Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy S20+

Recenzia: Samsung Galaxy S20+

Zdielať

Kórejská spoločnosť tento rok predstavila trojicu modelov – S20, S20+ a S20 Ultra. V tejto druhej recenzii sa pozrieme na väčší a vybavenejší model S20+, ktorý sme testovali v modrom a neskôr v čiernom farebnom prevedení.

V predaji sú celkovo tri varianty – nami testovaná modrá a čierna a taktiež sivá. Na rozdiel od menšieho modelu sa nám zmenili farebné verzie (S20 ponúkala sivú, modrú a ružovú). Oproti menšiemu, nedávno testovanému smartfónu S20 narástli rozmery, hmotnosť, cena, ale tiež aj kapacita batérie. Napriek tomu sa však ešte dobre drží v ruke. Spracovanie šasi je takisto na výbornej úrovni a S20+ je taktiež náchylná na odtlačky prstov a nečistoty. Smartfón nám na krátky 14-dňový test zapožičala spoločnosť Alza v modrej farbe, avšak neskôr nám spoločnosť Samsung poskytla čiernu farbu S20+. Aké zmeny prináša S20+ oproti menšej S20?

S20+ má rozmery 162×74×8 mm a hmotnosť 186 gramov. Je teda o 23 gramov ťažší ako S20 a jeho rozmery sú o 10 mm na výšku 4 mm na šírku väčšie, hrúbka je rovnaká. Ide pritom stále o veľmi dobre čísla, telefón padne dobre do dlane, netlačí a má príjemné zaoblenie po stranách. Ponúka takisto zvýšenú odolnosť voči vode a prachu (IP68), čo príde v súčasnosti pri zvýšenej hygiene vhod, keď rozhodne treba dbať aj na mobilné zariadenie a pravidelne ho čistiť – stačí napríklad jednoduché opláchnutie zariadenia vodou. Nevýhodou tohto riešenia však je, že telefón zistí okamžite vlhkosť a až príliš otravne na to upozorňuje (dokonca sa vlhkosť nemusí dostať do konektora USB-C, no nepríjemným pípaním neumožní používateľovi nabiť zariadenie).

V sérii S20 chýba audio konektor, na spodnej strane S20+ je nabíjací USB-C konektor, reproduktor a mikrofón. Používatelia si budú musieť vystačiť s dodávanými USB-C slúchadlami, príp. inými káblovými, pripojenými cez USB-C s redukciou. Najlepšie riešenie je bezdrôtový Bluetooth headset, ktorý aj my v redakcii dlhodobo používame. Tlačidlá smartfónu sú umiestnené na pravej strane – je tu dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, aj vypínač. Bixby tlačidlo tu už nie je, výrobcom predvolené dlhé podržanie, ktoré vyvoláva Bixby asistenta, možno zmeniť na možnosť vypnutia zariadenia. Slot na SIM karty je na hornej strane spolu s mikrofónom.

O zobrazovanie sa stará 6,7“ Super AMOLED panel, ktorý ponúka rozlíšenie Full HD+ (3200×1440 px) s pomerom strán 20:9 a 525 ppi. Kvalita panelu je fantastická, displej je výborne čitateľný, ponúka sýte farby a dychberúcu čiernu, ktorá je na AMOLED paneloch takmer samozrejmosťou. V strede hornej časti displeja je malý výrez na predný fotoaparát. Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov je zabudovaná v strede spodnej časti displeja a funguje veľmi dobre. Prst rozpozná ihneď, je teda veľmi rýchla a pokiaľ ide o úspešnosť, tak sme žiadne problémy pri odomykaní nezaznamenali. Sklamaním je však rozpoznanie tváre – problém je pri tmavšom osvetlení, ako aj so slnečnými okuliarmi.

Aj S20+ ponúka možnosť nastavenia frekvencie displeja – štandardne 60 Hz, alebo možnosť zvoliť si 120 Hz. Rozdiel medzi frekvenciami je výrazný a badateľný, viaceré zariadenia s bežným pomalším panelom sa nám javili ako pomalé. Rozdiel medzi S20 a S20+ pokiaľ ide o rýchlosť a odozvu nebadať, keďže používajú rovnaký procesor, grafiku, operačnú pamäť aj vnútorné úložisko. Predĺžila sa však výdrž na batériu, keďže S20+ ponúka o 500 mAh vyššiu kapacitu – 4500 mAh. Z nášho dvojtýždňového používania konštatujeme, že ide o telefón s výdržou jeden a pol dňa. S20 a S20+ sa nelíšia v podpore nabíjania. Výrobca umožňuje nabíjanie 25W nabíjačkou, rozhodne by sme ocenili, ak by umožňoval 45W nabíjanie.

