Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy S5

Recenzia: Samsung Galaxy S5

Zdielať

Rozloženie prvkov na smartfóne je typické pre Samsung. Naľavo nachádzame dvojtlačidlo hlasitosti a napravo je vypínač. Infraport na ovládanie televízie spolu s 3,5 mm audio jackom pre pripojenie slúchadiel nájdeme na hornej hrane. Na dolnej hrane je ukrytý pod krytkou microUSB konektor pre nabíjanie. Krytka je pomerne nepraktická, keďže sa ťažko odklápa. Nezmenil sa však mono reproduktor na zadnej hrane, ktorý hrá hlasno, avšak už pri polovičnej hlasitosti rezonuje. FM rádio tradične chýba.

Samsung_Galaxy_S5_02

Zmena nastala v rozlíšení fotoaparátu. Aj to však nepatrne. Namiesto 13 MPx fotoaparátu je k dispozícii 16 MPx spolu s LED bleskom. Z fotoaparátu sme mali rozpačité pocity. V automatickom režime boli fotografie veľmi dobré a to najmä pri vhodných svetelných podmienkach, pri horších podmienkach pomohol LED blesk. Avšak v prípade fotiek z makra sme boli sklamaní, keďže sa často stalo, že boli rozmazané alebo zle zaostrené. Poteší však možnosť natáčať videá v rozlíšení 4K (3840×2160 pixelov).

Samsung_Galaxy_S5_04

Páči sa náml aj nový zadný perforovaný kryt. Nie len že vyzerá elegantne a v ruke sa dobre drží, eliminuje aj otlačky prstov. Škoda len plastového tela. Podľa nášho názoru by mala mať vlajková loď spoločnosti, ktorá chce byť lídrom, lepšiu konštrukciu ako drvivá väčšina smartfónov a aj to je dôvod, prečo by sme očakávali hliník podobne ako v prípadne HTC, alebo Apple. Samsung sa však aj v tomto prípade rozhodol opätovne pre plast. Či bude budúci nasledovný TOP model hliníkový ukáže čas.

Samsung_Galaxy_S5_06

S radosťou vítame zmenu tlačidiel na smartfóne. Typické pre Samsung je rozmiestnenie tlačidiel Nastavenie – Menu – Späť. Tentoraz je však tlačidlo nastavenie nahradené multitaskingom. Predsa len, oveľa častejšie používame prepínanie medzi aplikáciami, ako nastavenie. Navyše, do nastavení sa dá dostať ľahko cez skratku v notifikačnej lište. K úplnej radosti už len chýba aby Samsung premiestnil tlačidlá priamo na displej, podobne ako je to napr. na Nexuse.

Samsung_Galaxy_S5_05

Výhodou S5-ky je vodeodolnosť a hoci má smartfón vymeniteľný kryt, má na zadnom kryte gumové tesnenie. Po zacvaknutí tak chráni sloty na microSIM a microSD kartu spolu s batériou. Po otestovaní vodeodolnosti môžeme konštatovať, že sa slová výrobcu napĺňajú. Smartfón je odolný, nerobí mu problém ošpliechanie, či ponorenie do vody. Treba však dbať na to, aby bola spodná krytka na microUSB konektor dobre zatvorená ako aj zadný odnímateľný kryt aby presne sedel tak, ako má.

Samsung_Galaxy_S5_07

S5-ka má rozmery 142×73×8 mm a hmotnosť 145 gramov. Ponúka 5,1 Super AMOLED displej s Full HD rozlíšením. Oceňujeme možnosť ovládania displeja v rukaviciach. Čitateľnosť na slnku je bezproblémová, jas ako aj pozorovacie uhly sú na výbornej úrovni. Displej je síce „ladený“ do modra a nezobrazuje farby verne ako IPS displej, to je však nevýhoda technológie Super AMOLED, ktorú používa Samsung vo väčšine svojich smartfónov.

Samsung_Galaxy_S5_10

Galaxy S5 poháňa štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 800, taktovaný na 2,3 GHz. Dopĺňa ho operačná pamäť (2 GB) a grafika Adreno 330. Vnútorná pamäť má 16 GB, z toho je cca 10 GB reálne dostupných pre používateľa. S5-ka má príliš veľa preinštalovaných trial aplikácií („exkluzívnych prémiových aplikácií“), ktoré nenájdu využitie a nemožno ich odinštalovať. Existuje však možnosť rozšírenia pamäte pomocou pamäťových kariet a to až do veľkosti 64 GB. Operačný systém Android 4.4.2 (KitKat) je doplnený o nadstavbu výrobcu (TouchWiz). Oceňujeme, že je plynulejší ako býva u Samsungu zvykom a jeho rýchlosťou sme boli prekvapení. Nemusí však vyhovovať každému, keďže usporiadanie (napr. v Nastavení) je odlišné.

