Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Note 3 Neo

Recenzia: Samsung Galaxy Note 3 Neo

Zdielať

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_01Jedno z technicky najvyspelejších zariadení kórejskej firmy Samsung, tabletofón Galaxy Note 3, má v ponuke aj odľahčenú „light“ verziu. Note 3 Neo je lacnejšou variantou, svojim dizajnom, funkciami a parametrami je však podobný.

Note 3 Neo je tabletofón, ktorý ponúka 5,5“ displej, má rozmery 148×77×9 mm a hmotnosť 163 gramov. Pre porovnanie, väčší a vybavenejší model Note 3 má hmotnosť 168 gramov a rozmery sú 151×78×8 mm. Odľahčená verzia je teda o čosi menšia a aj ľahšia a vo výbave je tiež stylus S Pen spolu so špeciálnymi funkciami.

Z  pohľadu konštrukcie je na tom tabletofón podobne ako ostatné modely spoločnosti Samsung, zariadenie je z plastu. Poteší elegantný dizajn zadnej textúrovanej hrany z imitácie kože, ktorá je príjemná na dotyk a nezachytáva otlačky prstov, či drobné nečistoty. Na prvý pohľad vyzerá ako koža, v skutočnosti ide o plast. Páči sa nám vrúbkovaná bočná hrana, ktorá dodáva výrobku spolu s imitáciou kože pocit luxusu.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_02

Z ovládacích prvkov je na ľavej hrane dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, pravá hrana obsahuje vypínač. Na hornej hrane nachádzame 3,5 mm audio jack pre pripojenie slúchadiel, mikrofón a infraport. Druhý mikrofón je umiestnený na spodnej hrane spolu s monofónnym reproduktorom, konektorom microUSB a slotom na stylus S Pen.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_03

Zadná hrana obsahuje 8 MPx fotoaparát s LED bleskom, pod ktorým je logo výrobcu. Na rozdiel od vyššej verzie má papierovo o niečo slabší fotoaparát, avšak až reálne výsledky z testu ukážu aká je realita. Zadný kryt je textúrovaný a príjemný na dotyk. Nad displejom sa na prednej hrane nachádza reproduktor, farebná notifikačná dióda, senzor okolitého osvetlenia a predný fotoaparát.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_04

Pod displejom sú to už tradične tri tlačidlá. Hardvérové tlačidlo HOME a po bokoch senzorové dotykové tlačidlá (nastavenia a späť). Pamäťová karta microSD sa nachádza nad slotom na microSIM kartu. Pre vloženie microSIM je nutné vybrať batériu, ktorá má 3100 mAh. Výdrž batérie je viac než dobrá a pri aktívnom používaní sme používali tabletofón dva dni. Pri šetrnejšom používaní nie je problém dosiahnuť aj tri dni bez pripojenia nabíjačky.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_05

Okrem toho tu je samozrejme aj NFC a infraport na ovládanie zariadení. Čo nám však prekáža je absencia FM rádia. V prípade, ak chcete počúvať rádio, tak treba prenášať neustále dáta cez mobilný internet, alebo cez domácu Wi-Fi. Ide Samsung v stopách Apple, keď „zabúda“ na FM rádio? Ktovie, ale väčšina smartfónov na trhu ho ponúka.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_06

Základom smartfónu je šesťjadrový procesor vlastnej výroby. Exynos 5260 má štyri jadrá Cortex-A7, taktované na 1,3 GHz a dve Cortex-A15 na 1,7 GHz. Dobrá kombinácia? Nuž, čím viac jadier, tým viac adidas. Ďalej je tu 2 GB RAM spolu s grafikou Mali-T624. Vnútorná pamäť má 16 GB, z toho je však cca 11 GB dostupných pre používateľa.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_07

Pamäť však možno rozšíriť pomocou pamäťových kariet a to až do veľkosti 64 GB. Operačný systém Android 4.3 Jelly Bean je doplnený o nadstavbu výrobcu – TouchWiz. S rýchlosťou a odozvou systému to je podobné ako v prípade vyššieho modelu Note 3, teda je pomerne plynulý.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_08

Väčšina prednej hrany je pokrytá 5,5“ displejom. Ten je už tradične tvorený technológiou Super AMOLED a ponúka HD rozlíšenie 1280×720 pixelov. Pre porovnanie, vybavenejší model (Note 3) má 5,7“ Full HD displej (1920×1080 pixelov). Hoci by sa mohlo zdať, že HD rozlíšenie nebude stačiť, z nášho pohľadu ide ešte o prijateľné rozlíšenie na takto veľkom displeji. Výhodou nižšieho rozlíšenia je menšia spotreba batérie, čo sa pozitívne prejavuje na výdrži tabletofónu.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_09

Zadný fotoaparát je vybavený autofókusom a prisvetľovacím LED bleskom. Výsledky fotografií sú výborné a s ich kvalitou sme boli spokojní. Režim makra fotí taktiež dobre, zaostruje ako má. Paradoxom môže byť to, že na modeli s 8 MPx sa zdajú byť makro fotografie lepšie ako na „vlajkovej“ lodi Galaxy S5 s 16 MPx fotoaparátom.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_10

