Domov Novinky O2 a Telekom budú zdieľať mobilnú sieť

O2 a Telekom budú zdieľať mobilnú sieť

Zdielať

O2 a Telekom uzavreli dohodu o zdieľaní technológie mobilných sietí, ktorá je prvou svojho druhu na Slovensku.

Spolupráca prinesie zákazníkom mnohé výhody vrátane rýchlejšieho zavádzania sieťových inovácií a vyššej kvality signálu. Očakáva sa, že strategické partnerstvo povedie k rýchlemu rozšíreniu sietí a výrazným úsporám nákladov na spotrebu elektrickej energie, čo bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie. V spoločnom vyhlásení operátori uviedli: „Zákazníci sa okrem iných výhod môžu tešiť na rýchlejšie nasadenie technológií, lepšiu kvalitu signálu a nižšie náklady, ktoré vyplývajú z tejto iniciatívy zdieľania sietí. Jednou z kľúčových výhod je zvýšenie počtu spoločných základňových staníc, čím sa zvýši kapacita a pokrytie siete.“

Podľa vyhlásenia bude mať partnerstvo pozitívny vplyv na rozvoj najnovšej 5G sieťovej infraštruktúry na Slovensku. Finančné prostriedky ušetrené vďaka spolupráci budú smerovať do rozšírenia siete a zlepšenia optického prepojenia základňových staníc. Partnerstvo tiež prispeje k zlepšeniu životného prostredia znížením spotreby elektrickej energie. Cieľom O2 je urýchliť rozvoj mobilných sietí a priniesť nové technológie do oblastí, kde by to v minulosti trvalo dlhšie. Spoločnosť zdôraznila, že spolupráca neohrozí ich konkurenčného ducha a naďalej sa budú uchádzať o priazeň zákazníkov prostredníctvom svojho portfólia produktov. Telekom uviedol, že v súvislosti s masívnou vlnou modernizácie a zavádzaním sietí 5G je ten správny čas na zdieľanie sietí. Prínosy partnerstva sa prejavia pri energetickej efektívnosti, vplyvu na životné prostredie a udržateľnosti celého sektora.

Obaja telekomunikační operátori tvrdia, že proces zdieľania sietí sa bude realizovať postupne, počnúc jednotlivými lokalitami, a vzhľadom na komplexnosť projektu očakávajú jeho dokončenie do dvoch až troch rokov. Bratislavy a Košíc sa táto dohoda o zdieľaní sietí nedotkne a operátori budú v týchto mestách spravovať svoje siete samostatne. Zvyšok Slovenska bude rozdelený na dve oblasti, s približne rovnakým počtom základňových staníc, o ktorých servis a prevádzku sa budú operátori starať v zmysle podpísanej dohody. Celkovo dohoda o zdieľaní sietí medzi spoločnosťami O2 Slovakia a Slovak Telekom predstavuje významný míľnik.