Samsung_Galaxy_S5_11

Ak chcete poskytnúť svoje otlačky prstov napr. známej agentúre NSA, nie je nič jednoduchšie, ako využiť ospevovaný skener otlačkov prstov. Ten sa nachádza v tlačidle Domov a podobnosť s Apple je samozrejme „čisto náhodná“. Či sa ukladajú otlačky prstov len na konkrétne zariadenie, alebo sa odosielajú aj inam na server nie je jasné. Ďalšia diskutabilná funkcia je Download Booster, ktorá umožňuje využiť LTE a pripojenie Wi-Fi simultánne (nefunguje však v 3G sieti). Kto to reálne aj využije je otázne. S5-ka predsa ponúka Wi-Fi štandardov n/ac a preto je oveľa jednoduchšie sťahovať veľmi rýchlo cez Wi-Fi bez potreby dátových balíčkov LTE.

Samsung_Galaxy_S5_12

Mnoho funkcii z minulých modelov nájdeme aj v S5-ke. Na smartfóne pribudol nový snímač na meranie tepu srdca. Je to zaujímavá funkcia a dá sa použiť aj v spolupráci s aplikáciou S Health. S touto aplikáciou možno spojiť aj náramok Gear Fit, s ktorým sa synchronizujú údaje. Novinkou v S5-ke je tiež Ultra úsporný režim, ktorý v prípade potreby prepne obrazovku do čierno-bieleho režimu a vypne všetky aplikácie na pozadí, čím výrazne ušetrí spotrebu energie.

Samsung_Galaxy_S5_13

Aké máme pocity zo Samsung Galaxy S5? Na jednej strane sa nám páči náhrada tlačidla nastavenia za multitasking, perforovaný zadný kryt, rýchly procesor a plynulejší operačný systém, pridaná vodeodolnosť, nové funkcie na meranie tepu srdca či ultra úsporný režim, ktorý sa môže hodiť najmä v núdzových situáciách. Avšak na druhej strane vyčítame niektoré zbytočné funkcie ako je skener otlačkov, Download Booster a stále sa nemeniace plastové telo smartfónu.

Samsung_Galaxy_S5_24

Oplatí sa kupovať S5-ku? To je na každom používateľovi a na jeho rozhodnutí. Podľa nášho názoru neprináša S5-ka toľko inovácií, aby bol dôvod prejsť z S4-ky. Rozdiel medzi S3 a S4 bol značný, avšak medzi S4 a S5 nie je natoľko rozhodujúci. V prospech S5-ky nehrá ani cena, ktorá je pomerne vysoká.

Test vodeodolnosti:

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.4.2 KitKat + nadstavba TouchWiz
Chipset: Qualcomm Snapdragon 800, 28 nm
Procesor: štvorjadrový 2,26 GHz
Grafika: Adreno 330
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
Rozmery: 142×73×8 mm
Hmotnosť: 145 gramov
Displej: Super AMOLED, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1920×1080 px., uhlopriečka 5,1“ (130 mm)
Fotoaparát: 16 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie UHD videí (3840×2160 px., 30 fps), HDR, stabilzácia videa
Predná kamera: 2,1 MPx, nahrávanie Full HD videí
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB alebo 32 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth, microUSB,  Wi-Fi (802.11 b/g/n/ac), NFC, HDMI (cez MHL), DLNA, MIMO
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov,  GPS, akcelerometer, informačná dióda, IP67, infraport, snímač odtlačkov prstov, snímač tepovej frekvencie, Download Booster
Batéria: Li-Ion 2 800 mAh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Rýchly procesor
+ Ultra úsporný režim
+ Snímač merania tepu
+ Zvýšená odolnosť IP67
+ Zadný perforovaný kryt
+ Ovládanie v rukaviciach
+ Plynulejší operačný systém
+ Samostatné tlačidlo multitaskingu

Mínusy
– Rovnaký dizajn a plastové spracovanie
– Veľa predinštalovaných trial aplikácií
– Nekvalitné makro fotografie
– Vysoká cena zariadenia
– Chýba FM rádio

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung G900 Galaxy S5 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

Samsung_Galaxy_S5_Antutu_Benchmark_01Samsung_Galaxy_S5_Antutu_Benchmark_02
Samsung_Galaxy_S5_Antutu_Benchmark_03Samsung_Galaxy_S5_Antutu_Benchmark_04
Samsung_Galaxy_S5_Antutu_XBenchmark_01Samsung_Galaxy_S5_Antutu_XBenchmark_02
Samsung_Galaxy_S5_Antutu_XBenchmark_03Samsung_Galaxy_S5_Antutu_XBenchmark_04
Samsung_Galaxy_S5_CF_Bench_01Samsung_Galaxy_S5_CF_Bench_02
Samsung_Galaxy_S5_NenaMark_01
Samsung_Galaxy_S5_NenaMark_02
Samsung_Galaxy_S5_QuadrantSamsung_Galaxy_S5_Vellamo_01
Samsung_Galaxy_S5_Vellamo_02Samsung_Galaxy_S5_Vellamo_03
Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na mobil Samsung Galaxy S5 nájdete na Recenzie.SME.sk