To však tiež dokazuje, že papierové čísla nie sú všetko. Podobnú situáciu sme totiž zažili aj na dvoch modeloch LG. Obidva mali zhodne 13 MPx, na modeli G2 boli vynikajúce fotografie, avšak G Flex ich mal horšie ako priemerný 8 MPx fotoaparát.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_11

Predný 2 MPx fotoaparát má stabilizáciu, ktorú možno využiť na videohovory a okrem toho umožňuje natáčať video vo Full HD s 30 fps. Fotoaparát ponúka aj funkcie Panorama, HDR, detekcia úsmevu alebo geo-tagging (možnosť uložiť aktuálnu polohu fotografie do fotky). Nižší model, ktorý v recenzii popisujeme umožňuje nahrávať „len“ Full HD video, či už predným, alebo zadným fotoaparátom. Vyšší model, Note 3 však ponúka aj 4K (Ultra HD) záznam, čo však väčšina používateľov asi nevyužije.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_12

Note 3 Neo má všetky funkcie stylusu S Pen, ktoré sú v modeli Note 3. Tešiť sa tak možno na Air Command, Easy Clip, Duálny fotoaparát, Smart Stay, Smart Scroll, Smart Pause a Smart Rotation. Fukncie ostávajú zachované, preto ich nemá význam nanovo popisovať. Ich popis si však možno pozrieť tu v recenzii na vybavenejší model Samsung Galaxy Note 3.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_13

Medzi výbavu tabletofónu patrí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.0. Pri navigácii pomôže GPS a GLONASS, doba fixovania polohy v exteriéri bola pri testovaní cca 2 minúty. Navigačným technológiám však pravdepodobne robí problém udať normálnu nadmorskú výšku. Pri krátkom cyklistickom výlete po bratislavskom Ružinove nám tabletofón tvrdil, že sme sa pohybovali v nadmorskej výške 167-213 m.n.m., pričom rovinatý Ružinov má nadmorskú výšku 134 m.n.m. Zaujímavé.

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_20

Pre koho je tabletofón Samsung Galaxy Note 3 Neo určený? Je ideálny pre tvorivých ľudí, ktorí dokážu využiť jeho početné funkcie, avšak nechcú investovať do mobilného zariadenia veľa peňazí. Pre nich je preto vhodný tento odľahčený model. Nájde sa tu zopár kompromisov, avšak podstata zariadenia Note ostáva zachovaná.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.3 Jelly Bean + nadstavba TouchWiz UI
Chipset: Exynos 5260
Procesor: štyri jadrá Cortex-A7 na 1,3 GHz a dve jadrá Cortex-A15 na 1,7 GHz
Grafika: Mali-T624
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Rozmery: 148×77×9 mm
Hmotnosť: 163 gramov
Displej: Super AMOLED, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 128×720 px., 5,5” (140 mm)
Fotoaparát: 8 MPx, LED blesk, autofókus, Full HD video (1920×1080 px., 30 fps)
Predná kamera: 2 MPx (Full HD video)
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 21 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda, infraport, S Pen
Batéria: Li-Ion 3 100 mAh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Dizajn zadného krytu
+ Softvérové vychytávky
+ Kvalitný fotoaparát
+ Funkcie a výbava
+ Funkcie S Pen
+ Výdrž batérie

Mínusy
– Stále plastové telo
– Absencia FM rádia
– Monofónny reproduktor

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung N7505 Galaxy Note 3 NEO poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung_Galaxy_Note3_Neo_Antutu_Benchmark_01Samsung_Galaxy_Note3_Neo_Antutu_Benchmark_02
Samsung_Galaxy_Note3_Neo_Antutu_Benchmark_03Samsung_Galaxy_Note3_Neo_Antutu_Benchmark_04
Samsung_Galaxy_Note3_Neo_Antutu_X_Benchmark_01Samsung_Galaxy_Note3_Neo_Antutu_X_Benchmark_02
Samsung_Galaxy_Note3_Neo_Antutu_X_Benchmark_03Samsung_Galaxy_Note3_Neo_Antutu_X_Benchmark_04
Samsung_Galaxy_Note3_Neo_CF_Benchmark_01Samsung_Galaxy_Note3_Neo_CF_Benchmark_02
Samsung_Galaxy_Note3_Neo_NenaMark_01
Samsung_Galaxy_Note3_Neo_NenaMark_02
Samsung_Galaxy_Note3_Neo_QuadrantSamsung_Galaxy_Note3_Neo_Vellamo_01
Samsung_Galaxy_Note3_Neo_Vellamo_02Samsung_Galaxy_Note3_Neo_Vellamo_03
Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na mobil Samsung Galaxy Note 3 Neo nájdete na Recenzie.SME.sk

2 komentárov

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno