Domov Periférie Recenzia: ROCCAT Kova

Recenzia: ROCCAT Kova

Zdielať

Spoločnosť ROCCAT má v portfóliu viacero myší. V redakcii sme testovali model Kova, ktorý na prvý pohľad zaujme jednoduchým, ľahkým a štýlovým telom, poteší univerzálnosť pre pravákov a ľavákov. Spolu s myšou sme testovali tiež aj podložkou Kanga.

Roccat Kova 01

Zaujímavé je netradičné balenie myši, no najmä tvar krabice a vďaka tomu nám chvíľu trvalo sa dostať dovnútra bez toho, aby sa krabica neroztrhla. V balení je samotná myš, ktorá je dostupná v bielej a sivej farbe (ktorú sme testovali) spolu s manuálmi. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, pričom oceňujeme matnú povrchovú úpravu, ktorá je príjemná na dotyk. Sivá farba je veľmi príjemná na pohľad, symetrická myš padne do ruky pravákom aj ľavákom.

Roccat Kova 02 Roccat Kova 03 Roccat Kova 04

Trio tlačidiel – ľavé, pravé a koliesko – dopĺňajú dve tlačidlá napravo a dve naľavo, k dispozícii je potom ešte tlačidlo na zmenu DPI. Nevýhodou obojručnej myši sú dve duplikované tlačidlá. Pravák teda nevyužije dve tlačidlá na pravej strane, nám však tlačidlá navyše neprekážali. Koliesko je spracované z titánu, pričom časť, ktorá vystupuje je spracovaná z kvalitného plastu.

Roccat Kova 05 Roccat Kova 06 Roccat Kova 07

Samotné koliesko je príjemné, ale pri rýchlom točení je hlučnejšie. Trochu hlučnejšie sú aj pravé a ľavé tlačidlo. Kábel je dlhý 1,8 metra, je poflexovaný a USB port je zvýraznený nápisom Roccat Kova. Podľa nás ide o zaujímavý bonus, ktorý príde vhod najmä pre používateľov, ktorí majú v počítači desiatky USB káblov a nevedia ich rozlíšiť. Za prínos pri používaní považujeme aj veľmi pohodlnú podložku Kanga. Tá sa síce predáva zvlášť, ale my sme ju mali na test spolu s myškou.

Roccat Kova 08 Roccat Kova 09 Roccat Kova 10

Hmotnosť väčšiny herných myší sa pohybuje okolo hmotnosti 130 – 150 gramov. Oceňujeme, že Roccat Kova má iba 99 gramov, čo je pri priamom porovnaní s konkurentmi ihneď cítiť. Na chrbte myši je logo spoločnosti, ktoré nie je podsvietené. Myš má celkovo dve zóny podsvietenia, tie vylepšujú pocity počas používania a zaujmú okolie. Výhodou je možnosť nastavenia jednej farby na koliesko a inú zvoliť na celú zadnú stranu. Farby sú živé a prirodzené, nerušia okolie počas používania.

Roccat Kova 12 Roccat Kova 13 Roccat Kova 14

Na prispôsobenie citlivosti myši, ako aj nastavenie farieb podsvietenia slúži dodávaný softvér ROCCAT Swarm. V aplikácii možno nájsť všetky aktuálne pripojené periférie do počítača (myšky, klávesnice), ktoré možno meniť a personalizovať podľa potrieb používateľa. Po otvorení softvéru sú už na prvej stránke najdôležitejšie nastavenia – päť profilov, rýchlosť ukazovateľa, prepínanie DPI v piatich úrovniach aj dve zóny podsvietenia. DPI na myške možno zvoliť ľubovoľne v rozsahu 250 až 7000.

Roccat Kova Swarm software settings 01 Roccat Kova Swarm software settings 02 Roccat Kova Swarm software settings 03

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad / Softvér ovládania myšky – ROCCAT Swarm

Možností podsvietenia je neúrekom, keďže je k dispozícii celé spektrum RGB (16,5 milióna farieb), vďaka čomu si používateľ môže meniť farby počas behu a podľa svojich preferencií. K dispozícii sú však aj rôzne druhy blikania, čo poznáme už aj z konkurenčných riešení (k dispozícii je fully lit, breathing, či blinking). Mnohí tiež ocenia možnosti obnovovacej frekvencie myši (Pooling rate), ktorá je defaultne nastavená na 1000 Hz, je možné však zvoliť aj nižšie hodnoty – 500, 250 a 125 Hz. Aplikácii nemáme čo vytknúť – je prehľadná a jednoduchá, ponúka množstvo nastavení a  úprav, pričom je možné aj upgradovať firmvér priamo z aplikácie.

Roccat Kova 16

Celkovo považujeme hernú myš ROCCAT Kova za dobrého konkurenta k iným herným myšiam. Poteší priaznivou cenou okolo 60 eur, obojručným univerzálnym dizajnom, veľmi kvalitným spracovaním a tiež zaujímavým podsvietením. Cenu považujeme za primeranú k funkciám a podľa nás stojí za to. Za azda jedinú nevýhodu považujeme hlučnejšie tlačidlá (pravé a ľavé), ktoré mohli byť tichšie. Hľadáte hernú a cenovo dostupnú myš? Práve ste ju našli 🙂 Určite odporúčame.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 131×66×38 mm
Hmotnosť: 99 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Prevedenie: obojručné
Podsvietenie: RGB, 16,5 milióna farieb
Technológia: optické
Počet programovateľných tlačidiel: 12 ks
Citlivosť: 250 – 7000 DPI
Podpora: Windows, Mac OS X, Linux, Android

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Dizajn a kvalita prevedenia
+ Extrémne nízka hmotnosť
+ Veľmi malé rozmery myši
+ Príjemné držanie v ruke
+ Decentné RGB podsvietenie
+ Kvalitný optický senzor a tlačidlá
+ Prehľadný softvér Roccat Swarm
+ Veľmi dobrý pomer cena/kvalita

Mínusy
– Vyššia hlučnosť ľavého a pravého tlačidla

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Roccat KOVA, ROC-11-502 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu ROCCAT Kanga poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ROCCAT

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno