Domov Domácnosť Recenzia: Rowenta X-Plorer S75s+ RR8595WH

Recenzia: Rowenta X-Plorer S75s+ RR8595WH

Zdielať

Domáce práce spojené s upratovaním nepatria medzi tie najobľúbenejšie. No domáce upratovanie už nemusí byť otravné napríklad aj vďaka robotickému vysávaču.

Domáci elektronickí pomocníci v podobe robotických vysávačov alebo čističov okien, ktoré sú každou generáciou inteligentnejšie, vnesú do rodiny nový pokoj, pohodu a úsporu času. Poznáte ten pocit, keď si v sobotu po náročnom pracovnom týždni chcete spraviť pohodu, dať si čaj, kávu alebo pohárik a robiť veci, ktoré sú zábavné, ale zároveň viete, že je vedľa vás známy strašiak menom „domáce upratovanie“. Najmä robotické vysávače sú v dnešnej dobe fenoménom, na trhu existuje veľké množstvo zariadení, takže si stačí ujasniť, aký veľký je byt či dom, čo od upratovania chceme a potom si len zvoliť model robota. Nami testovaný robot S75s+ je vhodný nielen na vysávanie, ale aj na mopovanie, a má aj praktické funkcie navyše. Ktoré to sú?

Poteší, že priamo v balení je s robotickým vysávačom všetko, čo potrebuje používateľ na to, aby si udržal domácnosť čo najčistejšiu. Okrem vysávača a nabíjacej dokovacej stanice obsahuje balenie dve prídavné turbo kefy na dôkladné čistenie čalúnenia či kobercov s dlhým vlasom, a tiež kefu na čistenie najmenších čiastočiek prachu. Keďže robot podporuje aj mokré čistenie, súčasťou výbavy je aj špeciálny nadstavec so sadou utierok z mikrovlákna s rôznymi vlastnosťami, a aj handrička na suché čistenie s antialergickými vlastnosťami. Dizajn robota je tradičný, má plochý kruhový tvar so senzormi vpredu a hore, kolieska a kefa sú v spodnej časti a priestor na zber prachu zhora. K dispozícii je v bielej a nami testovanej čiernej. Už pri rozbaľovaní vyzerá vysávač moderne, štýlovo a hodí sa do každého interiéru. Zároveň sa v ňom nestráca, ale dopĺňa ho, a ak ide ešte aj o užitočný doplnok, to sa počíta dvakrát.

Vysávač je kompletne vyrobený z plastu, našťastie matného, ktorý nezachytáva odtlačky prstov pri manipulovaní s ním. Čierna ale nie je vždy praktická, vidieť na ňom ľahko prach. To isté sa dá povedať aj o dokovacej stanici. Tá slúži aj ako veľká zberná nádoba na špinu, kam sa vždy po vysávaní robotický vysávač vyprázdni. Nie je kompaktná, zaberie dosť veľa miesta, ale má svoje výhody. Používateľ nemusí vysýpať odpadovú nádobu v robotickom vysávači, ale iba raz za 2-3 mesiace vymeniť sáčok v dokovacej stanici. To je vcelku praktické riešenie. Je to podobná funkcia, akú možno nájsť pri modeloch iRobotu (tam sa rovnako vysávače do veľkého koša vyprázdňujú). Na robotovi je niekoľko tlačidiel: spustenie/zastavenie upratovania a návrat do základne. Obe tlačidlá sú zároveň indikátormi stavu. Sú tu tiež LEDky na indikáciu bezdrôtového pripojenia Wi-Fi, ale aj manuálny vypínač na zapnutie a vypnutie zariadenia.

Na dilemu, či sa namiesto relaxu vrhnúť na vysávanie a utieranie prachu, prípadne na dohadovanie, kto je s upratovaním na rade, sa dá v dnešnej dobe pokojne zabudnúť. Pre náročnejších je k dispozícii model Rowenta X-Plorer S75s+, ktorý sme dlhodobo testovali v redakcii a ktorý má pokročilú navigačnú technológiu s laserovými senzormi. Táto navigácia si na základe získaných dát z priestoru vyhodnocuje ideálnu trasu, dokáže ale tiež zachytiť pohybujúce sa predmety a trasu aktuálne upraviť. Ako však funguje nastavenie aplikácie a vysávanie robotickým vysávačom? Rozhodne odporúčame ešte pred prvým použitím nainštalovať aplikáciu „X-PlorerS75-S95“ pre Apple iOS, či Google Android. Nastavenie je pritom jednoduché. Po stiahnutí appky je potrebné si vytvoriť účet (zaregistrovať sa), alebo prihlásiť sa do existujúceho účtu (v prípade ak už používateľ Rowentu používal v minulosti). Následne treba vybrať zariadenie, ktoré chce používateľ pridať do aplikácie.

Za rozhodne praktickú považujeme aplikáciu pre smartfóny. Je jednoduchá, prehľadná a dokonca aj plne lokalizovaná (v slovenčine), takže je jej ovládanie bezproblémové. Potešila nás aj rýchla inštalácia a spárovanie cez appku spolu so zariadením. Nie vždy pri nastavovaní a spárovaní zariadenia ide všetko takto rýchlo a jednoducho. Robotický vysávač sme mali na pár kliknutí a v priebehu niekoľkých sekúnd spárovaný, a mohli sme začať testovať. Priamo v appke možno nastaviť výkon čistenia, vytvoriť plán, povoliť mokré čistenie a vytvoriť virtuálne hranice pre vysávač v miestnosti. Alebo naopak, určiť konkrétne miestnosti na upratovanie. Prípadne určiť, v akom poradí sa budú vybrané miestnosti upratovať. To všetko je k dispozícii potom ako vysávač preskúma izby. Mapu si pritom priebežne aktualizuje, páči sa nám aj možnosť personalizácie miestností a ich nastavení. Výčitky ale máme k nesprávnemu vyhodnocovaniu miestností, a častokrát sme si museli v aplikácii manuálne spojiť alebo rozdeliť miestnosť.

Výkon upratovania možno nastaviť v štyroch rôznych úrovniach, čo znamená aj štyri rôzne úrovne hlučnosti. Pre drsnejšie povrchy a koberce je k dispozícii funkcia Auto Boost, vďaka ktorej vysávač krátkodobo zvýši výkon a potom ho zníži na nižšiu úroveň hluku. Oceňujeme, že aplikácia má viac užitočných funkcií. Smartfón sa dá použiť ako diaľkové ovládanie, vďaka ktorému možno na diaľku nastaviť, ktoré miestnosti povysávať a tiež robota sledovať v reálnom čase – ktorú miestnosť vysáva, kde sa práve pohybuje, a tiež čiary, ktoré ukazujú, ktoré časti sú už povysávané. Takisto možno v appke sledovať stav spotrebného materiálu, ako sú kefy a filtre, a ich opotrebovanie. Ďalej je k dispozícii aj sekcia, kde sa zobrazí každé upozornenie na chybu, či iný problém počas vysávania; možno tu aj aktualizovať firmvér a podobne.

Aká je však efektivita a hlučnosť vysávania? Robot sa aj pri maximálnom výkone držal v prijateľných hraniciach hlučnosti, ktorá len zriedka prekročila 65 dB. Vysávač vysáva miestnosť cik-cak a pohybuje sa v porovnaní s inými modelmi nadpriemernou rýchlosťou. Upratovanie 20 m2 priestorov mu trvalo približne 18 minút a spotrebovalo približne 24% kapacity batérie pri maximálnom čistiacom výkone. Počas testovania sme boli spokojní s kvalitou čistenia, ocenili sme najmä funkciu Auto Boost, ktorá sa aktivovala spravidla na všetkých kobercoch, pri tvrdých podlahách robot vysával na zvolenom stupni. Ku kvalite vysávania a funkčnosti testovaného modelu nemáme výhrady, sme s výsledkami vcelku spokojní. Páčila sa nám tiež možnosť zmeniť režim vysávania aj počas chodu robota, možnosť individuálne si nastaviť silu sania aj koľkokrát danú miestnosť robot povysáva (1-2-3×).

Vďaka adaptívnemu učeniu vysávač rozpoznával aj prekážky, ako je nábytok, najmä po viacerých prechodoch. Pokiaľ ide o kvalitu vysávania, je to dobrý pomocník, keďže vďaka veľkému saciemu výkonu dobre zachytáva vlasy aj nečistoty. Občas sa stalo, že sa robotický vysávač zamotal medzi káble a nevedel z nich von, inokedy mu jeden spadnutý kábel nerobil žiadny problém. Ideálne je však káble dať hore, aby sa do nich nezaplietol, keďže sa nám viackrát stalo, že toto bol dôsledok zlyhania celého upratovania (robot sa nevedel dostať z káblov a ukončil upratovaciu činnosť).

Okrem klasického vysávania prachu má robotický vysávač aj funkciu mopovania. To je veľmi žiadaná funkcia a častokrát je to „otravnejšia“ domáca práca ako klasické vysávanie. Veľmi častým problémom klasického umývania je nutnosť počkať, kým vyschne stieraná podlaha, čo v prípade mopovania problém nie je. Skôr teda táto funkcia pripomína čistenie povrchov vlhkou handričkou. V tom najlepšom slova zmysle. Pri mopovaní plochy nevidieť mokré povrchy, čo znamená, že robot ich  zároveň utiera priloženou handričkou, čím odpadajú akékoľvek obmedzenia.

Rowenta X-Plorer S75s+ RR8595WH je zaujímavý, mnohými funkciami nabitý skvelý doplnok do každej domácnosti, ktorý vyčistí každú miestnosť. Vďaka flexibilite nastavenia možno vysávač využiť podľa vlastných potrieb. Konkurencia je veľká a podobných produktov je veľa, nás na testovanom modeli zaujali efektívne a kvalitné čistiace funkcie aj praktické detaily. Najmä jednoduché vyprázdnenie, funkcia mopovania, hlavne však veľmi dobrá a lokalizovaná prehľadná aplikácia, na ktorej si dal výrobca záležať. Cena za zariadenie je síce vyššia, ako by sme očakávali – na úrovni 440 až 510 eur, ide však o model s dobrou výbavou a funkciami. Testovaný robotický vysávač je zaujímavé riešenie pre širokú skupinu používateľov, výrazne uľahčuje upratovanie v domácnosti a zjednodušuje mnohé doteraz „otravné“ činnosti. Navyše vysávať možno hocikedy, napríklad aj vtedy, keď nikto nie je doma. Hľadáte pomocníka na vysávanie bez starostí? Možno ste ho našli. Rozhodne odporúčame a oceňujeme.

Zapožičal: Rowenta