Hardvérová výbava telefónu je opäť perfektná a totožná ako v S20. Osemjadrový procesor Exynos 990, postavený na 7 nm výrobnom procese, doplnený o 8GB RAM a 128GB vnútornej pamäte. Telefón ponúka hybridný dual SIM, teda možno tu použiť buď dve nanoSIM karty alebo kombináciu jednej nanoSIM karty a pamäťovej karty microSD až do kapacity 512GB. Aj v S20+ je podpora pre eSIM karty – kombinovať tak možno aj jednu nanoSIM kartu, pamäťovú microSD kartu a eSIM kartu. Smartfón používa operačný systém Android 10 s nadstavbou OneUI. Prostredie je vďaka výkonnému procesoru rýchle, intuitívne a oceňujeme aj optimalizáciu, vďaka ktorej sa s telefónom dobre pracuje.

Poteší konektivita zariadenia, ktorá je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 2000/200 Mbps. Sú tu aj navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou a Galileo. Poteší tiež podpora pre volania v 4G sieti (VoLTE), ktoré nám fungovali perfektne. Používatelia môžu aj v tomto modeli využiť funkciu DeX, čo umožňuje pripojiť telefón prostredníctvom USB-C do HDMI k monitoru a používať ho „ako počítač“. Otestovali sme taktiež aj kvalitu reprodukcie zvuku pomocou Tidal HiFi. S20+ ponúkne používateľovi stereo zvuk – reproduktorom na spodnej strane dopĺňa telefónny reproduktor tesne nad displejom. To je štandard v celej sérii S20. Pri počúvaní hudby sa dopĺňajú a výsledkom je hlasná a príjemná reprodukcia.

Zaujímavosťou testovaného smartfónu je štvorica snímačov fotoaparátu. Sú uložené v akejsi „mriežke“ a navzájom sa dopĺňajú. Hlavný snímač má 12 MPx, f/1.8 a optickú stabilizáciu, doplnený je 64 MPx, f/2.0 teleobjektívom, 12 MPx, f/2.2 ultraširokým objektívom a 0,3 MPx TOF snímačom hĺbky. Všetky snímače spolu ponúkajú kvalitné snímky za všetkých svetelných podmienok a fotoaparát patrí jednoznačne ku špičke medzi smartfónmi. Snímky sú detailné, prekvapili nás aj veľmi dobré zábery v šere a počas večera, kedy už bolo málo svetla. Výsledky fotografii boli napriek tomu veľmi dobré. Hoci podľa DxO Mark nepatria na úplný vrchol, svojou kvalitou potešia a svoju funkciu si veľmi dobre plnia. V podstate sú všetky tri snímače rovnaké ako v S20, v modeli S20+ pribudol iba TOF snímač hĺbky. Pri porovnávaní kvality snímok medzi S20 a S20+ nebadať rozdiely, takže priplácať iba za TOF snímač nemá v podstate žiadny význam.

Pripomeňme, že S20 a S20+ majú aj rovnaký predný 10 MPx, f/2.2 fotoaparát, vhodný pre selfie fotky. Najmä pri výletoch, či pri návštevách pamiatok príde vhod režim aj dvojnásobného bezstratového priblíženia v prípade vzdialenejších objektov v pozadí, alebo naopak vzdialenie osôb či pamiatok v prípade, ak sú veľmi blízko. Séria S20 podporuje aj nahrávanie videa v 8K. Marketingovo to znie dobre, hoci ide o rozlíšenie, ktoré v súčasnosti nemá využitie. Tu platí to isté, ako pri S20: pri nahrávaní videa v 8K pri 24 fps je dátový tok neúmerne vyšší a každá minúta znamená 600 MB. V prípade 4K videa smartfón podporuje 30 a 60 fps, Full HD pri 30, 60 a 240 fps, alebo HD pri 960 fps. S kvalitou nahrávaného videa sme boli spokojní, pri Full HD a 4K je stabilizácia, ktorá príjemne prekvapí.

Samsung Galaxy S20+ je zaujímavý smartfón, avšak ponúka málo vylepšení oproti základnému modelu (S20). Má vyššiu kapacitu batérie o 500 mAh, ktorá sa síce stará o vyššiu výdrž zariadenia, avšak to možno docieliť aj vypnutím 120 Hz frekvencie. TOF snímač navyše sa pri kvalite fotiek neprejavil a pri porovnávaní fotografií sme došli k záverom, že sú v podstate totožné a najmä v automatickom režime sa nelíšia. Vyššia hmotnosť a rozmery môžu byť pre istú skupinu používateľov nevýhodou, avšak stále sú na relatívne prijateľných hodnotách. Naopak cena sa navýšila o zhruba 100 eur a pohybuje sa na úrovni 950 až 1100 eur. Používateľom, ktorým o niečo lepšie funkcie stoja za príplatok, smartfón odporúčame – ostatným by sme odporúčali siahnuť po modeli S20.

Zapožičal: Alza , Samsung

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno