Neo

Zdielať

Samsung_Gear_2_Neo_01Druhá verzia chytrých hodiniek od spoločnosti Samsung s názvom Gear 2 Neo je tu. Pôvodný zámer vymyslieť chytré hodinky, ktoré by boli revolučným doplnkom k šikovným mobilným telefónom, zostal zachovaný.

Éra inteligentných hodiniek pokračuje. Starší model Galaxy Gear má nástupcov. Novinka Gear 2 Neo, ktorú sme testovali, je akási „odľahčená“ verzia hodiniek za nižšiu cenu, pričom plnohodnotným nástupcom je Gear 2. Avšak namiesto Androidu poháňa hodinky vlastný operačný systém Samsungu s názvom Tizen. Ten bol optimalizovaný tak, aby bola zachovaná a vylepšená funkčnosť známa z prvotného modelu Galaxy Gear a umožnil dlhšiu výdrž prístroja na jedno nabitie.

Samsung_Gear_2_Neo_02

Gear 2 Neo neumožňuje zaznamenávať video a zhotoviť fotky. Je tu však podpora hands-free, môžeme teda vidieť kto nám volá a prijať týmto zariadením hovor. Okrem toho sa dá aj odmietnuť hovor bez vybratia smartfónu, prečítať SMS alebo e-mail. V prospech hodiniek možno uviesť nižšiu cenu, aj keď stále nie je úplne zanedbateľná.

Samsung_Gear_2_Neo_03

Hodinky majú rozmery 38×59×10 mm, ich hmotnosť je 55 gramov. Na ruke sa dobre nosia, náramok  sa však ťažšie zapína a je pomerne malý. Oceňujeme aj zmenu remienka. Na rozdiel od predchodcu, je remienok vymeniteľný. Všetko dôležité, čo sa deje na smartfóne, sa zobrazí priamo na zápästí, mnoho však záleží od nastavení. Dá sa nastaviť vibrovanie na príchod nového e-mailu, či správy od priateľov.

Samsung_Gear_2_Neo_04

Základom zariadenia je dvojjadrový procesor s frekvenciou 1 GHz, ktorý je doplnený o 512 MB operačnej pamäte. Displej hodiniek má veľkosť 1,63 palca. Použiitá je technológia Super AMOLED s rozlíšením 320×320 pixelov. Hodinky majú dokonca aj vnútornú pamäť – štyri gigabajty. Okrem toho je tu aj Bluetooth 4.0 LE, ktorý slúži na prepojenie so smartfónom. Batéria má kapacitu 300 mAh a ponúka výdrž 2-3 dni pri bežnom používaní.

Samsung_Gear_2_Neo_05

Uvedené parametre sú podobné ako pri smartfónoch spred niekoľkých rokov. Kde však budú inteligentné hodinky za pár rokov? Uvidíme. Podobne ako v smartfóne Galaxy S5, náramku Gear Fit, aj tu pridáva výrobca zvýšenú odolnosť voči vode a prachu (IP 67). Je to náhoda, alebo inšpirácia od japonského výrobcu? Ktovie, my však krok Samsungu vítame.

Samsung_Gear_2_Neo_06

Okrem upozornení sú hodinky určené aj na športové aktivity. Podobne ako náramok, aj tu sa ukrýva viacero funkcií – krokomer, merač srdcového tepu, stopky alebo časovač. Výhodou je, že tieto aplikácie spolupracujú s aplikáciami v smartfóne a synchronizujú sa. Nabíjanie je však možné iba s dodávanou kolískou k náramku, keďže podobne ako minuloročný model, ani súčasný model nemá microUSB port priamo integrovaný na tele zariadenia.

Samsung_Gear_2_Neo_09

Aby sme overili aj túto funkcionalitu, aktivovali sme cvičenie v hodinkách, nastavili bicyklovanie a zapli GPS v spárovanom smartfóne Samsung Galaxy Note 3 Neo. Šlo o krátky cyklistický výlet v bratislavskom Ružinove. Veľmi pokojným tempom s krátkymi zastaveniami sme prešli po rovinke takmer 7 kilometrov. Hodinky na konci ukazovali, že maximálny zaznamenaný tep bol 194 úderov za minútu. Modul GPS v smartfóne zasa tvrdil, že sme sa pohybovali v nadmorskej výške 167-213 m.n.m., pričom rovinatý Ružinov má nadmorskú výšku 134 m.n.m. Z týchto výsledkov je zrejmé, že sú veľmi nespoľahlivé a výrobca by mal na tejto funkcionalite hodiniek do budúcnosti ešte popracovať.

Samsung_Gear_2_Neo_07

Samsung robí pokroky, avšak funkcie fotenia a natáčania videí, ktoré sa nachádzajú v starších smart hodinkách Galaxy Gear, nám chýbali. V hodinkách je viacero užitočných funkcií, avšak spôsob nabíjania a krátka výdrž batéria ostáva zachovaná. Nepotešia tiež nepresné merania ako sa ukázalo v našom teste.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Tizen
Procesor:
 dvojjadrový, 1 GHz
Pamäť: 512 MB RAM + 4 GB ROM
Rozmery:38×59×10 mm
Hmotnosť: 55 gramov
Displej: Super AMOLED, dotykový (kapacitný), 320×320 px., 1,63” (41 mm), 277 PPI
Fotoaparát: Nemá
Komunikácia: Bluetooth 4.0
Podpora: smartfóny spoločnosti Samsung
Materiál: vymeniteľný remienok v rôznych farebných vyhotoveniach
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0
Hudba: MP3 prehrávač
Ostatné: akcelerometer, gyroskop, baterka, Samsung Apps, ChatON, S Voice, hlasový záznamník, krokomer, stopky, časovač, infraport, IP67
Batéria: Li-Ion 300 mAh

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Super AMOLED displej
+ Jednoduché ovládanie
+ Pekný vzhľad
+ Merač srdcového tepu
+ Možnosti notifikácií
+ Synchronizácia s S Health

Mínusy
– Absencia priamo integrovaného microUSB konektora
– Nepresné merania športových aktivít
– Vyššia cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu SAMSUNG Galaxy Gear 2 Neo SM-R3810ZKAXEZ poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na smart hodinky Samsung Gear 2 Neo nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno