Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Note 10

Recenzia: Samsung Galaxy Note 10

Zdielať

Modelový rad Note od kórejského výrobcu sa dlhodobo drží svojej línie, avšak v poslednej sérii nastalo niekoľko zmien. Prinášame recenziu po dlhodobom testovaní.

Hoci v minulosti bol vždy predstavený jeden model z radu Note, pri desiatej sérii to boli dva modely – Note 10 a Note 10+. V mnohom sú si podobné, sú medzi nimi však aj určité odlišnosti. Nami testovaný Note 10 je menší z modelov, určený pre skupinu používateľov, ktorí nepovažujú čo najväčšiu uhlopriečka za najdôležitejšiu. Pokiaľ ide o dizajn, oproti väčšiemu modelu sa nič nemení, telefón vyzerá úplne rovnako, má oblé boky s ostro rezanými rohmi na hornej a spodnej strane. Na test sme mali striebornú farebnú verziu, ktorá je zaujímavá najmä odleskami pri určitých uhloch dopadu svetla. Za nevýhodu však považujeme pomerne šmykľavý povrch náchylný na odtlačky prstov a nečistoty.

Oceňujeme rozmery zariadenia 151×72×8 mm a hmotnosť 168 gramov. Pripomeňme, že aj zaoblenie prednej a zadnej strany môže za príjemné držanie a veľmi dobrý úchop zariadenia. Prekvapením je však zmena pozície ovládacích tlačidiel po boku – tie sa presunuli z pravej na ľavú stranu. Chce to trochu prispôsobenia, avšak po čase sme si na presun ovládacích tlačidiel zvykli. Aspoň Bixby tlačidlo zmizlo, hoci jeho funkciu sčasti nahrádza vypínacie tlačidlo (a v nastaveniach sa dá funkcia Bixby úplne vypnúť). Na spodnej strane je nabíjací USB-C konektor, reproduktor, mikrofón a, samozrejme, aj miesto pre stylus S Pen. Note 10, podobne ako konkurenti, neponúka audio konektor (3,5 mm jack) – používatelia si budú musieť vystačiť so slúchadlami cez USB-C s redukciou, alebo s hocakými Bluetooth headsetom, ktorý je podľa nás najlepší pre počúvanie kvalitného audia.

Slot na SIM karty je netradične na hornej strane, spolu s mikrofónom. Samozrejmosťou je zvýšená odolnosť proti vode a prachu. Avšak pri našich testoch (iba obliatím prúdom vody) telefón celý deň zobrazuje hlášku, že je port mokrý a v prípade, ak ho používateľ chce nabíjať nemôže cez kábel a musí použiť bezdrôtové nabíjanie. Počas nášho testu sme používali telefón na výlete v zahraničí, testovali sme displej a rôzne režimy fotoaparátu. Treba poznamenať, že výdrž batérie je slabšia, pretože má kapacitu iba 3500 mAh a náročný deň jednoducho nezvládne. A to najmä ak bude používateľ často vybavovať maily, surfovať po internete a používať navigáciu, či používať veľmi aktívne fotoaparát. Poteší však rýchle nabíjanie 25W. Na rozdiel od väčšieho modelu, ktorý podporuje 45W nabíjanie je v Note 10 maximom 25W.

O zobrazovanie sa stará 6,3“ Super AMOLED panel, ktorý ponúka rozlíšenie Full HD+ (2280×1080 px) s pomerom strán 19:9 a 401 ppi. Kvalita panelu je fantastická, displej je výborne čitateľný, ponúka sýte farby a dych berúcu čiernu ktorá je na AMOLED paneloch takmer samozrejmosťou. V strede, v hornej časti displeja je malý výrez na predný fotoaparát, ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov je zabudovaná v strede v spodnej časti displeja a funguje na výbornú. Prst rozpozná ihneď, je teda veľmi rýchla a pokiaľ ide o úspešnosť, nezaznamenali sme žiadne problémy pri odomykaní. Okrem displeja je ďalším tromfom testovaného zariadenia S Pen, ktoré veľmi dobre poznáme už z minulých generácii série Note.

S Pen, ktorý je legendárnym prvkom zariadenia, reaguje na viac než 4-tisíc prítlakov, vďaka čomu dokáže simulovať klasické pero. Výrobca vďaka softvéru a prídavným aplikáciám umožňuje používateľom okrem kreslenia, či písania vytvárať screenshoty, alebo špecifické výrezy zo snímky obrazovky. Perom možno ovládať na diaľku aj režim fotoaparátu (prepínať tak medzi predným a zadným), zrealizovať fotografie, prepínať slajdy na prezentáciách, umožňuje ovládanie hudby, rôzne nastaviteľné gestá a pod. Pokiaľ ide o kvalitu reprodukcie zvuku, otestovali sme ju spolu s Tidal HiFi. Note 10 je vybavený už spomenutým reproduktorom na spodnej strane, ktorý dopĺňa telefónny reproduktor tesne nad displejom. Pri počúvaní hudby sa dopĺňajú a tvoria spolu stereo zvuk. Výsledkom je hlasná a príjemná reprodukcia, ktorá patrí k tým najlepším.

Hardvérová výbava telefónu používa procesor vlastnej výroby – Exynos 9825, postavený na 7 nm výrobe. Je to osemjadrový procesor, ktorý je doplnený o 8GB RAM a 256GB vnútornej pamäte. Menší model – Note 10 má dual SIM a prekvapivo nemá hybridný slot, čo znamená, že nepodporuje rozšírenie pamäte pomocou pamäťových kariet microSD. Note 10 používa operačný systém Android 9 Pie s nadstavbou OneUI. Prostredie je vďaka výkonnému procesoru rýchle, intuitívne a oceňujeme taktiež aj optimalizáciu, vďaka ktorej sa s telefónom dobre pracuje.

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 2000 Mbps. Sú tu aj navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou a Galileo. Poteší tiež podpora pre volania v 4G sieti (VoLTE), ktorý nám fungoval perfektne. Používatelia môžu aj v tomto modeli využiť funkciu DeX, čo umožňuje pripojiť telefón prostredníctvom USB-C do HDMI k monitoru a používať ho „ako počítač“.

Testovaný Note 10 ponúka výborné snímače fotoaparátu, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Hlavný snímač má 12 MPx, f/1.5-2.4 a optickú stabilizáciu, doplnený je o 12 MPx, f/2.1 tele objektív a 16 MPx, f/2.2 ultraširoký objektív. Trojica snímačov ponúka kvalitné snímky za všetkých svetelných podmienok a patrí jednoznačne ku špičke. Snímky sú detailné, prekvapili nás aj veľmi dobré zábery v šere a počas večera, kedy už bolo málo svetla. Výsledky fotografii boli napriek tomu veľmi dobré. Poteší aj predný 10 MPx, f/2.2 fotoaparát vhodný pre selfie fotky. Najmä pri výletoch alebo návštevách pamiatok príde vhod režim dvojnásobného bezstratového priblíženia v prípade vzdialenejších objektov v pozadí, alebo naopak vzdialenie osôb či pamiatok v prípade, ak sú veľmi blízko, na čo slúži zas teleobjektív. Spokojní sme boli aj s kvalitou videa, ktoré umožňuje nahrávanie v 4K rozlíšení pri 60 fps.

Samsung Galaxy Note 10 je výborný kompaktný smartfón, ktorý má výkonný hardvér, špičkovú konštrukciu a perfektný fotoaparát. Displej je priam famózny a je radosť sa naň pozerať. To, kde testovaný Note 10 výrazne stráca, je však výdrž batérie, ktorá je nedostatočná a to najmä pri aktívnom používaní. Pri výletoch preto odporúčame so sebou nosiť aj powerbanku. Telefón vďaka stylusu nemá konkurenciu, no cena je opäť nastavená vysoko – to je už, žiaľ, klasika pri Samsungu. Pre telefón možno považovať za konkurenčné modely Apple iPhony, ktoré prešli taktiež zmenami, alebo aj fotomobil od Xiaomi Mi Note 10 a 10 Pro.

Zapožičal: Samsung

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno