Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy S5 mini

Recenzia: Samsung Galaxy S5 mini

Zdielať

Samsung Galaxy S5 mini 01Zmenšené vlajkové lode sa tešia obľube. Samsung stavil na pokračovateľa – Galaxy S5 mini. S rozmermi 131×65×9 mm ide o rozmerovo prijateľný smartfón, veľmi dobre sa drží v ruke. Je to v poradí už tretia generácia s prívlastkom „mini“. Výzorovo sa veľmi podobá na aktuálny model S5, pôsobí ako jeho zmenšenina bez úprav. Na modeli „mini“ sa nám páči zadný pogumovaný kryt, hoci je z plastu. Rám je lemovaný kovom. Hmotnosť zariadenia je iba 120 gramov, vo vrecku smartfón ani necítiť. Podobne ako S5-ka, tak isto aj tento model je odolný proti vode i prachu. Ponúka diskutabilnú funkciu čítačky odtlačkov prsta.

Okrem toho tiež ponúka úsporný režim, čo má zaručiť dlhšiu výdrž batérie. V predaji sú štyri farebné verzie: čierna, biela, modrá a zlatá. Vypínač sa nachádza na pravej strane, ovládanie hlasitosti na ľavej. Konektor na pripojenie slúchadiel, 3,5 mm audio jack spolu s mikrofónom a infraportom je na vrchnej strane. Spodná strana obsahuje microUSB konektor a druhý mikrofón. Hoci je smartfón vodeodolný, krytka na žiadny konektor tu nie je. Oceňujeme a chválime.

Samsung Galaxy S5 mini 02

Na zadnej strane sa nachádza 8 MPx fotoaparát spolu s LED bleskom, snímačom srdcového tepu a tiež je tu monofónny reproduktor. Zadný perforovaný kryt sa nám páči, vôbec nám neprekážalo, že je z plastu. Hoci sme plast vyčítali S5-ke, pri jej „mini“ verzii to ako problém nevidíme. Predsa S5 je TOP model, ktorý by sa mal odlíšiť od bežných modelov spoločnosti.

Samsung Galaxy S5 mini 08

Väčšinu prednej strany zaberá displej. Nad ním sa nachádza reproduktor, predný 2,1 MPx fotoaparát a senzory. Pod displejom je potom už tradične trojica tlačidiel. Jedno hardvérové „Domov“ je v strede, obklopujú ho dve senzorové – zľava „Multitasking“ a sprava „Späť“.

Samsung Galaxy S5 mini 17

Zadný kryt je odnímateľný, dizajnovo rovnaký ako u veľkej S5-ky. Z vnútornej strany krytu je gumové tesnenie, zabezpečuje tak smartfónu odolnosť voči vode a prachu podľa certifikácie IP67. Vodeolnosť sme otestovali aj my. Zvládol všetko, čo sme skúsili – ponor do vane, pády do vane z výšky 1 metra, či striekajúcu vodu z hadice priamo na zadný kryt, do microUSB konektoru, ale aj slúchadlového konektora.

Samsung Galaxy S5 mini 24

Po tomto teste sme však pozorovali iba jeden problém. Telefón hlásil pripojené a odpojené slúchadlá, hoci sme žiadne nepripájali, ani neodpájali. Stačilo počkať asi hodinu a problém zmizol. Keď sme chceli overiť, ako obstál zadný odnímateľný kryt, zistili sme, že sa nejaká vlhkosť dostala aj pod kryt, avšak dobre premyslené gumové tesnenie chrániace batériu a sloty zabezpečilo, že tieto kľúčové miesta ostali nedotknuté.

Samsung Galaxy S5 mini 18

Smartfón je teda vodeodolný, treba však dbať na zadný kryt, ktorý musí dokonale doliehať. Pri nastavení vyššej citlivosti displeja (pre ovládanie v rukaviciach) reaguje telefón dobre aj keď je mokrý displej a používateľ má mokré ruky.

Samsung Galaxy S5 mini 13

Batéria má 2100 mAh a je vymeniteľná. Sú tu aj sloty na microSIM a microSD. Pre výmenu je však nutné vybrať batériu. Výdrž je individuálna, pri bežnom používaní však jeden a pol dňa vydrží. Samozrejme, nie je problém pri aktívnom používaní vybiť mobil aj skôr.  V modeli nachádzame aj infraport, ktorý slúži na ovládanie domácich spotrebičov, ako napr. TV, set-top-box, či DVD prehrávač.

Samsung Galaxy S5 mini 10

Smartfón je vybavený 4,5 palcovým Super AMOLED displejom s HD rozlíšením, teda 1280×720 pixelov. Rozlíšenie stačí vzhľadom na veľkosť displeja, dosahuje hustotu zobrazenia 326 PPI. Displej má veľmi dobré pozorovacie uhly, maximálny jas je vhodný aj na čítanie na priamom slnku.

