Domov Periférie Recenzia: ROCCAT Skeltr

Recenzia: ROCCAT Skeltr

Zdielať

Nemecká spoločnosť ROCCAT má v portfóliu viacero myší a klávesníc, pričom v redakcii sme mali už niekoľko modelov. Spomedzi klávesníc je väčšina hráčskych modelov s mechanickými spínačmi. Skeltr je však iný – ponúka membránové spínače a cieli na multimediálnych používateľov, ktorým záleží na dizajne s funkciami, ktoré prepoja aj s mobilnými zariadeniami.

Klávesnica prichádza do predaja v kartónovej škatuli, ktorá sa nachádza vo farebnom papierovom obale spolu s technickými informáciami a pekným grafickým znázornením produktu. Po otvorení možno vidieť bohatý obsah balenia, okrem samotnej klávesnice je tu odnímateľná opierka, ale aj prepojovacie káble microUSB – USB a jack – jack pre mobilné zariadenia (smartfóny a tablety), dokumentácia a tri samolepky. Poteší matne spracovaný povrch, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, avšak vďaka tomu je zariadenie náchylnejšie na nečistoty.

Klávesnica zaujme už na prvý pohľad, veľmi sa nám páči jej dizajn. Keďže je produkt určený na pripojenie mobilných zariadení, je tu veľa rôznych konektorov a záhybov. Napriek tomu ide z pohľadu rozmerov 517×185×35 mm a hmotnosti 942 gramov o bežnú klávesnicu. Jej hlavným prínosom je však konektivita so spomínanými mobilnými zariadeniami. Najmä preto cieli skôr na mladšiu a strednú generáciu používateľov. Klávesnica je k dispozícii v troch farebných prevedeniach – v čiernom, šedom a bielom, pričom každá z nich je kombinovaná s čiernou (ktorá je akousi základnou farbou).

Dôkazom je podlhovastý žliabok, ktorý tvorí dokovací slot pre mobilné zariadenia, kde možno vložiť smartfóny, ale aj 10“ tablety. Vďaka vyššej hmotnosti klávesnice je spôsob dokovania navrhnutý tak, že je stabilný aj pri ťažších tabletoch a nedôjde k prevrhnutiu. Zo zadnej strany je tiež k dispozícii USB port a 3,5 mm audio konektor, kam možno pripojiť mobilné zariadenie. Klávesnica samotná používa na pripojenie k počítaču prepojovací USB kábel, ktorý má dĺžku 1,8 metra, je opletaný a jeho koniec je rozdelený na štyri výstupy – dva USB porty a dva jack konektory (jeden pre vstup mikrofónu, druhý pre výstup pre reproduktor).

Dva USB porty smerujúce do počítača majú širšie využitie. Zatiaľ čo jeden slúži na napájanie a komunikáciu klávesnice, druhý má za úlohu napájať USB port v klávesnici, do ktorej sa pripájajú mobilné zariadenia. V prípade potreby však možno tento port využiť aj na pripojenie iných zariadení (tzv. periférii), ako sú myšky, či USB kľúče. Hoci dodávané prepojovacie káble priamo od výrobcu sú krátke, vždy jeden koniec majú do „L“. Problém sme zaznamenali pri pokuse pripojiť dodávanými káblami Samsung Galaxy S7 Edge, ktorý má audio jack aj microUSB port na jednej strane a teda káble tvarované do „L“ sú v tomto prípade problém (jeden aj druhý naraz nemožno pripojiť).

Oceňujeme pogumované nožičky, ktoré sú umiestnené zo spodnej strany klávesnice a tým zabezpečujú zdvih a náklon klávesnice. Zo spodnej strany sú tiež aj dva otvory, do ktorých možno zacvaknúť opierku, ktorá je priamo v balení. Na klávesnici je celkom 116 kláves, z toho je 5 makro kláves, ktoré tvoria samostatný zvislý pás na ľavej strane. Označené sú M1 – M5 a možno im nastaviť funkcie priamo v aplikácii. Ďalšie tri programovateľné klávesy sú presne pod medzerníkom, dostali označenie T1 – T3 (T ako thumbster).

Funkčné klávesy F1 – F12 sú rozdelené do troch bokov po štyri tlačidlá, pričom každé z nich má aj sekundárnu funkciu (pri stlačení FN tlačidla) – používateľ nimi ovláda multimédiá. Skeltr má anglické rozloženie kláves, avšak oveľa radšej by sme privítali lokalizovaný layout. Rozloženie kláves je viac-menej typické, nevýhodou je však malý, jednoriadkový ENTER, potešia však dostatočne veľké SHIFT klávesy po oboch stranách.

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

To, čo väčšina iných klávesníc nemá, sú štyri klávesy (dve sú vľavo hore a dve vpravo hore), ktoré slúžia na ovládanie mobilných zariadení. Zatiaľ čo jeden s logom Swarm po stlačení spúšťa aplikáciu Roccat Swarm, zvyšné tri slúžia na ovládanie mobilných zariadení klávesnicou. Všetky nastavenia možno realizovať cez aplikáciu od výrobcu, ktorá umožňuje jednoduchú aktualizáciu priamo na pozadí. Je teda možné nastaviť aj podsvietenie a intenzitu. Nevýhodou však je, že nemožno nastaviť farbu každému klávesu zvlášť, ale iba ako blok – k dispozícii je však celé spektrum RGB farieb.

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Výhodou klávesnice je podpora mobilných zariadení, ich dokovanie a ovládanie. Priamo do dokovacieho slotu sme umiestnili mobilné zariadenie, pripojili ku klávesnici s prepojovacími káblami a začali testovanie. Ako prvú vec, ktorú sme si všimli je, že USB kábel, ktorým je zariadenie prepojené, slúži iba pre nabíjanie a nemožno cez neho presúvať súbory (ako sú fotky v smartfóne). Zaujala nás však bezdrôtová komunikácia cez Bluetooth, ktorú ponúka priamo klávesnica.

Pre zrealizovanie komunikácie stačí jednoducho spárovať mobilné zariadenie, stlačiť tlačidlo s ikonou mobilného telefónu a následne možno využívať funkcie Skeltr – písať v smartfóne, či tablete pomocou klávesnice. Ďalšie možnosti využitia ponúka aj audio kábel a dvojica tlačidiel na ľavej strane. Prvá ikona slúchadla slúži na prijatie hovoru, druhá ikona mobilného telefónu s reproduktorom slúži na voľbu zvukového vstupu z počítača alebo z mobilného zariadenia, avšak počas využitia tejto funkcie je nutnosťou mať pripojené slúchadlá.

ROCCAT Skeltr je rozhodne veľmi zaujímavou klávesnicou, ktorá sa svojimi funkciami snaží oslovovať najmä mladú generáciu. Hoci ide o prvú myšlienku takejto funkcionality a má svoje detské choroby, má na čom stavať aj do budúcna. Dokovací mechanizmus a funkcie mobilných zariadení sú zaujímavým a jedinečným riešením, aké na trhu zatiaľ nemá obdobu. Je tu však daň v podobe vyššej ceny, keďže v porovnaní s inými klávesnicami s membránovými spínačmi je oveľa drahšia.

Páči sa nám konštrukčné spracovanie a dizajn, veľmi nízka hlučnosť kláves, čo je dané použitím membránových (a nie mechanických) spínačov a nízky zdvih kláves. Na klávesnici sa veľmi pohodlne píše, chýba nám však lokalizácia – to možno síce vyriešiť popiskami na klávesy, avšak pokazí to celkový dojem. Podsvietenie klávesnice síce možno nastaviť iba ako celok a nie farby pre jednotlivé klávesy, poteší však fakt, že je k dispozícii nastavenie podsvietenia v troch rôznych intenzitách – 100/66/33%, resp. vypnutý stav (0%). Napriek niektorým pripomienkam, ktoré k tejto klávesnici máme, môžeme Roccat Skeltr rozhodne odporúčať.

Vďaka inováciám klávesnice udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu ROCCAT Skeltr ocenenie Inovácia



Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 517×185×35 mm
Hmotnosť: 942 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Typ spínačov: membránové
Podsvietenie: RGB, nastaviteľné
Materiál: plast
Podpora: Windows, OS X, Linux, Android
Ďalšie výhody: podpora pre mobilné zariadenia (nabíjanie a realizácia hovorov cez slúchadlá, písanie na klávesnici), tichá prevádzka, malý zdvih kláves

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Dokovanie pre mobilné zariadenia
+ Nastaviteľné RGB podsvietenie
+ Podpora pre mobilné zariadenia
+ Nastavenia v aplikácii Swarm
+ Tichá prevádzka, nízky zdvih
+ Prijateľné rozmery a hmotnosť
+ Stabilita aj pri väčších tabletoch

Mínusy
– Anglické rozloženie klávesnice
– Vysoko nastavená cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Roccat Skeltr, ROC-12-231 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ROCCAT