Samsung Galaxy S5 mini 09

Základ tvorí štvorjadrový procesor Exynos 3 Quad 3470 z vlastnej dielne výrobcu, vyrobený 22 nm procesom a taktovaný na 1,4 GHz. Doplnený je o 1,5 GB RAM a grafiku Mali-400MP4. Vnútorná pamäť má 16 GB, pre používateľa je reálne dostupných cca 10 GB. Tú možno rozšíriť pomocou pamäťových kariet do veľkosti 64 GB. Operačný systém Android 4.4.2 KitKat je doplnený o nadstavbu výrobcu – TouchWiz UI.

Samsung Galaxy S5 mini 21

Parametre vyzerajú dobre, avšak bez nadstavby by bol smartfón rýchlejší. Hoci tu Samsung pridal nadstavbu spolu s predinštalovanými aplikáciami a  „bonusmi“, počas testovania sme nezaznamenali pády, či mrznutia a smartfón je plynulý, na rozdiel od predchodcu S4 mini je výrazne lepší a oveľa rýchlejší.

Samsung Galaxy S5 mini 22

Z konektivity je prítomné aj LTE, najnovší štandard mobilného internetu, ktorý možno využívať aj na Slovensku. Samozrejmosťou je Bluetooth vo verzii 4.0 (LE) a tiež Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Dostupné je aj NFC a obe navigácie – GPS a GLONASS, FM rádio už tradične chýba. Čítačka odtlačkov prstov je v tlačidle „Domov“ podobne ako v ostatných modeloch.

Samsung Galaxy S5 mini 25

Zadný fotoaparát má spolu s LED bleskom aj autofocus. Fotografie sú veľmi dobré, dostupný je aj HDR, brust a panoramatický mód. Fotografie v 8 MPx sú dostupné v pomere 4:3 (3264×2448 pixelov), najvyššie rozlíšenie fotiek v pomere 16:9 má 6 MPx s rozlíšením 3264×1836 pixelov. Video možno natáčať maximálne vo Full HD rozlíšení (1920×1080 pixelov) pri 30 fps, podpora má pre 4K.

Samsung Galaxy S5 mini 26

Samsung Galaxy S5 mini je model, ktorý nás zaujal. Na rozdiel od predošlého modelu ponúka vodeodolnosť, ktorá je vylepšená aj voči S5-ke, keďže už microUSB konektor je odolný a nie je potrebný kryt. Rozmery a hmotnosť sú akurát, hoci ide o „mini“ verziu vlajkovej lode. Stále je čo vylepšovať, nadstavby konkurenčných výrobcov ponúkajú rýchlejšie a lepšie odozvy. Výhodou je tiež vymeniteľná batéria, ktorú ocení iste nejeden používateľ. Poteší použitie štvorjadrového procesora.

Test vodeodolnosti:

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Exynos 3 Quad 3470
Procesor: štvorjadrový, 4× Cortex A-7@1,4 GHz
Grafika: Mali-400MP4
Pamäť: 1,5 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 4.4.2 KitKat + nadstavba TouchWiz UI
Displej: 4,5“, Super AMOLED, 1280×720 px., 326 ppi, Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, LED blesk, autofokus, nahrávanie Full HD videí pri 30 fps; predný – 2,1 MPx, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 131×65×9 mm
Hmotnosť: 120 gramov
Batéria: Li-Ion 2100 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 11,5 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack
Formát SIM: microSIM
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov,  GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda, snímač srdcového tepu, čítačka otlačkov prstov, IP67

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Odolnosť voči vode bez krytu microUSB
+ Nízka hmotnosť, ideálne rozmery
+ 4,5“ HD Super AMOLED displej
+ Štvorjadrový procesor
+ Snímač srdcového tepu
+ Kvalitné spracovanie
+ Kvalitný fotoaparát

Mínusy
– Občas pomalšie reakcie
– Veľa predinštalovaných aplikácii
– Chýba FM rádio

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S5 mini poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung Galaxy S5 mini AnTuTu_Benchmark_01Samsung Galaxy S5 mini AnTuTu_Benchmark_02
Samsung Galaxy S5 mini AnTuTu_Benchmark_03Samsung Galaxy S5 mini AnTuTu_Benchmark_04
Samsung Galaxy S5 mini CF_Benchmar_01Samsung Galaxy S5 mini CF_Benchmar_02
Samsung Galaxy S5 mini QuadrantSamsung Galaxy S5 mini 3DMark_01
Samsung Galaxy S5 mini 3DMark_02Samsung Galaxy S5 mini 3DMark_03
Samsung Galaxy S5 mini 3DMark_04Samsung Galaxy S5 mini 3DMark_05
Samsung Galaxy S5 mini 3DMark_06Samsung Galaxy S5 mini 3DMark_07

Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na mobil Samsung Galaxy S5 Mini nájdete na Recenzie.SME.sk